Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Bezpe─Źnos┼ą ├║dajov: ÔÇ×Nie s├║ to len na┼íi priatelia, ktor├ş sleduj├║, ─Źo uverej┼łujeme Facebook (Rozhovor AFCDP)


Ot├ízka osobn├Żch ├║dajov a ich mno┼żstvo je rozhoduj├║ca v o─Źiach AFCDP, zdru┼żenia, ktor├ę zastupuje kore┼ípondentov pre ochranu osobn├Żch ├║dajov. Prezent├ícia a postrehy.

V r├ímci bezplatnej konferencie o ochrane osobn├Żch ├║dajov, ktor├í sa konala 16. novembra, sme sa stretli s jednou z troch zainteresovan├Żch str├ín podujatia, franc├║zskou asoci├íciou kore┼ípondentov ochrany osobn├Żch ├║dajov, AFCDP. Paul-Olivier Gibert, jeho prezident, n├ím hovor├ş viac o misi├ích, ─Źlenoch a projektoch AFCDP, v─Ćaka ─Źomu sa ot├ízka osobn├Żch ├║dajov stala ├║strednou t├ęmou.


AFCDP: rozhovor s Paulom-Olivierom Gibertom

Clubic – M├┤┼żete n├ím pripomen├║┼ą, ─Źo je AFCDP?

Paul-Olivier Gibert AFCDP je zdru┼żenie profesion├ílov, ktor├ş s├║ spolu s prev├ídzkovate─żmi ├║dajov, spolo─Źnos┼ąami, spr├ívnymi org├ínmi, mestsk├Żmi ├║radmi, zdru┼żeniami zodpovedn├ş za zabezpe─Źenie spr├ívneho uplat┼łovania GDPR tak, aby digit├ílna technol├│gia neporu┼íovala pr├íva a slobody jednotlivcov, ale naopak, umo┼ż┼łuje ich rozvoj.

Ak├ę s├║ hlavn├ę poslania zdru┼żenia?

Prv├Żm poslan├şm AFCDP je umo┼żni┼ą odborn├şkom vz├íjomn├║ v├Żmenu, aby mali prax na najlep┼íej ├║rovni. To je nie─Źo, ─Źo sme urobili ve─ża po─Źas zadr┼żania, kde medzi pr├ícou na dia─żku a implement├íciou nov├Żch n├ístrojov bolo ve─ża ot├ízok, aby sme zabezpe─Źili ─Źo najlep┼íiu prev├ídzku pri re┼ípektovan├ş pr├ív a slob├┤d ─żud├ş, najm├Ą zamestnancov.

ÔÇ×Ak nech├íme le┼ża┼ą pr├şli┼í ve─ża osobn├Żch ├║dajov, poskytneme druh avatara, ktor├Ż mo┼żno pou┼żi┼ą na kr├íde┼ż identityÔÇť

Zauj├şmavos┼ąou na strane AFCDP je mnohopo─Źetnos┼ą profilov ─Źlenov a pr├şvr┼żencov zdru┼żenia, ktor├ę zdru┼żuje pr├ívnikov, DPO (data protection officer), akademikov at─Ć.

AFCDP je 6 500 jednotlivcov, ktor├ş sa podie─żaj├║ na na┼íej pr├íci r├┤znymi sp├┤sobmi, a 2 000 ─Źlensk├Żch organiz├íci├ş. Medzi nimi je v├Ą─Ź┼íina spolo─Źnost├ş CAC 40, s├║ tam VSE, jedno─Źlenn├ş konzultanti, zdru┼żenia, administrat├şvy. Jedn├Żm z bohatstiev AFCDP je, ┼że v jeho aktivit├ích je zast├║pen├í cel├í franc├║zska spolo─Źnos┼ą.

Ak├ę novinky t├Żkaj├║ce sa osobn├Żch ├║dajov v├ís v poslednej dobe zasko─Źili?

Po─Źas uplynul├Żch 18 mesiacov, v s├║vislosti so zdravotnou kr├şzou, do┼ílo k opatreniam t├Żkaj├║cim sa pr├íce na dia─żku, potom k opatreniam na monitorovanie zdravia so zdravotn├Żm preukazom. Preto n├ís zauj├şmaj├║ sp├┤soby implement├ície pri vytv├íran├ş s├║borov osobn├Żch ├║dajov, ale zauj├şmaj├║ n├ís aj pravidl├í, ktor├ę je potrebn├ę zavies┼ą, aby sa zabezpe─Źila n├íle┼żit├í ochrana t├Żchto ├║dajov a aby boli zaru─Źen├ę. slu┼żby pr├ív a slob├┤d jednotlivcov.

Sme svedkami ─Źoraz viac ve─żkolep├Żch ├║nikov d├ít, ak├Żm bol ten ned├ívny ├Ünik Twitch
. S├║ na┼íe ├║daje dostato─Źne chr├ínen├ę na t├Żchto r├┤znych platform├ích?

Prv├í vec, ktor├║ si mus├şte poveda┼ą, je, ┼że ak budete ─Źaka┼ą na bezpe─Źnos┼ą niekoho in├ęho, ÔÇőÔÇőnepr├şde. Plat├ş to v digit├ílnom, kybernetickom, ako aj na ulici: ak si pred prechodom ned├íte pozor, dostanete sa do probl├ęmov. Vo vz┼ąahu k digit├ílu mus├şte by┼ą ostra┼żit├ş. V┼íetko, ─Źo existuje, nie je nevyhnutne benevolentn├ę, ani z─Ćaleka nie.

ÔÇ×V┼żdy si mus├şme polo┼żi┼ą ot├ízku, ─Źi inform├ície, ktor├ę nech├ívame na platform├ích, s├║ skuto─Źne potrebn├ę na to, ako ich chceme vyu┼żi┼ąÔÇť

Ned├ívno sme hovorili o podvodoch s bal├şkmi “Pozor, ch├Żbaj├║ dve eur├í, aby ste na┼íli svoj bal├şk.” Toto v┼íetko je ur─Źen├ę na odcudzenie osobn├Żch ├║dajov, pr├şpadne trocha pe┼łaz├ş, a tu je to nebezpe─Źn├ę. Preto┼że ak nech├íme le┼ża┼ą pr├şli┼í ve─ża osobn├Żch ├║dajov, poskytujeme ak├Żsi avatar, ktor├Ż m├┤┼że by┼ą pou┼żit├Ż na kr├íde┼ż identity s finan─Źn├Żmi n├ísledkami a n├ísledn├Żmi probl├ęmami. Nesmieme nikde ni─Ź nech├íva┼ą le┼ża┼ą a v┼żdy sa sami seba p├Żta┼ą, ─Źi s├║ v┼íetky inform├ície, ktor├ę nech├ívame zapnut├ę Facebook, Twitter, Twitch alebo in├ę s├║ potrebn├ę na to, ako ich chceme pou┼żi┼ą.

Okrem ├║nikov d├ít zhmotnen├Żch hackermi a prerazen├şm datab├ízy sme svedkami aj a ┼íkrabanie verejn├ę ├║daje na profilov├Żch str├ínkach platforiem a soci├ílnych siet├ş…

Absol├║tne. Nie s├║ to len na┼íi priatelia, ktor├ş sleduj├║, ─Źo uverej┼łujeme Facebookmus├şte si to uvedomi┼ą.