Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Budeme hlasovať online kvôli karanténe coronavirus?

Svet v súčasnosti čelí situácii, ktorú si nikto nepredstavuje. V priebehu niekoľkých mesiacov sa korónový vírus šíri po celom svete a doteraz sme ho nedokázali správne udržať.

Takmer všetky postihnuté krajiny neváhali prijať opatrenia na zabránenie šírenia vírusu. Spomedzi nich je jedným z najbežnejších karanténa, pretože to bolo historicky jedno z najúčinnejších opatrení na boj proti šíreniu choroby.

Na jednej strane je to veľmi výhodné, ale jeho implementácia znamená aj zastavenie činnosti krajiny. Preto môže mať negatívne následky pre svoju ekonomiku a produktivitu.

Teraz, keď uplynul čas a karanténa pokračuje, krajiny sa snažia nájsť alternatívy, ktoré budú naďalej rešpektovať karanténu a obnoviť aspoň niektoré zo svojich činností súčasne. Medzi nimi nachádzame dôležité politické procesy, ako sú voľby. V jeho osobitnom prípade sú predložené iba dve možnosti, ktoré ich odďaľujú – čo môže mať negatívny vplyv na politický život v krajine – alebo nájsť nový spôsob, ako ich realizovať.

Virtuálne hlasovanie opäť na stole

Budeme hlasovať online kvôli karanténe coronavirus? 1

Uprostred toho všetkého sa objavuje možnosť, aby sa volebný systém stal úplne virtuálnym. Týmto spôsobom sa spôsob hlasovania vo svete môže navždy zmeniť.

Koniec koncov by to znamenalo, že hlasovanie sa stáva virtuálnym, že ľudia by nemuseli ísť na miesto, aby tak urobili, a že pravdepodobne by sa celý proces mohol uskutočniť pomocou smartfónu.

V skutočnosti to môže predstavovať veľa výziev, najmä v počiatočných fázach. Nie je to však prvýkrát, čo sa naskytla príležitosť, av skutočnosti sa už v niektorých častiach sveta už urobili pokusy o začatie tohto štýlu.

Napríklad sme počuli správy z krajín ako Rusko, Keňa a Thajsko, ktoré už začali vyvíjať úsilie na to, aby sa táto myšlienka stala realitou v najbližších voľbách. Okrem toho už iné krajiny, ako napríklad Japonsko, používajú tento systém na hlasovanie v sociálnych programoch.

Podobne na miestach, ako sú USA, vidíme aj vznikajúce zámery skočiť do tohto štýlu hlasovania. Jasným príkladom je záujem niektorých politických strán a dokonca aj miest ako Denver a Západná Virgínia, aby sa online hlasovanie stalo posledným favoritom ich volebných procesov.

Čo je potrebné na prechod na virtuálny virtuálny prieskum?

Budeme hlasovať online kvôli karanténe coronavirus? 2

Takýto pohyb samozrejme nie je ľahká úloha. Čiastočne preto svet neprijal tieto systémy ako základ pre volebné procesy s technologickým pokrokom.

V skutočnosti to však nie je jediný dôvod, ale existujú aj ďalšie požiadavky, o ktoré by sa krajiny mali usilovať predtým, ako majú v úmysle vykonať takúto významnú zmenu. Po prvé, je dôležité mať ľahko skontrolovaný výsledok verejného hlasovania (pri zachovaní integrity voličov), aby bolo možné výsledky overiť a predchádzať podvodom.

Na tento účel je jedným z najlepších nástrojov, ktorý si môžete predstaviť, blockchain, ale aj teraz táto príležitosť vyvoláva otázky. Zdá sa, že pre niektoré z vyššie uvedených krajín je do nich stále dostatočne spoľahlivá alternatíva.

Druhým dôležitým bodom je faktor kybernetickej bezpečnosti, ktorý je jednou z výziev pre technológiu 2020. Ako sme už spomenuli, nie je dôležité iba to, aby boli hlasy riadne zaregistrované. V skutočnosti je tiež potrebné, aby sa nemohli zmeniť a aby sa nemohli zverejniť ani informácie o osobe, ktorá ich vydala.

Nakoniec čelíme potrebe participatívnej a dobre informovanej spoločnosti. Ak chcete implementovať virtuálny volebný proces, je dôležité, aby občania vedeli, ako zaobchádzať s technológiou, s ktorou budú konfrontovaní.

V týchto prípadoch je dôležité, aby o nich existovalo vzdelanie a informácie. Preto môže byť umelá inteligencia skvelým spojencom, ak sa správne použije.

Prípad s Kanadou

Budeme hlasovať online kvôli karanténe coronavirus? 3

Niektoré krajiny neplánovali volebné procesy začiatkom roka, takže sa zdá, že karanténa ich v tejto oblasti natoľko neovplyvňuje. Existujú však aj iní, ktorí ich jednoducho nechajú za dverami.

Jasným príkladom je Kanada, ktorá mala parlamentné voľby naplánované na 20. apríla. Je zrejmé, že reštriktívne karanténne opatrenia to neumožňujú.

Preto je možnosť, že sa s nimi bude manipulovať, prakticky zmiešaná. Aspoň v priestore Parlamentu sa riešia všetky uvedené podmienky, a preto je možné uskutočniť voľby prakticky.

V súčasnosti sa to však považuje iba za nápad, pretože konzervatívnejšie strany túto zmenu odmietajú. Zabezpečujú, že pokiaľ nebudú pozastavené schôdze Parlamentu až do polovice tohto roka, nie je potrebné prejsť na virtuálne platformy.

Aspoň tak zatiaľ sa nezdá, že by sa kanadská krajina pripravovala na priekopníka vo svete virtuálnych volieb. Ak sa však krajina COVID-19 v krátkom čase nezmení, veci môžu byť iné, nielen pre Kanadu.

Table of Contents