Briti sediaci na „16,5 miliardy libier starej techniky“ – a hodnota by mohla klesnúť30,5 miliardy za rok

BRITS sedia na technológii v hodnote 16 libier.5 miliardy, ktoré už nevyužívajú – a mohlo by to znížiť hodnotu o £3.5 miliardy v budúcom roku.

Vedci zistili, že typický dospelý jedinec má ohromných 598 libier nadbytočných pomôcok – ktoré jednoducho zbierajú prach a zapratávajú svoje domovy.

V priebehu minulého roka však hodnota inteligentných telefónov, počítačov, tabletov, herných konzol a prenosných zariadení spoločne klesla v priemere o 20 percent.

Aj keď v tom čase telefóny iPhone celkovo klesli v priemere o 36 percent, uvádzajú údaje z odvetvia musicMagpie.

V skutočnosti iPhone XS klesol o 259 libier, zatiaľ čo iPhone 7 a 8 klesol o 71 libier a 114 libier v uvedenom poradí.

Za posledných 12 mesiacov používali telefóny Samsung ako napr Galaxy S10+ sa tiež znehodnotil o 127 libier a MacBook Pro Core i7 klesol o 105 libier.

Podobne sa niektoré tabletové zariadenia prepadli až o 93 libier a niektoré inteligentné hodinky klesli o 49 libier.

Štúdia z 2000 dospelých si objednala aj spoločnosť MusicMagpie [www.musicmagpie.co.uk/unused-tech-depreciation], zistili, že v súčasnosti vlastní v priemere 11 nepoužívaných zariadení – vrátane notebookov, herných konzol a mobilných telefónov.

Ale namiesto toho, aby technológiu predali a dali do vrecka peniaze, 32 percent ich má poruke „pre prípad“.

Liam Howley, zo spoločnosti musicMagpie, povedal: „Existuje toľko technologických ľudí, ktorých sa ľudia držia a ktoré by im inak mohli pomôcť zarobiť peniaze. A čo je alarmujúce, ich hodnota sa znehodnocuje priamo pred očami.

“Mobilné telefóny, ktoré sa tlačia do zadnej časti zásuvky, alebo herné konzoly, ktoré zbierajú prach do skriniek a škatúľ, by mohli mať oveľa väčšiu hodnotu, ak sa budú predávať, keď sa už nepoužívajú.”

“Náš výskum ukázal, že nie každý si je vedomý toho, že ich technológie môžu v skutočnosti niečo stáť – a myslia si, že sa oplatí nechať si ich na daždivý deň, ale je to úplne naopak.”

Štúdia tiež zistila, že mobilné telefóny sú prístrojmi, ktorých sa opýtaní s najväčšou pravdepodobnosťou držia – pričom priemerný človek má doma najmenej dve nepoužívané mobilné telefóny.

A 12 percent má nevyužitých päť alebo viac mobilných telefónov okolo domu.

Ale hoci štyria z desiatich sa držia starej technológie, pretože si myslia, že by ju jedného dňa mohli použiť, 27 percent sa jednoducho nemôže obťažovať s tým niečo urobiť.

Desatina drží staré pomôcky, aby sa s nimi mohli hrať ich deti, a pätina si ich dokonca ponechá pre spomienky, ktoré majú.

V dôsledku toho by sa 43 percent označilo za „technologického hromaditeľa“, ale viac ako polovica opýtaných si želá, aby mohli viesť minimalistickejší životný štýl.

Viac ako tretina z nich má dokonca konkrétnu zásuvku alebo škatuľu, do ktorej sa budú tieto položky hromadiť, pretože zachytávajú prach. Podkrovie a nočný stolík sú obľúbenými miestami na ukladanie pomôcok.

Nedostatok motivácie je hlavným dôvodom, prečo ľudia v Spojenom kráľovstve netriedia staré pomôcky a pomôcky, a tiež nevedia, čo robiť s nepoužitými vecami a nedostatkom času.

V skutočnosti ľudia častejšie triedia obsah svojej garáže, organizujú si poličku s knihami alebo upratujú úžitkovú skriňu, než by mali triediť svoje staré zariadenia.

Štúdia uskutočnená prostredníctvom OnePoll tiež zistila, že dospelí by očakávali, že si nepoužívaný mobilný telefón ponechajú štyri roky, než s ním konečne niečo urobia, zatiaľ čo prenosné počítače alebo počítače sa budú držať päť rokov.

Napriek tomu, že takmer dve pätiny netušili, že môžu prísť o ďalšie peniaze predajom svojej starej technológie alebo že niektoré pomôcky stratia hodnotu, ak sa budú skladovať roky.

Ukázalo sa tiež, že 17 percent si za posledných osem týždňov kúpilo nový technologický predmet, ktorý im pomôže pracovať z domu, zostať v spojení s rodinou a priateľmi alebo sa zabaviť.

Napriek tomu 58 percent týchto dospelých nepredalo staré zariadenia, ktoré už nepoužívajú – čo malo za následok viac neporiadku okolo domu a pre mnohých plytvanie pár peňazí.

A keby bol k dispozícii nový model smartfónu, iba jeden z 20 by obchodoval so svojim existujúcim mobilným telefónom, pričom Briti majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú držať starú technológiu ako náhradné diely, než keby ich predávali online.

Ale 80 percent si myslí, že nové technologické modely sú vydávané príliš často, zatiaľ čo 76 percent si nemôže dovoliť mať najnovšie technológie.

Výsledkom je, že 77 percent ľudí si želá, aby ich technológie vydržali dlhšie.

Liam Howley z musicMagpie dodal: „Z nášho výskumu je zrejmé, že niečo sa musí zmeniť na spôsobe nákupu a recyklácie technológie.

“Existuje ďalšia možnosť, ktorá je múdrejšia pre spotrebiteľa a múdrejšia pre životné prostredie.”

“Tento model obehového hospodárstva vidí, že stará technológia sa predáva späť za hotovosť, potom sa renovuje na vysoký štandard a predáva sa ďalej, aby ju mohla použiť ďalšia osoba.”

“A to zase znižuje hory elektronického odpadu smerujúceho na skládky po celom svete, ale aj na skládky, ktoré sedia v zásuvkách a skriniach ľudí.”

V ďalších novinkách má váš iPhone skrytú mapu všade, kam idete.

Zistite, ako si stiahnuť iOS 14 a získať najnovšie funkcie pre iPhone.

V systéme iOS 14 prichádza nová domovská obrazovka pre iPhone.

A váš iPhone vám teraz môže povedať, či niekto počúva prostredníctvom vášho mikrofónu.

Platíme za vaše príbehy! Máte príbeh pre Naším cieľom je byť vaším tím techniky a vedy? Pošlite nám e-mail na adresu