Atómové bloky – jeden z najlepších doplnkov Gutenberg / WordPress?

Gutenberg, vydaný ako nový predvolený editor WordPress v decembri 2018, vám umožňuje vytvárať krásny obsah pomocou blokov obsahu s možnosťou nadpisov, galérií, stĺpcov, tlačidiel, videí a ďalších položiek.

Milióny používateľov programu WordPress nainštalovali klasický editor, aby mohli na vytváranie obsahu naďalej používať starý editor. Mnoho majiteľov webových stránok však začína oceňovať, čo môže Gutenberg urobiť. Jedným z dôvodov je rastúci počet doplnkov kolekcie Gutenberg, ktoré ho rozširujú o ďalšie bloky obsahu a viac možností.

V tomto článku sa pozrieme na atómové bloky – jeden z najlepších doplnkov z kolekcie Gutenberg, ktorý je k dispozícii na stránkach WordPress.org.

Čo ponúkajú atómové bloky?

Atómové bloky, ktoré pôvodne vyvinula Mike McAlister, získala tematická spoločnosť WordPress StudioPress a riadila ju hostiteľská spoločnosť WordPress WP Engine (spolu s maticovým tematickým obchodom Mike). K doplnku prispeli aj Marcos Schratzenstaller a John Parris.

Atómové bloky si môžete zadarmo stiahnuť z WordPress.org alebo si ich môžete nainštalovať priamo do svojej administratívnej oblasti WordPress.

Po aktivácii doplnku sa zobrazí domovská stránka. Nižšie je uvedený zoznam dostupných blokov.

Na tejto stránke je uvedených 11 blokov: mriežka príspevkov, kontajner, výzva na akciu, posudok, oznámenie online, ikony zdieľania, profil autora, akordeón, prispôsobiteľné tlačidlo, viečko a oddeľovač a oddeľovač.

Bloky obsahu dostupné v atómových blokoch

Na Gutenbergu sú k dispozícii ďalšie štyri bloky, ktoré nie sú uvedené na domovskej stránke: rozloženia, rozšírené stĺpce, ceny a informačné letáky.

Konštrukčný blok je možné vybrať aj z vyhradeného konštrukčného tlačidla v hornej časti stránky.

Zoznam atómových blokov

V počiatočnej oblasti sú uvedené aj bežné otázky a odpovede týkajúce sa Gutenbergových a atómových blokov.

Počnúc atómovými blokmi

Váš kľúč rozhrania API MailChimp je možné zadať na konfiguračnej stránke atómových blokov, ktorá je potrebná na použitie bloku noviniek.

Konfigurácia atómového bloku

Je zaujímavé, že atómové bloky podporujú projekt AMP (Google Accelerated Mobile Pages), ktorý bol vytvorený s cieľom vylepšiť stránky pre mobilných používateľov.

Atómové bloky sú uvedené ako doplnok na stránke AMP aplikácie WordPress, pretože atómové bloky majú v každom bloku zabudovanú podporu AMP.

Vytvorte návrhy atómových blokov

Atómové bloky obsahujú preddefinované sekcie a rozloženia, ktoré pomáhajú tvarovať vaše stránky.

Výber rozloženia je možné zvoliť z tlačidla Zoznam blokovania alebo Rozloženie v hornej časti každej stránky a teraz je k dispozícii osem sekcií a štyri rozloženia.

Existujú oddiely pre hlavičky, služby (tri a štyri stĺpce), médiá a text, zoznam textov a obrázkov, členov tímu, referencie a kontaktné informácie na mapu.

Prepínač rozloženia

K dispozícii sú dve rozloženia uvedenia produktu na trh ako rozloženie. K dispozícii je tiež rozloženie pre spoločnosti a ďalšie rozloženie pre nezávislých pracovníkov.

Dizajn uvedenia produktu na trh

Blok kontajnerov sa dá použiť na umiestnenie viacerých jednotlivých blokov do kontajnera, ktorý sa môže použiť na vytváranie sekcií na vašom webe. V tejto časti môžete definovať výplň, okraje, farby pozadia a obrázky.

Vždy som zistil, že predvolený blok stĺpcov Gutenberg je frustrujúci, pretože v predvolenom nastavení automaticky používa dva stĺpce a potom musíte blok upraviť, aby ste pridali ďalšie stĺpce.

Atómové bloky zvládajú veci lepšie: keď vyberiete blok stĺpcov, môžete si vybrať z jedného až šiestich stĺpcov, a ak vyberiete dva, tri alebo štyri stĺpce, ponúknete vám výber rozložení, ktoré ich zobrazujú v rôznych šírkach.

Stĺpce atómových blokov

Atómové bloky ponúkajú oveľa väčšiu kontrolu nad rozložením ako štandardný editor Gutenberg, ale rád by som videl, ako vývojári budujú systém rozmiestnenia a vkladajú viac oddielov, viac rozložení a ďalšie štruktúry stĺpcov a riadkov.

Bloky obsahu

Keď pridáte nový blok, vo vašej oblasti obsahu sa zobrazia bloky rozloženia, kontajnera a stĺpca.

Dizajnové tlačidlá

Zvyšných 12 blokov sa dá použiť na vylepšenie vášho obsahu.

Na snímke obrazovky nižšie nájdete príklad vkladacích čiapok, posudkov, spacerov a reklamných jednotiek. Všetky sú ľahko použiteľné a pre každý blok existuje dobrý výber možností, ktoré vám pomôžu upraviť text a farby.

Upravte svoj obsah pomocou atómových blokov

Blok mriežky príspevkov a stránok je užitočný a umožňuje vám vybrať počet stĺpcov na zobrazenie príspevkov, ktoré kategórie príspevkov sa zobrazia a dĺžku útržku. Meta informácie možno tiež povoliť alebo zakázať.

Publikácie a mriežka strán

Cenník blok je dobrý doplnok. Pre každý produkt môžete definovať názov, popis, cenu, rôzne funkcie a tlačidlo Kúpiť. Všetko, čo musíte urobiť, je kliknúť na časť, ktorú chcete upraviť.

Pre každú časť tabuľky sú k dispozícii sekcie farieb a výplní.

Cenník blok

Ďalším užitočným blokom je výzva na akciu. Môžete ho použiť na propagáciu bulletinu alebo na propagáciu nového produktu, ktorý predávate.

Prijíma jednoduchý dizajn: názov, popis a tlačidlo. Tlačidlo je možné prepojiť a podľa potreby môžete upravovať farby a prípadne priradiť obrázok na pozadí.

Blokovať výzvu na akciu

Celkovo som ohromený ponúkanými blokmi.

Rozloženie blokov vyzerá dobre, ľahko sa používa a má niekoľko možností štýlu.

Téma atómových blokov

Vývojári atómových blokov tiež vydali bezplatnú tému WordPress s rovnakým názvom, ktorá je určená na použitie s doplnkami Gutenberg a Atomic Blocks.

Téma atómových blokov má minimalistický dizajn. Existuje niekoľko možností pre tému v prispôsobiteľe témy WordPress, ale v porovnaní s väčšinou ostatných tém WordPress je to dosť obmedzené.

Atómové bloky téma

Prostredníctvom prispôsobovača môžete upraviť šírku oblasti obsahu, pridať do vyhľadávacieho panela vyhľadávací panel, vybrať veľkosť a štýl písma a zmeniť motto päty.

Téma Atómové bloky môže byť vhodná pre tých, ktorí chcú minimálne rozloženie blogu, ale nerobia dosť na to, aby vynikli z davu.

Záverečné myšlienky

Mnoho doplnkov z kolekcie Gutenberg nájdete na WordPress.org, ale atómové bloky sa považujú za jeden z najlepších.

Preddefinované sekcie a návrhy a všestranný systém reproduktorov zlepšujú oblasť, v ktorej Gutenberg chýba. Existuje tiež veľa rôznych blokov týkajúcich sa obsahu a všetky ponúkajú kontrolu nad štýlom.

Odporúčam vám sa pozrieť na atómové bloky, aby ste mohli plne oceniť, čo môžete urobiť.