Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Britský súd zamietol žiadosť USA o vydanie Juliana Assangea z WikiLeaks

Britský súd zamietol žiadosť USA o vydanie Juliana Assangea z WikiLeaks 1

Britský súd zamietol žiadosť americkej vlády o vydanie zakladateľa Wikileaks Juliana Assangea do krajiny pre obvinenia týkajúce sa nezákonného získavania a zdieľania utajovaných materiálov súvisiacich s národnou bezpečnosťou.

Sudkyňa Vanessa Baraitserová dnes na pojednávaní na westminsterskom magistrátnom súde vydanie zamietla s odôvodnením, že Assange predstavuje riziko samovraždy a vydanie do amerického väzenského systému by bolo represívne.

“Zistil som, že duševný stav pána Assangea je taký, že by bolo skľučujúce vydať ho do Spojených štátov amerických,” uviedol sudca Baraitser v 132-stranovom rozsudku.

Očakáva sa, že americká vláda sa proti rozhodnutiu odvolá.

Prípad proti Assangeovi sa sústreďuje na zverejnenie stoviek tisícov uniknutých dokumentov o vojnách v Afganistane a Iraku WikiLeaks, ako aj diplomatických depeší v rokoch 2010 a 2011.

Dokumenty zahŕňajú „približne 90 000 správ o významných aktivitách súvisiacich s vojnou v Afganistane, 400 000 správ o významných aktivitách súvisiacich s vojnou v Iraku, 800 správ o hodnotení väzňov v zálive Guantánamo a 250 000 správ ministerstva zahraničných vecí USA,“ podľa amerického ministerstva spravodlivosti, ktoré obvinilo Assangea z sprisahanie s Chelsea Manningovou, bývalou spravodajskou analytičkou v americkej armáde, s cieľom odhaliť citlivé informácie týkajúce sa národnej obrany.

Federálna veľká porota vlani v máji obvinila Assangea z 18 bodov týkajúcich sa nezákonného získavania, prijímania a zverejňovania utajovaných informácií a sprisahania s cieľom preniknúť do počítača s cieľom prelomiť hash hesiel uložených na počítačoch ministerstva obrany USA pripojených k sieti Secret Internet Protocol Network (SIPRNet). ), vládna sieť USA používaná na prenos utajovaných dokumentov a komunikácie.

Assange, ktorý medzi júnom 2012 a aprílom 2019 hľadal útočisko na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, aby sa vyhol zatykaču proti nemu, bol zatknutý minulý rok po tom, čo Ekvádor stiahol svoj diplomatický azyl. V máji 2019 bol na súde Spojeného kráľovstva uznaný vinným z porušenia podmienok prepustenia na kauciu a odsúdený na 50 týždňov, po ktorých bola vyššie uvedená obžaloba vrátená v USA.

Ak bude Assange uznaný vinným, hrozí mu maximálny trest 10 rokov väzenia v každom bode obžaloby s výnimkou zosnovania s cieľom spáchania narušenia počítača, za čo mu hrozí maximálny trest päť rokov väzenia.

Americká nezisková organizácia Freedom of the Press Foundation tweetovala: “Prípad proti Julianovi Assangeovi je najnebezpečnejšou hrozbou pre slobodu tlače v USA za posledné desaťročia. Je to obrovská úľava pre každého, kto sa stará o práva novinárov.”