Be┼żn├ę vzory n├ívrhu pou┼ż├şvate─żsk├ęho rozhrania pre aplik├ície pre iOS

iOS je intuit├şvna platforma zalo┼żen├í na gest├ích, ktor├í zah┼Ľ┼ła mnoho ohromuj├║cich vizu├ílnych a dizajnov├Żch princ├şpov zalo┼żen├Żch na koncepte minimalizmu a prirodzenej interaktivity a dostupnosti. V s├║lade s pokynmi pre dizajn vydan├Żmi spolo─Źnos┼ąou Apple Corporation, navrhovanie aplik├ície pre iOS vy┼żaduje ur─Źit├║ premyslenos┼ą a anal├Żzu, aby bolo mo┼żn├ę vybra┼ą pou┼ż├şvate─żsk├ę rozhranie, ktor├ę najprirodzenej┼íie zodpoved├í ├║─Źelu aplik├ície. Tu je nieko─żko pr├şkladov be┼żn├Żch typov pou┼ż├şvate─żsk├Żch rozhran├ş aplik├ície pre iOS, ktor├ę n├íjdete v n├ístroji na tvorbu aplik├íci├ş pre iOS. Pri rozhodovan├ş o tom, ak├Ż typ pou┼ż├şvate─żsk├ęho rozhrania chcete pou┼ż├şvate─żom vo svojej aplik├ícii pre iOS poskytova┼ą, ich zv├í┼żte.

  1. Rozhranie ┼ít├Żlu zoznamu

Tento typ pou┼ż├şvate─żsk├ęho rozhrania je navrhnut├Ż pod─ża konceptu zoznamu polo┼żiek alebo objektov. Najbe┼żnej┼í├şm pou┼ż├şvan├şm tak├ęhoto dizajnu s├║ aplik├ície na odosielanie spr├ív alebo osobn├Ż organiz├ęr, ako s├║ zoznamy ├║loh, aplik├ície pozn├ímkov├Żch blokov a ─Ćal┼íie tak├ęto aplik├ície, ktor├ę zobrazuj├║ skr├íten├Ż zoznam objektov alebo obsahu. Toto rozhranie je mo┼żn├ę sp├írova┼ą s obrazovkami s kartami a roz┼í├şri┼ą na str├ínky na cel├║ obrazovku pre ka┼żd├║ polo┼żku zoznamu na zobrazenie alebo ├║pravu. Rozhranie v ┼ít├Żle zoznamu umo┼ż┼łuje pohodln├ę zobrazenie ├║dajov na prv├Ż poh─żad. Je mo┼żn├ę ho za─Źleni┼ą do mo┼żnost├ş spr├ívy, ako je odstra┼łovanie, exportovanie a zdie─żanie z naviga─Źn├ęho tla─Źidla vpravo hore alebo z panela akci├ş v spodnej ─Źasti.

Apple Pr├şklad v├Żvoj├írov
  1. Rozhranie ┼ít├Żlu karty

Tento typ pou┼ż├şvate─żsk├ęho rozhrania sa pou┼ż├şva na zobrazenie oddelen├Żch ─Źast├ş obsahu ako r├┤znych kariet pre ka┼żd├║ polo┼żku. Tento ┼ít├Żl je najvhodnej┼í├ş pre aplik├ície, ktor├ę poskytuj├║ pravidelne aktualizovan├Ż obsah alebo upozornenia, ktor├ę s├║ v kontexte oddelen├ę od predch├ídzaj├║cich alebo nasleduj├║cich objektov. ┼át├Żl karty v├ím umo┼ż┼łuje vytvori┼ą samostatn├Ż priestor pre ka┼żd├Ż objekt, kde sa kontext ka┼żdej karty m├┤┼że l├ş┼íi┼ą. To umo┼ż┼łuje u┼ż├şvate─żovi pova┼żova┼ą ka┼żd├║ kartu za odli┼ín├║ entitu, ktor├í nes├║vis├ş s ─Ćal┼íou kartou, ktor├║ je mo┼żn├ę zobrazova┼ą a spravova┼ą samostatne. Tento ┼ít├Żl je najvhodnej┼í├ş pre aplik├ície, ktor├ę zobrazuj├║ ─Źl├ínky, ozn├ímenia alebo obsah zalo┼żen├Ż na obr├ízkoch. Medzi hlavn├ę pr├şklady patr├ş aplik├ícia New York Times a Flipboard pre iOS.

New York Times
  1. Rozhranie v ┼ít├Żle gal├ęrie

Rozhranie v ┼ít├Żle gal├ęrie sa najlep┼íie pou┼ż├şva pre aplik├ície, ktor├ę sa zameriavaj├║ na obr├ízky alebo obr├ízky ako hlavn├Ż obsah. Rozlo┼żenie gal├ęrie m├┤┼że by┼ą tie┼ż za─Źlenen├ę do podstr├ínok aplik├ície alebo m├┤┼że sl├║┼żi┼ą ako hlavn├í str├ínka, ako je napr├şklad aplik├ícia elektronick├ęho obchodu alebo aplik├ícia na doru─Źovanie obsahu, ako je Netflix. ┼át├Żl gal├ęrie umo┼ż┼łuje pou┼ż├şvate─żovi r├Żchlo zobrazi┼ą obsah na prv├Ż poh─żad a potom vybra┼ą objekt na roz┼í├şren├ę prezeranie. Tento ┼ít├Żl pou┼ż├şvate─żsk├ęho rozhrania je vhodnej┼í├ş pre aplik├ície, ktor├ę nevy┼żaduj├║ textov├Ż vstup pou┼ż├şvate─ża na hlavnej str├ínke a zameriavaj├║ sa iba na poskytovanie obr├ízkov├ęho obsahu sp├írovan├ęho s in├Żmi mo┼żnos┼ąami interakcie. ┼át├Żl gal├ęrie tie┼ż umo┼ż┼łuje plynul├ę rozhranie zalo┼żen├ę na gest├ích, ktor├ę umo┼ż┼łuje prirodzenej┼íiu interakciu s aplik├íciou.

Pinterest
  1. Rozhranie zalo┼żen├ę na mape

Tento typ rozhrania aplik├ície sa to─Ź├ş okolo pou┼żitia mapy na v├Żber slu┼żieb alebo zobrazenie podrobnost├ş. Medzi be┼żn├ę pr├şklady patria aplik├ície na don├í┼íku jedla, naviga─Źn├ę aplik├ície alebo aplik├ície na pozdrav, ako napr├şklad Uber alebo Lyft. Mapov├ę API sa d├í ─żahko prisp├┤sobi┼ą, preto┼że v├Ą─Ź┼íina poskytovate─żov m├íp pon├║ka komplexn├Ż v├Żvojov├Ż bal├şk na prisp├┤sobenie a integr├íciu vlastn├Żch mo┼żnost├ş. Vizu├ílne prvky je mo┼żn├ę ─żahko prisp├┤sobi┼ą pod─ża po┼żiadaviek aplik├ície.

Uber
  1. Rozhranie ┼ít├Żlu palubnej dosky

Sl├║┼żi na dodanie maxim├ílneho mno┼żstva inform├íci├ş pou┼ż├şvate─żovi bez obmedzenia. Medzi rozhrania v ┼ít├Żle dashboardu patria aplik├ície na optimaliz├íciu telef├│nu alebo in├ę aplik├ície n├íro─Źn├ę na d├íta, ktor├ę potrebuj├║ vizualizova┼ą komplexn├ę ├║daje v ─żahko ─Źitate─żnom rozhran├ş. Ka┼żd├Ż objekt potom m├┤┼że prejs┼ą na samostatn├║ str├ínku, ktor├í m├┤┼że obsahova┼ą ich ┼ít├Żl, be┼żne sp├írovan├Ż s podstr├ínkou so ┼ít├Żlmi s kartami a so zoznamom pre ka┼żd├║ polo┼żku.

LifeCell
  1. Rozhranie horizontálneho posúvania

Aplik├ície, ktor├ę vy┼żaduj├║, aby sa pou┼ż├şvate─ż zameral na jeden prvok, m├┤┼żu vyu┼ż├şva┼ą dizajn rozhrania horizont├ílneho pos├║vania, ktor├Ż umo┼ż┼łuje zobrazenie jednotliv├Żch kariet na celej obrazovke s mo┼żnos┼ąou bu─Ć pos├║vania nahor pre ─Ćal┼íie ├║daje, alebo horizont├ílneho pos├║vania pre ─Ćal┼íiu kartu. Aplik├ície na v├Żu─Źbu jazykov, niektor├ę aplik├ície pre soci├ílne siete (tinder) a ─Ćal┼íie be┼żn├ę pr├şklady n├íjdete jednoducho v obchode iOS App Store. Tento ┼ít├Żl je v├Żhodn├Ż vtedy, ke─Ć je po┼żadovan├ę minim├ílne mno┼żstvo interakcie, a umo┼ż┼łuje vynikaj├║cu manipul├íciu s obsahom aplik├ície na z├íklade gest.

Autoservis – mobiln├í aplik├ícia
  1. Rozhranie nekone─Źn├ęho vertik├ílneho pos├║vania

Aplik├ície, ktor├ę obsahuj├║ ve─żk├ę mno┼żstvo ├║dajov alebo obsahu, ktor├ę s├║ priebe┼żne aktualizovan├ę a prid├ívan├ę, napr├şklad aplik├ície pre soci├ílne siete alebo in├ę aplik├ície zalo┼żen├ę na inform├íci├ích, m├┤┼żu vyu┼ż├şva┼ą nekone─Źn├ę rozhranie vertik├ílneho pos├║vania, v ktorom s├║ segmenty obsahu umiestnen├ę jeden po druhom v s├║vislom vertik├ílnom ÔÇ×pr├║deÔÇť ÔÇťAleboÔÇ× Informa─Źn├Ż kan├íl ÔÇťpodobn├Ż Instagram alebo Facebook.

Twitter

Záver

Tento zoznam nie je nijako vy─Źerp├ívaj├║ci, preto┼że aplik├ícia m├┤┼że ma┼ą ak├Żko─żvek tvar a ve─żkos┼ą na z├íklade kreativity v├Żvoj├írov a osved─Źen├Żch dizajn├ęrskych postupov, ktor├ę sa dodr┼żiavaj├║ v celom odvetv├ş. Vy┼í┼íie uveden├ę n├ívrhov├ę vzorce obsahuj├║ osved─Źen├ę princ├şpy n├ívrhu s typick├Żmi vzormi pou┼żitia, aby ste dosiahli najlep┼íie interakt├şvne pou┼ż├şvate─żsk├ę prostredie. Pam├Ątajte si, ┼że svoje rozhranie m├┤┼żete navrhn├║┼ą ak├Żmko─żvek sp├┤sobom, ak zachov├í prirodzen├Ż tok, vynikaj├║cu ─Źitate─żnos┼ą a pr├şstupn├ę interakt├şvne funkcie. Ve─ża ┼í┼ąastia s va┼íou bud├║cou aplik├íciou!

Krátka adresa URL: https://ssf.co/2ZQT5PT