Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Britsk├Ż s├║d zamietol ┼żiados┼ą USA o vydanie Juliana Assangea z WikiLeaks

Britsk├Ż s├║d zamietol ┼żiados┼ą USA o vydanie Juliana Assangea z WikiLeaks 1

Britsk├Ż s├║d zamietol ┼żiados┼ą americkej vl├ídy o vydanie zakladate─ża Wikileaks Juliana Assangea do krajiny pre obvinenia t├Żkaj├║ce sa nez├íkonn├ęho z├şskavania a zdie─żania utajovan├Żch materi├ílov s├║visiacich s n├írodnou bezpe─Źnos┼ąou.

Sudky┼ła Vanessa Baraitserov├í dnes na pojedn├ívan├ş na westminsterskom magistr├ítnom s├║de vydanie zamietla s od├┤vodnen├şm, ┼że Assange predstavuje riziko samovra┼żdy a vydanie do americk├ęho v├Ązensk├ęho syst├ęmu by bolo repres├şvne.

“Zistil som, ┼że du┼íevn├Ż stav p├ína Assangea je tak├Ż, ┼że by bolo sk─żu─Źuj├║ce vyda┼ą ho do Spojen├Żch ┼ít├ítov americk├Żch,” uviedol sudca Baraitser v 132-stranovom rozsudku.

O─Źak├íva sa, ┼że americk├í vl├ída sa proti rozhodnutiu odvol├í.

Pr├şpad proti Assangeovi sa s├║stre─Ćuje na zverejnenie stoviek tis├şcov uniknut├Żch dokumentov o vojn├ích v Afganistane a Iraku WikiLeaks, ako aj diplomatick├Żch depe┼í├ş v rokoch 2010 a 2011.

Dokumenty zah┼Ľ┼łaj├║ ÔÇ×pribli┼żne 90 000 spr├ív o v├Żznamn├Żch aktivit├ích s├║visiacich s vojnou v Afganistane, 400 000 spr├ív o v├Żznamn├Żch aktivit├ích s├║visiacich s vojnou v Iraku, 800 spr├ív o hodnoten├ş v├Ąz┼łov v z├ílive Guant├ínamo a 250 000 spr├ív ministerstva zahrani─Źn├Żch vec├ş USA,ÔÇť pod─ża americk├ęho ministerstva spravodlivosti, ktor├ę obvinilo Assangea z sprisahanie s Chelsea Manningovou, b├Żvalou spravodajskou analyti─Źkou v americkej arm├íde, s cie─żom odhali┼ą citliv├ę inform├ície t├Żkaj├║ce sa n├írodnej obrany.

Feder├ílna ve─żk├í porota vlani v m├íji obvinila Assangea z 18 bodov t├Żkaj├║cich sa nez├íkonn├ęho z├şskavania, prij├şmania a zverej┼łovania utajovan├Żch inform├íci├ş a sprisahania s cie─żom prenikn├║┼ą do po─Ź├şta─Źa s cie─żom prelomi┼ą hash hesiel ulo┼żen├Żch na po─Ź├şta─Źoch ministerstva obrany USA pripojen├Żch k sieti Secret Internet Protocol Network (SIPRNet). ), vl├ídna sie┼ą USA pou┼ż├şvan├í na prenos utajovan├Żch dokumentov a komunik├ície.

Assange, ktor├Ż medzi j├║nom 2012 a apr├şlom 2019 h─żadal ├║to─Źisko na ve─żvyslanectve Ekv├ídoru v Lond├Żne, aby sa vyhol zatyka─Źu proti nemu, bol zatknut├Ż minul├Ż rok po tom, ─Źo Ekv├ídor stiahol svoj diplomatick├Ż azyl. V m├íji 2019 bol na s├║de Spojen├ęho kr├í─żovstva uznan├Ż vinn├Żm z poru┼íenia podmienok prepustenia na kauciu a ods├║den├Ż na 50 t├Ż┼żd┼łov, po ktor├Żch bola vy┼í┼íie uveden├í ob┼żaloba vr├íten├í v USA.

Ak bude Assange uznan├Ż vinn├Żm, hroz├ş mu maxim├ílny trest 10 rokov v├Ązenia v ka┼żdom bode ob┼żaloby s v├Żnimkou zosnovania s cie─żom sp├íchania naru┼íenia po─Ź├şta─Źa, za ─Źo mu hroz├ş maxim├ílny trest p├Ą┼ą rokov v├Ązenia.

Americk├í neziskov├í organiz├ícia Freedom of the Press Foundation tweetovala: “Pr├şpad proti Julianovi Assangeovi je najnebezpe─Źnej┼íou hrozbou pre slobodu tla─Źe v USA za posledn├ę desa┼ąro─Źia. Je to obrovsk├í ├║─żava pre ka┼żd├ęho, kto sa star├í o pr├íva novin├írov.”