Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Budú digitálne platby a komunikácia niekedy bezpečné?

Budú digitálne platby a komunikácia niekedy bezpečné? 1

Príspevok od Will Carter, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Praxxis (úplné bio nižšie) o budúcnosti platobných procesorov vo veku kvantových počítačov.

Američania minú na darčeky a výdavky na dovolenku v priemere viac ako tisíc dolárov ročne. To je zhruba cena 360 bežných káv Starbucks! Väčšina z nás dokáže ospravedlniť štvorciferné výdavky: Chceme prejaviť svoju úctu a vďaku rodine, priateľom, kolegom a vzťahom. Mnohým ľuďom však nákupy na sviatky spôsobujú nečakané náklady: Ukradnutá osobná identifikácia, poškodené úverové skóre, strata času pri vyšetrovateľoch alebo tímoch na ochranu spotrebiteľa, aby sme vymenovali len niektoré náklady na endemické podvody online.

Spracovatelia platieb a podvody

V roku 2017 informovala americká federálna obchodná komisia 2.7 miliónov ľudí postihnutých podvodníkmi. Zlodeji a podvodníci si neberú voľno – prázdniny môžu ponúkať najviac príležitostí na krádež identity a údajov, ale zločineckí hackeri a kód, ktorý vkladajú a inštalujú, fungujú každý deň v roku. Dokonca aj zákazníci, ktorí si uvedomujú bezpečnosť a sú technicky zdatní, sa môžu stať obeťami nových a vylepšených spôsobov zneužívania. Bezpečnostní experti môžu odsúdiť hackerské správanie, ale niekedy sa zdá, že takmer obdivujú vynaliezavosť čierneho klobúka, ako keď výskumníci v oblasti bezpečnosti objavili nový spôsob využívania presmerovaní medzi podvodnými a skutočnými platformami platobných služieb.

Predajne a spracovatelia platieb naďalej vylepšujú svoje zabezpečenie a zlí herci ho stále lámu, lámu a obchádzajú. Profesionáli v oblasti bezpečnosti si možno vzali nesprávne lekcie z dvoch desaťročí dopredu a dozadu so svojim opačným počtom. Ak, ako niektorí odborníci predpovedajú, kvantové výpočty prejdú hlavným prúdom v práve začínajúcom desaťročí, hackeri a obrancovia budú mať celkom nový problém.

Kvantové výpočty

Aj keď veríme, že dnešné stroje sú rýchle, kvantové výpočty exponenciálne zvýšia rýchlosť a zložitosť výpočtov. Škodliví programátori čoskoro zaviedli novú technológiu; budú mať účinný nástroj pri útokoch na platobné procesory a ostatných spracovateľov peňazí a dát. Musíme sa čudovať: Mohla by samotná existencia centralizovaných procesorov byť koreňom bezpečnostného problému internetu?

Rovnako ako bankový trezor pozýva trezorárov a obrnený nákladný automobil pozýva heisters, centrálne úložisko osobných a finančných informácií podnecuje hackerov. V digitálnej ére bola centralizácia často výhodná: má intuitívny zmysel uchovávať všetky súbory na osobnom počítači. V posledných rokoch je však decentralizácia presvedčivá pre akýkoľvek počet prípadov digitálneho použitia. Ak nikto nemá k dispozícii celý súbor údajov a ak je tento súbor dát, ak je nejakým spôsobom obnovený, šifrovaný, využite kolísanie zraniteľnosti.

Spracovatelia platieb a zabezpečené údaje

Elixxir poháňa transakčnú sieť xx, ktorá zaisťuje, že všetky a všetky údaje používateľov zostanú v bezpečí. Kvantovo odolný blockchain Praxxis zaisťuje bezpečnosť budúcnosti distribúciou informácií o používateľoch a šifrovaním transakcií vo formáte, ktorý nedokážu zlomiť ani najpokročilejšie kvantové stroje nasledujúceho desaťročia. Platforma Elixxir, podporovaná transakčným rámcom cMix, ukladá a skartuje metadáta, aby zabránila zlým hercom identifikovať definujúce sieťové charakteristiky.

Prirodzene, mnohé z problémov posledného desaťročia sú problémy s údajmi. Transakcie a komunikáciu monitorovali a speňažovali tretie strany, od zlodejov kreditných kariet po Google až Facebook na Cambridge Analytica represívnym vládam. Demonštranti boli sledovaní, občianske práva boli ohrozené a – čo je dôležité – boli ukradnuté hodnoty v hodnote miliárd dolárov. Z narušenia súkromia sa konečne stali novinky na titulnej stránke, ale príliš veľa ľudí stále verí, že boj o kontrolu nad dátami bol prehratý. Je ľahké porozumieť ich frustrácii, ale faktom zostáva: Máme nástroje, ako to urobiť lepšie. V roku 2020 musíme nájsť vôľu.

***

O spoločnosti Praxxis

Praxxis je konsenzuálny protokol, ktorý je základom blockchainu s plným zásobníkom. Praxxis bol navrhnutý a vyvinutý spoločnosťou WBM Corp. Vedená Williamom Carterom, WBM Corp. je jednou z prvých spoločností pôsobiacich v Cayman Enterprise City na Kajmanských ostrovoch. Carter je počítačový vedec s rozsiahlymi skúsenosťami v oblasti navrhovania systémov, ktoré získal v oblasti blockchainu, výskumu a vývoja optiky a predtým v JPL v Pasadene. Tím WBM sa skladá z kryptografov, vývojárov, prevádzkového personálu a marketingových profesionálov. Počiatočné práce na reťazci Praxxis boli vykonané v Privategrity Corporation v oblasti Los Angeles.