Bulharsko pl├ínuje s pomocou Spojen├Żch ┼ít├ítov s┼ąahova┼ą str├ínky s najlep┼í├şmi torrentmi

Minul├Ż rok bulharsk├ę org├íny vykonali nieko─żko oper├íci├ş bodania s cie─żom zbavi┼ą hlavn├Żch akt├ęrov pir├ítskeho syst├ęmu IPTV. Poskytla tie┼ż k─ż├║─Źov├║ pomoc pri policajn├Żch opatreniach proti ikon├ím Xtream.

Zv├Ż┼íen├ę ├║silie USA o ochranu dr┼żite─żov autorsk├Żch pr├ív sa v USA nev┼íimlo. Americk├Ż obchodn├Ż z├ístupca (USTR) u┼ż predt├Żm Bulharsko vyl├║─Źil zo zoznamu ÔÇ×Osobitn├ę sledovacie zoznamy 301ÔÇť a krajina d├║fa, ┼że ho takto zachov├í.

Tento t├Ż┼żde┼ł dostal TorrentFreak prepis z posledn├ęho vypo─Źutia v r├ímci presk├║mania osobitn├ęho presk├║mania 2020. 301. Bulharsk├í vl├ída tie┼ż poslala na stretnutie z├ístupcu Ivo Konstantinov, ktor├Ż informoval obchodn├ęho z├ístupcu USA o prebiehaj├║com pokroku krajiny.

Kon┼ítant├şnov okrem spomenutia oper├íci├ş IPTV a legislat├şvneho v├Żvoja zd├┤raznil, ┼że je potrebn├ę vykona┼ą viac pr├íce. Konkr├ętne Bulharsko uzatv├íra mnoh├ę v├Żznamn├ę torrentov├ę weby s pomocou org├ínov ─Źinn├Żch v trestnom konan├ş v USA.

Z├ístupca Bulharska povedal: ÔÇ×Slon v na┼íej miestnosti je predov┼íetk├Żm jedn├Żm z najv├Ą─Ź┼í├şch serverov sleduj├║cich torrent v na┼íej krajine a ich servery s├║ mimo krajiny.ÔÇť

(O) N├írodn├í pol├şcia a jednotka organizovan├ęho zlo─Źinu v Eur├│pe pripravuj├║ ┼żiadosti o pr├ívnu pomoc zo strany americkej strany, aby ich zmrza─Źili a odstr├ínili zo svojich hostite─żsk├Żch slu┼żieb, ktor├ę sa nach├ídzaj├║ tu v Spojen├Żch ┼ít├ítoch.

Konstantinov informoval kancel├íriu americk├ęho obchodn├ęho z├ístupcu, ┼że ÔÇ×to prich├ídzaÔÇť. Neboli stanoven├ę ┼żiadne konkr├ętne d├ítumy, ale ├║rady tie┼ż pracuj├║ na vyd├ívan├ş obvinen├ş, ─Źo nazna─Źuje, ┼że m├┤┼że nasledova┼ą aj trestn├ę konanie.

Po─Źas pojedn├ívania neboli spomenut├ę ┼żiadne webov├ę str├ínky. Za─Źiatkom tohto roku sme v┼íak mohli sledova┼ą nieko─żko z├íznamov USTR, ktor├ę identifikovali sledovate─żov ako Zamunda.net a ArenaBG. Obidve str├ínky patria medzi 25 najnav┼ítevovanej┼í├şch v Bulharsku.

V jednom z dokumentov bulharsk├í vl├ída uviedla, ┼że m├í v ├║mysle ÔÇ×ukon─Źi┼ą ─Źinnosti sledovania Selamund, Zamunda a Arena.bgÔÇť a ÔÇ×dodala, ┼żeÔÇť sa otvorila. 5 Pr├şpravn├ę konanie ÔÇ×preÔÇ× trestn├ę ─Źiny du┼íevn├ęho vlastn├şctva a dane ÔÇť.

Bulharsko uv├ídza, ┼że je potrebn├í pomoc USA, preto┼że pr├şslu┼ín├ę str├ínky vyu┼ż├şvaj├║ americk├ę slu┼żby. To zah┼Ľ┼ła aj ich dom├ęnov├ę men├í. Zamunda m├í v s├║─Źasnosti dom├ęnu .net a ArenaBG funguje napr├şklad z dom├ęny .com. Verisign prev├ídzkuje svoje ├║stredie v Spojen├Żch ┼ít├ítoch.

Dom├ęny m├┤┼żu by┼ą tie┼ż zacielen├ę prechodom na ICANN, ktor├Ż dohliada na cel├Ż ekosyst├ęm dom├ęnov├Żch mien. T├íto trasa je tie┼ż zahrnut├í, ke─Ć┼że bulharsk├í prokurat├║ra a jednotka organizovan├ęho zlo─Źinu po┼żiadaj├║ spolo─Źnos┼ą ICANN o stiahnutie pridru┼żen├Żch dom├ęnov├Żch mien.

Ke─Ć sme v┼íak narazili na ─Ćal┼í├ş dokument, ktor├Ż bulharsk├í vl├ída poslala do kancel├írie z├ístupcu obchodn├ęho zast├║penia, padla e┼íte viac dielikov. To nazna─Źuje, ┼że ministerstvo spravodlivosti USA sa akt├şvne z├║─Źast┼łuje a ┼że je zameran├Żch viac miest.

Dokument sa t├Żka pracovnej cesty bulharsk├Żch z├ístupcov do Spojen├Żch ┼ít├ítov minul├Ż rok v okt├│bri. T├şto ├║radn├şci sa stretli s org├ínmi presadzovania pr├íva a spolo─Źnos┼ąami v USA a diskutovali o mo┼żn├Żch opatreniach na boj proti pir├ítstvu.

Tieto postupy zah┼Ľ┼łaj├║ rezerv├ície dom├ęn pre ┼ítyri webov├ę str├ínky. Vy┼í┼íie uveden├ę Zamunda.net a ArenaBG.com, ale aj Zelka.org a RarBG.to. Ten je hlavn├Żm cie─żom, preto┼że je to jeden z najpou┼ż├şvanej┼í├şch torrent serverov na svete.

Po─Źas cesty sa Matthew Lamberti z americk├ęho ministerstva spravodlivosti dohodol, ┼że bude na z├íklade Zmluvy o vz├íjomnej pr├ívnej pomoci pom├íha┼ą pri zabavovan├ş pridru┼żen├Żch dom├ęnov├Żch mien.

Dokument hovor├ş: ÔÇ×Po─Źas stretnutia s Mattom Lambertim sa dohodlo, ┼że na┼ía krajina po┼íle MLAT, pokia─ż ide o predbe┼żn├ę testovanie vykonan├ę so zrete─żom na ┼ítyri zariadenia na sledovanie torrentov – s cie─żom zachyti┼ą dom├ęny registrovan├ę v Spojen├Żch ┼ít├ítoch.ÔÇť

Ak v┼íetko p├┤jde dobre, Bulharsko tie┼ż po┼żiada o pomoc ─Ćal┼íie krajiny, aby sa zaistili ak├ęko─żvek ─Ćal┼íie pridru┼żen├ę n├ízvy dom├ęn vr├ítane zrkadiel.

“Ak je pl├ínovan├í akcia ├║spe┼ín├í a dom├ęny s├║ prevzat├ę, na┼ía krajina m├í v ├║mysle posla┼ą MPP do in├Żch kraj├şn, v ktor├Żch s├║ registrovan├ę vy┼í┼íie uveden├ę dom├ęny.”

Bulharsko tie┼ż uviedlo, ┼że spolo─Źnos┼ą Cloudflare, spolo─Źnos┼ą so s├şdlom v USA, pou┼ż├şva v├Ą─Ź┼íina hlavn├Żch svetov├Żch torrentov├Żch serverov. Webov├ę str├ínky pou┼ż├şvaj├║ poskytovate─ża CDN na ÔÇ×skrytie fyzick├ęho umiestneniaÔÇť t├Żchto ÔÇ×kriminalizovan├Żch internetov├Żch zdrojovÔÇť.

Po─Źas stretnutia USTR vo Washingtone Konstantinov uviedol, ┼że Cloudflare spolupracuje, preto┼że pom├íha ur─Źi┼ą skuto─Źn├ę webov├ę str├ínky hostuj├║ce webov├ę str├ínky. Dodal, ┼że je teraz na Bulharsku a Spojen├Żch ┼ít├ítoch, aby zariadili dokumenty, aby bolo mo┼żn├ę rezervova┼ą a uzavrie┼ą dom├ęnov├ę men├í a pr├şpadne servery.

Dokumenty s├║ skvel├ę, preto┼że podrobne vysvet─żuj├║, ako Bulharsko a USA spolupracuj├║ pri pokuse o odstr├ínenie nieko─żk├Żch str├ínok torrentu. V┼íetky cit├ície a referencie, aj ke─Ć nie je ─żahk├ę ich n├íjs┼ą, uverejnila samotn├í kancel├íria americk├ęho obchodn├ęho z├ístupcu.

V niektor├Żch pr├şpadoch sa karty vz┼ąahuj├║ na ÔÇ×Arena.bgÔÇť a ÔÇ×Rar.bgÔÇť namiesto ArenaBG.com a RarBG.to. Aj ke─Ć je to m├Ąt├║ce, posledn├ę dve str├ínky s├║ pravdepodobne najv├Ą─Ź┼í├şm a hlavn├Żm cie─żom.

Napokon je zauj├şmav├ę poznamena┼ą, ┼że v tomto pr├şpade Bulharsko potrebuje pomoc USA na zastavenie cielen├Żch popul├írnych pir├ítskych str├ínok. Najm├Ą pri zva┼żovan├ş, ┼że Spojen├ę ┼ít├íty sa ─Źasto odvol├ívaj├║ na nedostatok donucovac├şch opatren├ş v in├Żch krajin├ích.

V┼íeobecne mo┼żno poveda┼ą, ┼że dokumenty jasne definuj├║ opera─Źn├║ pr├şru─Źku na zacielenie na ┼ítyri str├ínky torrentu, zatia─ż v┼íak v┼íetky ciele st├íle funguj├║ ako obvykle.

Text z vypo─Źutia USTR je k dispoz├şcii tu (pdf) a ─Ćal┼íie dokumenty zaslan├ę na USTR n├íjdete tu (pdf) a tu (pdf).

Related Articles

Back to top button