Čína kontroluje Bitcoin, Ethereum, TEDA v rámci plošného zákazu kryptomien

Čínska ľudová banka práve vydala poznámku, ktorá fakticky zakázala kryptomenu v Číne. Táto nóta bola vydaná „ľudovým vládam všetkých provincií, autonómnych oblastí a obcí pod ústrednou vládou a výrobným a stavebným zborom Sin-ťiang. To je v podstate každý v Číne – teda každý čínsky občan. Zameriavajú sa na to, čo nazývajú „hype aktivity obchodovania s virtuálnymi menami“ všetkého druhu.

Podľa dnešného zverejnenia je Čínska ľudová banka znepokojená tým, že humbukové aktivity obchodovania s virtuálnymi menami „narúšajú ekonomický a finančný poriadok“. Tiež tvrdili, že toto obchodovanie s virtuálnou menou je „rozmnožovaním nezákonných a kriminálnych aktivít“, ako napríklad:
• Podvod
• Nezákonné získavanie finančných prostriedkov
• Hazardné hry
• Prania špinavých peňazí
• Pyramídové schémy
• Ohrozovanie bezpečnosti majetku osôb

Čínske vydanie poukazuje konkrétne na „virtuálne meny ako bitcoín, ethereum a TEDA“.

Súčasťou plánu na odstránenie hrozby z Číny je aj zákaz určitých fráz v názvoch registrovaných trhových subjektov. Registrované názvy a predmet podnikania podnikov a jednotlivých priemyselných a obchodných domácností „nesmú obsahovať slová ani obsah“ ako:

• virtuálna mena
• virtuálne aktíva
• šifrované meny
• šifrované aktíva

Dnešné vyhlásenie čínskej vlády zahŕňalo niekoľko nových pravidiel a objasnení pre subjekty v Číne. „Obchodné aktivity súvisiace s virtuálnou menou sú nezákonné finančné aktivity,“ objasňuje, že žiadna osoba ani podnik v Číne nemôže obchodovať s virtuálnou menou akéhokoľvek druhu.

Nový súbor pravidiel zahŕňal aj „poskytovanie služieb zámorskými zmenárňami virtuálnych mien čínskym obyvateľom cez internet“ ako nezákonnú finančnú aktivitu. Objasnili tiež, že akákoľvek právnická osoba, neregistrovaná organizácia alebo fyzická osoba, ktorá investuje do virtuálnej meny, bude vystavená strate uvedenej meny, pretože „príslušné občianske právne akty sú neplatné“.

Nie je jasné, ako čínski predstavitelia plánujú vynútiť „stratu“ uvedených údajov. Navrhli, že príslušné orgány „okamžite vypnú“ všetky „internetové aplikácie, ako sú webové stránky, mobilné aplikácie a malé programy, ktoré vykonávajú obchodné aktivity súvisiace s virtuálnou menou“. Tento bit je zameraný na ťažbu kryptomien, prevody a platby.

Ide o najmasívnejšiu a najpriamejšiu akciu, ktorú čínska vláda podnikla proti kryptomenám. Bude zaujímavé sledovať, ako trh zareaguje, vzhľadom na minulé skoky a poklesy kryptohodnoty, keď sa vyskytnú veľké vládne kroky, ako sú tieto.