Briti strácajú spánok, pretože príliš pozerajú na obrazovky, ukazuje výskum

BRITS sa snažia udržať oči otvorené do 18:00 po tom, čo sa celý deň pozerali na rôzne obrazovky.

Výskum vplyvu času obrazovky na oči odhalil, že priemerný človek sa pozerá na gadget, televíziu alebo monitor viac ako šesť hodín denne.

Od rolovania cez telefóny až po prácu pri obrazovkách a ukončenie sledovania televízie, 73 percent z nich 2000 000 opýtaných dospelých si nevedelo predstaviť, že pôjdu deň bez toho, aby sa pozreli na obrazovku.

Ukázalo sa tiež, že šiesti z 10 potenciálnych kancelárskych pracovníkov si myslia, že majú menej prestávok na obrazovke pracovať z domu, ako by mali, keby boli v kancelárii-pretože sa nezastavujú a chatujú s kolegami.

Výsledkom je, že respondenti pracujúci z domova robia priemerne osem hodín pracovného dňa iba štyri prestávky na obrazovku denne – jednu každé dve hodiny – vrátane obedných prestávok.

Ale obrovské množstvo času stráveného pozeraním na obrazovku môže mať vplyv, pretože štúdia zadaná spoločnosťou Artelac zistila, že 41 percent dospelých má za posledných 15 mesiacov častejšie suché oči.

Televízna moderátorka Tess Daly, ktorá spolupracuje s Artelacom na povzbudzovaní ľudí k pravidelným prestávkam na obrazovke, uviedla: „Všetci máme zaneprázdnené plány a trávenie stále viac času pripojeného k obrazovke spôsobuje, že sa moje oči v poslednom čase cítia skutočne unavené a v strese.

“Často budem chodiť na e -maily a čítať si skripty medzi schôdzami a predstavovať prácu, aktualizovať a listovať v sociálnych médiách alebo doháňať správy.”

“Času pred obrazovkou sa v dnešnej dobe nedá vyhnúť a ja viem, že v mojich očiach môžu byť obzvlášť suché – je také dôležité, aby sme sa počas celého dňa odtrhli od obrazoviek.”

Štúdia tiež zistila, že napriek tomu, že si mnohí nevedia predstaviť deň bez pohľadu na obrazovku, 45 percent by malo z prestávky „pozitívny“ pocit.

A takmer dve tretiny (64 percent) s potešením priznávajú, že trávia príliš dlho denným pozeraním obrazoviek.

Priemerný dospelý odhaduje, že menej ako polovica času stráveného pred obrazovkou (47 percent) je „produktívny“, pričom zvyšok je bezduchý.

Ale 34 percent uviedlo, že večer prestane pozerať na obrazovky a začína v priemere o 20:54.

Pete Morton, hovorca výrobcu očných kvapiek Artelac, povedal: „Mnoho ľudí si neuvedomuje, ako každodenné rutiny môžu zvýšiť riziko vzniku suchých očí, ktoré môžu byť skutočne nepríjemné.

“Je ľahké, najmä ak ste ponorení do práce, ocitnúť sa niekoľko hodín bez prestávky pozeraných na obrazovku.”

“Nie je to obmedzené iba na pracovný čas – počas výluky, keď skončila práca, čo iné sa dalo robiť, ako sa pozerať na naše telefóny alebo televíziu?”

Platíme za vaše príbehy! Máte príbeh pre Naším cieľom je byť vaším tím techniky a vedy? Pošlite nám e-mail na adresu