Atómové bloky – jeden z najlepších doplnkov Gutenberg / WordPress?

Gutenberg, vydaný ako nový predvolený editor WordPress v decembri 2018, vám umožňuje vytvárať krásny obsah pomocou blokov obsahu s možnosťou nadpisov, galérií, stĺpcov, tlačidiel, videí a ďalších položiek.

Milióny používateľov programu WordPress nainštalovali klasický editor, aby mohli naďalej používať starý editor na vytváranie obsahu. Mnoho majiteľov webových stránok však začína oceňovať, čo môže Gutenberg urobiť. Jedným z dôvodov je rastúci počet doplnkov kolekcie Gutenberg, ktoré ho rozširujú o ďalšie bloky obsahu a ďalšie možnosti.

V tomto článku sa zameriame na atómové bloky – jeden z najlepších doplnkov kolekcie Gutenberg Collection, ktorý je k dispozícii na stránke WordPress.org.

Čo ponúkajú atómové bloky?

Atómové bloky, ktoré pôvodne vyvinula Mike McAlister, získala tematická spoločnosť WordPress StudioPress a riadila ju hostiteľská spoločnosť WordPess WP Engine (spolu s obchodom Array Themes Mike). Vývojári WordPress Marcos Schratzenstaller a John Parris tiež prispeli k doplnku.

Atómové bloky si môžete zadarmo stiahnuť z WordPress.org alebo si ich môžete nainštalovať priamo do svojej administratívnej oblasti WordPress.

Po aktivácii doplnku sa zobrazí domovská stránka. Nižšie je uvedený zoznam dostupných blokov.

Na tejto stránke je uvedených 11 blokov: mriežka príspevkov, kontajner, výzva na akciu, posudok, oznámenie online, ikony zdieľania, profil autora, akordeón, prispôsobiteľné tlačidlo, viečko a oddeľovač a oddeľovač.

V Gutenbergu sú k dispozícii ďalšie štyri bloky, ktoré nie sú uvedené na domovskej stránke: rozloženia, rozšírené stĺpce, ceny a spravodajca.

Konštrukčný blok je možné vybrať aj z vyhradeného konštrukčného tlačidla v hornej časti stránky.

Zoznam atómových blokov

V úvodnej časti sú uvedené aj bežné otázky a odpovede týkajúce sa Gutenbergových a atómových blokov.

Počnúc atómovými blokmi

Váš kľúč rozhrania API MailChimp je možné zadať na konfiguračnej stránke atómových blokov, ktorá sa vyžaduje, ak chcete použiť blok spravodaja.

Konfigurácia atómového bloku

Je zaujímavé, že atómové bloky podporujú projekt Google Accelerated Mobile Pages (AMP), ktorý bol vytvorený s cieľom vylepšenia webových stránok pre mobilných používateľov.

Atómové bloky sú dokonca uvedené ako doplnok na stránke AMP pre WordPress, pretože pre atómové bloky je v každom bloku zabudovaná podpora AMP.

Vytvárajte návrhy s atómovými blokmi

Atómové bloky obsahujú preddefinované sekcie a rozloženia, ktoré vám pomôžu tvarovať vaše stránky.

Výber rozloženia je možné zvoliť z tlačidla Zoznam blokovania alebo Rozloženie v hornej časti každej stránky a momentálne je k dispozícii osem sekcií a štyri rozloženia.

Existujú časti pre nadpis, služby (tri a štyri stĺpce), médiá a text, zoznam textov a obrázkov, členovia tímu, referencie a kontaktné informácie pre mapu.

Prepínač rozloženia

K dispozícii sú dve rozloženia uvedenia produktu na trh ako rozloženie. K dispozícii je tiež jedno rozloženie pre podniky a jedno pre nezávislých pracovníkov.

Dizajn uvedenia produktu na trh

Blok kontajnerov sa dá použiť na umiestnenie viacerých jednotlivých blokov do kontajnera, ktorý sa môže použiť na vytvorenie sekcií na vašom webe. Potom môžete pre danú časť definovať výplň, okraje, farby pozadia a obrázky.

Vždy som zistil, že predvolený blok stĺpcov Gutenberg je frustrujúci, pretože v predvolenom nastavení automaticky vyžaduje dva stĺpce a potom musíte blok vyladiť a pridať ďalšie stĺpce.

Atómové bloky zvládajú veci lepšie: Keď vyberiete blok stĺpcov, môžete si vybrať z jedného až šiestich stĺpcov, a ak vyberiete dva, tri alebo štyri stĺpce, dostanete výber rozložení, ktoré ich zobrazujú v rôznych šírkach.

Stĺpce atómových blokov

Atómové bloky vám poskytujú oveľa väčšiu kontrolu nad rozložením ako predvolený editor Gutenberg, ale rád by som videl vývojárov stavať na ich systéme rozmiestnenia a predstaviť viac sekcií, viac rozložení a ďalšie štruktúry stĺpcov a riadkov.

Bloky obsahu

Keď pridáte nový blok, vo vašej oblasti obsahu sa zobrazia bloky rozloženia, kontajnera a stĺpca.

Dizajnové tlačidlá

Zvyšných 12 blokov sa dá použiť na vylepšenie vášho obsahu.

Na nasledujúcom snímke obrazovky môžete vidieť príklad vkladacích čiapok, posudkov, spacerov a reklamných blokov. Všetky sú ľahko použiteľné a pre každý blok existuje dobrý výber možností, ktoré vám pomôžu upraviť text a farby.

Upravte svoj obsah pomocou atómových blokov

Blok mriežky príspevkov a stránok je užitočný a umožňuje vám vybrať počet stĺpcov na zobrazenie príspevkov, ktoré kategórie príspevkov sa zobrazia a dĺžku výpisu. Meta informácie možno zapnúť a vypnúť.

Publikácie a mriežka strán

Blok cenových tabuliek je pekným doplnkom. Pre každý produkt môžete definovať názov, popis, cenu, viac funkcií a tlačidlo Kúpiť. Všetko, čo musíte urobiť, je kliknúť na časť, ktorú chcete upraviť.

Pre každú časť tabuľky sú k dispozícii sekcie farieb a výplní.

Blok cenových tabuliek

Ďalším užitočným blokom je výzva na akciu. Môžete ho použiť na propagáciu bulletinu alebo propagáciu nového produktu, ktorý predávate.

Prijíma jednoduchý dizajn: názov, popis a tlačidlo. Toto tlačidlo je možné prepojiť a podľa potreby môžete upravovať farby a dokonca priradiť obrázok na pozadí.

Blokovať výzvu na akciu

Celkovo ma ponúkané bloky ohromili.

Rozloženie blokov vyzerá dobre, ľahko sa používa a má veľa možností stylingu.

Téma atómových blokov

Vývojári atómových blokov tiež vydali bezplatnú tému WordPress s rovnakým názvom, ktorá je navrhnutá na použitie s doplnkami Gutenberg a Atomic Blocks.

Téma atómových blokov má minimalistický dizajn. Existuje niekoľko možností pre tému v prispôsobiteľe témy WordPress, ale v porovnaní s väčšinou ostatných tém WordPress je to dosť obmedzené.

Atómové bloky téma

Prostredníctvom prispôsobovača môžete upraviť šírku oblasti obsahu, pridať do svojho navigačného menu vyhľadávací panel, vybrať veľkosť a štýl písma a zmeniť motto päty.

Téma atómových blokov môže byť vhodná pre tých z vás, ktorí chcú minimálne rozloženie blogu, ale nerobia dosť na to, aby vynikli z davu.

Záverečné myšlienky

Na WordPress.org nájdete veľa doplnkov z kolekcie Gutenberg, ale atómové bloky sa považujú za jeden z najlepších.

Preddefinované sekcie a rozloženia a univerzálny systém stĺpcov vylepšujú oblasť, v ktorej Gutenberg chýba. K dispozícii je tiež široká škála blokov týkajúcich sa obsahu a všetky z nich vám dávajú kontrolu nad štýlom.

Odporúčam vám sa pozrieť na atómové bloky, aby ste získali úplné ocenenie toho, čo môžete urobiť.