Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Big Tech a zmena podnebia – skuto─Źn├ę zmeny alebo ekologick├í v├Żmena?

Tento t├Ż┼żde┼ł sa Jeff Bezos zaviazal bojova┼ą proti klimatick├Żm zmen├ím vo v├Ż┼íke 10 mili├írd dol├írov. Aj ke─Ć ohromuj├║ci dar mohol urobi┼ą ve─ża pre to, aby pomohol vyrie┼íi┼ą environment├ílne probl├ęmy, ktor├Żm ─Źel├ş plan├ęta, technick├Ż priemysel m├í sk├┤r hist├│riu zelen├ęho preplachovania svojho obrazu, ne┼ż aby uz├íkonil skuto─Źn├ę zmeny.

Od sn├íh spolo─Źnosti Microsoft o odstr├ínenie uhl├şka a┼ż po pl├íny op├Ątovn├ęho zales┼łovania spolo─Źnosti Tesla, ve─żk├í technol├│gia vyvinula ve─żk├ę ├║silie verejnosti, aby zaistila svetu svoj z├ív├Ązok vo─Źi environmentalizmu. Ide v┼íak len o to, aby sa demon┼ítrovali a p├┤sobili ako cesty na potla─Źenie ob├ív spotrebite─żov a zamestnancov, ktor├ş sa domnievaj├║, ┼że by mali robi┼ą viac?

Teraz s gener├ílnym riadite─żom Amazon Aby sme urobili jeden z v├Ą─Ź┼í├şch environment├ílnych tlakov v ned├ívnej pam├Ąti, sme n├║ten├ş op├Żta┼ą sa: Je to v┼íetko skutok alebo naozaj chce ve─żk├í technol├│gia nie─Źo zmeni┼ą?

Bezos s─żubuje 10 mili├írd dol├írov na rie┼íenie klimatick├Żch zmien

V an Instagram v pondelok vyhl├ísil Bezos, ┼że zalo┼ż├ş Fond Bezos Earth, ktor├Ż bude ÔÇ×financova┼ą vedcov, aktivistov, mimovl├ídne organiz├ície – ak├ęko─żvek ├║silie, ktor├ę pon├║ka skuto─Źn├║ mo┼żnos┼ą pom├┤c┼ą zachova┼ą a chr├íni┼ą pr├şrodn├Ż svet.ÔÇť A s 10 mili├írd dol├írov, ktor├ę boli pris─ż├║ben├ę do fondu, by to mohlo ma┼ą skuto─Źne podstatn├Ż vplyv na ┼żivotn├ę prostredie.

ÔÇ×Chcem spolu s ostatn├Żmi spolupracova┼ą na zn├ísoben├ş zn├ímych sp├┤sobov, ako aj na objavovan├ş nov├Żch sp├┤sobov boja proti ni─Źiv├ęmu dopadu zmeny kl├şmy na t├║to plan├ętu, ktor├║ zdie─żame v┼íetci,ÔÇť uviedol Bezos. Instagram po┼íta.

Predt├Żm, ako za─Źnete spieva┼ą bezosov├Żch ocenen├ş, je potrebn├ę si uvedomi┼ą, ako sme sa sem dostali. Toto rozhodnutie prich├ídza v s├║vislosti s hromadn├Żmi protestmi zamestnancov Amazonne─Źinnos┼ą v oblasti zmeny kl├şmy. V odozve, Amazon skon─Źilo hrozbou prepustenia zamestnancov z prepustenia, pri─Źom pr├ívnici spolo─Źnosti informuj├║ uveden├Żch zamestnancov o tom, ┼że ich konanie m├┤┼że ÔÇ×vies┼ą k form├ílnym n├ípravn├Żm opatreniam a┼ż do ukon─Źenia v├í┼ího zamestnania vr├ítane Amazon. "

─îi u┼ż je Fond Bezos Earth iba diverznou taktikou, ktor├í m├í zabr├íni┼ą zlej tla─Źi, je potrebn├ę vidie┼ą, ale v ka┼żdom pr├şpade je to dos┼ą drah├Ż sp├┤sob, ako sa dosta┼ą z hor├║cej vody. Bezos m├í preuk├ízali odhodlanie k ┼żivotn├ęmu prostrediu t├Żm, ┼że sa so s├║─Źasnou spr├ívou zaoberali ekologick├Żmi z├íle┼żitos┼ąami. Ale ke─Ć ste v ─Źele jedn├ęho z najv├Ą─Ź┼í├şch a naj├║spe┼ínej┼í├şch podnikov na svete, viac nikdy neu┼íkod├ş.

green ┬Ě um├Żvanie ┬Ě ing

: v├Żrazy environment├ílnych z├íujmov, najm├Ą ako obal produktov, polit├şk alebo ─Źinnost├ş – defin├şcia Mirriam-Webster

Tesla s─żubuje zales┼łovanie

Tento t├Ż┼żde┼ł ekologick├ş aktivisti prin├║tili nemeck├Ż s├║d, aby – aspo┼ł do─Źasne – zastavil Teslu v sekan├ş stromov, aby urobil cestu pre nov├║ eur├│psku tov├íre┼ł. Pohyb Tesly sa zdal prekvapivo bezcitn├Ż vzh─żadom na jeho hist├│riu ekologick├Żch iniciat├şv, ale automobilka nepl├ínovala zapoji┼ą sa do tak├ęhoto rozsiahleho odles┼łovania bez pl├ínu.

ÔÇ×Na┼í├şm cie─żom je presadi┼ą plochu trikr├ít v├Żrobn├║ parcelu, so zmie┼ían├Żmi stromami p├┤vodn├Żmi v ich biotopoch a s potenci├ílom sta┼ą sa star├Żm rastov├Żm lesom, pri─Źom pracujeme s environment├ílnymi a in├Żmi skupinami odborn├şkov na dosiahnut├ş ─Źo najlep┼í├şch v├Żsledkov,ÔÇť uv├ídza webov├í str├ínka Tesla.

Zd├í sa to ako primeran├Ż kompromis, v┼íak? Nane┼í┼ąastie realita zales┼łovania je tak├í, ┼że ak bude vykonan├í nespr├ívne, oblas┼ą m├í ┼żalostne n├şzku ┼íancu na pre┼żitie. Tureck├Ż projekt spred nieko─żk├Żch mesiacov je dobr├Żm pr├şkladom. Napriek op├Ątovnej v├Żsadbe viac ako 11 mili├│nov stromov takmer 90% z nich u┼ż zomrelo pre zl├ę pl├ínovanie a zl├ę na─Źasovanie. A to je jedin├Ż probl├ęm s Teslov├Żmi vzne┼íen├Żmi cie─żmi tov├írne.

ÔÇ×Zd├í sa, ┼że hlavn├Żm probl├ęmom nie s├║ samotn├ę stromy, ale ┼że d├┤jde k zni─Źeniu d├┤le┼żit├ęho environment├ílneho bohatstva pre miestnu komunitu,ÔÇť povedal Jim Stephenson, riadite─ż a spoluzakladate─ż spolo─Źnosti Terranomics, spolo─Źnos┼ą ┼ípecializuj├║ca sa na verejn├Ż a s├║kromn├Ż sektor. pr├şstupy k environment├ílnym v├Żzvam, v rozhovore so spolo─Źnos┼ąou Tech.co. ÔÇ×V├Żsadba trikr├ít nevyrie┼íi tento probl├ęm. Bude trva┼ą desa┼ąro─Źia, k├Żm dosiahne svoju aktu├ílnu zrelos┼ą, ak bude ├║spe┼ín├í.ÔÇť

Rovnako ako v├Ą─Ź┼íina technick├ęho priemyslu sa Tesla zameriava sk├┤r na celkov├Ż obraz ne┼ż na mal├ę detaily. Z dlhodob├ęho h─żadiska znie op├Ątovn├í v├Żsadba skvel├Żch ─żud├ş, svetsk├ş ─żudia sa v┼íak musia vyrovna┼ą s d├┤sledkami Teslovho pl├ínu v re├ílnom ─Źase. Koniec koncov, mantra ÔÇ×pohybujte r├Żchlo a rozb├şjajte veciÔÇť funguje, iba ak ste ochotn├ş opravi┼ą veci, ktor├ę ste si zlomili, spr├ívnym sp├┤sobom.

Microsoft zn├ş┼żi emisie uhl├şka

Za─Źiatkom tohto roka spolo─Źnos┼ą Microsoft ohl├ísila pl├íny na zn├ş┼żenie tohto gigantick├ęho uhl├şka do roku 2030. Ozn├ímenie, ktor├ę malo formu firemn├ęho blogov├ęho pr├şspevku, podrobne popisuje podrobn├Ż pl├ín na odstr├ínenie oxidu uhli─Źit├ęho z atmosf├ęry takou mierou, ┼że do roku 2050 spolo─Źnos┼ą ├║plne odstr├íni svoju uhl├şkov├║ stopu od svojho zalo┼żenia v roku 1970.

Okrem toho sa spolo─Źnos┼ą zaviazala darova┼ą $1 v priebehu nasleduj├║cich ┼ítyroch rokov do ÔÇ×fondu na inov├íciu podnebia na ur├Żchlenie glob├ílneho rozvoja technol├│gi├ş na zn├ş┼żenie, zachyt├ívanie a odstra┼łovanie uhl├şkaÔÇť.

Microsoft Climate Carbon NegativeMicrosoft Climate Carbon Negative

Uhl├şkov├Ż negat├şvny pl├ín spolo─Źnosti Microsoft na rok 2030
Kliknut├şm rozba─żte

Je pravda, ┼że to s├║ niektor├ę p├┤sobiv├ę ciele, najm├Ą pre jednu z najv├Ą─Ź┼í├şch technologick├Żch spolo─Źnost├ş na svete. Pokia─ż v┼íak ide o environment├ílny aktivizmus, technol├│gia zachyt├ívania uhl├şka nie je z─Ćaleka ide├ílna.

Mnoho kritikov pouk├ízalo na to, ┼że zru┼íenie emisi├ş uhl├şka ni─Ź neodrad├ş desiatky spolo─Źnost├ş zodpovedn├Żch za zastavenie v├Ą─Ź┼íiny svetov├ęho zne─Źistenia. Technol├│gie na zachyt├ívanie uhl├şka v skuto─Źnosti ┼íiroko podporuj├║ ropn├ę a plyn├írensk├ę spolo─Źnosti, preto┼że im to umo┼ż┼łuje na─Ćalej zar├íba┼ą peniaze bez toho, aby museli ni─Ź meni┼ą o tom, ako podnikaj├║.

AppleBoj proti zmene kl├şmy

Zmena kl├şmy bola d├┤le┼żitou t├ęmou diskusie Apple, najm├Ą v posledn├Żch rokoch. Pod─ża svojej webovej str├ínky spolo─Źnos┼ą ÔÇ×od roku 2015 zn├ş┼żila svoju komplexn├║ uhl├şkov├║ stopu o 35%ÔÇť a v┼íetky jej zariadenia na celom svete ÔÇ×v s├║─Źasnosti vyu┼ż├şvaj├║ 100% obnovite─żn├║ energiuÔÇť.

ÔÇ×Ideme ─Ćalej zni┼żova┼ą n├í┼í vplyv pou┼ż├şvan├şm l├ítok, ktor├ę s├║ bezpe─Źn├ę pre ─żud├ş a ┼żivotn├ę prostredie. Je to ve─żk├í v├Żzva, ÔÇť─Ź├şta Apple str├ínka ┼żivotn├ęho prostredia.

Ve─żkou v├Żzvou je trochu podhodnotenie. zatia─ż ─Źo Apple je verb├ílne odhodlan├í rie┼íi┼ą probl├ęmy so zne─Źisten├şm sp├┤soben├Żmi jej zariadeniami, kult├║ra spolo─Źnosti hovor├ş inak. V ─Źase, ke─Ć sa nepou┼ż├şva a nerecykluje smartphones doslova vy─Źerp├ívaj├║ plan├ętu potrebn├Żch zdrojov, Apple na─Ćalej presadzuje svoju strat├ęgiu ÔÇ×nakupova┼ą ka┼żd├Ż rokÔÇť, aby udr┼żala svoje ziskov├ę mar┼że vysok├ę.

Big Tech Miliard├íri musia robi┼ą spravodliv├Ż podiel

Sta─Ź├ş poveda┼ą, ┼że technologick├Ż priemysel mus├ş urobi┼ą viac. Obrovsk├ę pr├şs─żuby, snahy o op├Ątovn├ę zales┼łovanie, uhl├şkov├ę negat├şvne pl├íny a verb├ílne z├ív├Ązky t├Żkaj├║ce sa opatren├ş v oblasti zmeny kl├şmy s├║ ve─żk├ę, ale tieto spolo─Źnosti predstavuj├║ zna─Źn├ę percento bohatstva a moci na svete a skuto─Źne sa im nedar├ş, ke─Ć si uvedom├şte ┼íkodu, ktor├║ utrpeli. u┼ż hotov├Ż.

Jedna spr├íva zistila, ┼że ÔÇ×priemern├í stopa najbohat┼í├şch 1% ─żud├ş na celom svete by mohlo by┼ą 175 kr├ít najchudobnej┼í├şch 10%. ÔÇť E┼íte hor┼íie je, ┼że rovnak├í ┼ít├║dia zistila, ┼że po─Źet miliard├írov investuj├║cich do fos├şlnych pal├şv sa zv├Ż┼íil z 54 v roku 2010 na 88 v roku 2015 a ┼że ich kolekt├şvne bohatstvo sa v tom ─Źase zv├Ż┼íilo o 50%.

A nie je to len o tom, ako podnikaj├║. ─Äal┼íia ┼ít├║dia zistila, ┼że priemern├í ÔÇ×superbohat├í dom├ícnos┼ąÔÇť m├í uhl├şkov├║ stopu desa┼ąkr├ít vy┼í┼íiu ako svetov├Ż priemer, ─Źo znamen├í, ┼że t├şto bohat├ş technick├ş miliard├íri by mohli ma┼ą v├í┼żny vplyv, ak by to chceli.

ÔÇ×Pokia─ż ide o ich v├Żber ┼żivotn├ęho ┼ít├Żlu, bohat├ş sa m├┤┼żu ve─ża zmeni┼ą,ÔÇť uviedla Ilona Otto, v├Żskumn├ş─Źka v Postupime pre v├Żskum dopadov na kl├şmu.

Z├íva┼żnos┼ą zmeny kl├şmy je sk─żu─Źuj├║ca. Zmeny, ktor├ę budeme ako spolo─Źnos┼ą musie┼ą urobi┼ą, aby sme zabr├ínili tomu, aby sa stala katastrofickou, s├║ epoch├ílne. Strat├ęgie ├║─Źinn├ęho rie┼íenia probl├ęmu s├║ obmedzen├ę. V┼íetko, ─Źo vieme, je ist├ę, ┼że t├ş, ktor├ş maj├║ moc a bohatstvo na to, aby nie─Źo urobili, by mali ma┼ą v├Ą─Ź┼í├ş vplyv ako oni, inak to bude pr├şli┼í m├ílo, pr├şli┼í neskoro.

Pr├şspevok ÔÇ×Big Tech and Climate ActionÔÇť – skuto─Źn├ę zmeny alebo ekologick├í v├Żmena? sa objavil prv├Ż na Tech.co.