Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Arnoldo Gabaldón, muž, ktorý eradikoval maláriu vo Venezuele

Jednou z chorôb, ktoré boli najviac postihnuté Venezuelou v 30. rokoch, bola malária, známa tiež ako malária, spôsobená parazitmi rodu Plasmodium. V roku 1936 už bolo takmer polovica venezuelského územia.

Úsilie lekára o šírenie tejto choroby však bolo zásadné, jedno z najdôležitejších na svete, takže v roku 1962 bola Venezuela prvou krajinou, ktorá sa tejto choroby úplne zbavila. Týmto lekárom bol Arnoldo Gabaldón.

Gabaldon sa narodil v Trujillo 1 Marca 1909, kde žil, kým nešiel do hlavného mesta študovať medicínu. Vo veku 21 rokov sa stal lekárom a naučil sa hovoriť anglicky, francúzsky a nemecky. V roku 1931 odišiel študovať teológiu maľovania do Hamburgu, potom odišiel do Ríma navštíviť antimalarickú stanicu a neskôr odišiel do New Yorku študovať na Hygienu a verejné zdravie Johna Hopkinsa.

Jeho záujem o túto chorobu nastal vo veľmi mladom veku, keď bol ešte v Trujillo, keď čelil malárii, čo ho hlboko poznamenalo. Preto veľmi usilovne pracoval na špecializácii na maláriu.

V roku 1936 bola situácia vo Venezuele pomerne vážna a nielen v zdravotníctve. Minulý rok zomrel diktátor Juan Vicente Gómez a počas toho roku vytvoril generál Eleazar López Contreras, ktorý v tom čase mal na starosti túto krajinu, ministerstvo zdravotníctva a sociálnej pomoci. López Contreras sa rozhodol spojiť s Gabaldónom v New Yorku, aby sa vyjadril k tomu, čo sa v krajine deje, a navrhol, aby viedol boj proti malárii, čo Gabaldón prijal.

Prvý krok

Najmenej jeden milión Venezuelčanov mal maláriu v roku 1936 a štatistika tvrdí, že malária sa nachádzala v 600 000 štvorcových kilometroch Venezuely, čo je krajina, ktorá pokrýva celkom 914 000 kilometrov územia. Dokonca aj národný kongres musel schváliť zákon o malárii, aby sa pokúsil zmierniť následky choroby.

V tomto scenári Dr. Gabaldón ako riaditeľ Generálneho riaditeľstva pre maliarsku teológiu, iba 27 rokov. Tak začal jeho plán.

Prvú vec, ktorú urobil, bolo vyškoliť personál, začať školením zdravotných sestier, zdravotníckych pracovníkov a terénnych inšpektorov, aby bolo možné prijať opatrenia na vyšetrenie, liečbu a prevenciu malárie.

Tieto prieskumy zahŕňali štúdiu viac ako 100 000 detí, viac ako pol milióna komárov a výsledky 8.000 laboratórnych testov. Nakoniec sa dospelo k záveru, že stojatá voda bola miestom, kde sa šírili komáre, a že nížiny boli najviac zasiahnuté.

V roku 1937 začalo fungovať osobitné riaditeľstvo pre maliariológiu a distribúcia chinínových tabliet sa začala organizovať ako liečba tejto choroby. Venezuelčania sa aktívne zúčastňovali na tejto operácii a distribuovali medicínu v komunitách, školách, kostoloch, poštách a ďalších.

Osobitné riaditeľstvo pre maliariológiu bolo zodpovedné aj za vzdelávanie návštevníkov miest, ktorí by boli zodpovední za chodenie do domovov, aby sa informovali o zdravotnom stave ľudí doma. Organizácia bola tiež distribúciou bulletinu „Tijeretazos sobre malaria“, ktorý obsahoval dôležité informácie na boj proti tejto chorobe, ktoré osobne preložil Gabaldón. Toto bol jediný časopis tohto typu v Latinskej Amerike.

Arnoldo Gabaldón, muž, ktorý eradikoval maláriu vo Venezuele 1 Edícia Snips on Malaria

Po celom území štátu boli vybudované systémy pitnej vody a uskutočňovalo sa aj hĺbkové čistenie mestských vôd a latrín. V lekárskej oblasti sa vykonala tvrdá práca.

Nakoniec sa však zdalo, že toto úsilie nestačí. Nebolo dosť chinínu na liečenie všetkých chorých a počet komárov bol ohromujúci. Gabaldon teda zorganizoval fumigácie s prírodným repelentom proti hmyzu s pyretrom, ktorý pomohol zvládnuť ohnisko, ale ešte nebol úplne účinný.

V roku 1944 otvoril Gabaldón školu malariológie, ktorá sa stala prvým postgraduálnym lekárskym vzdelaním vo Venezuele. V tom istom roku odcestoval do Spojených štátov, aby sa zúčastnil na konferencii o malárii, a na tejto ceste sa dozvedel o prítomnosti silného insekticídu, ktorý sa dovtedy používal výlučne na vojenské účely: dichlór-difenyltrichlóretán, známy pod menom DDT.

Veci sa zlepšujú

Arnoldo Gabaldón, muž, ktorý eradikoval maláriu vo Venezuele 2

[1945återvändeGabaldóntillVenezuelameddettainsektsmedelochinleddeettnyttfumigationstegdärhanbeslutadeatttestadesseffekteridetvärstdrabbadeområdet: MorónenstadbelägeniCarabobo

Do týždňa po postreku sa úmrtnosť v lokalite znížila na minimum.

Vtedy začalo špeciálne riaditeľstvo pre maliariu kampaň na odstránenie malárie, ktorá sa šíri po celej krajine. Tento plán pozostával z injikovania tretej časti krajiny s DDT, vďaka čomu bola krajina ako prvá, ktorá používa insekticídy na nápravu, ako opatrenie na odstránenie malárie.

Počet klesal priepastne. 1940 bolo vyrobených 109,8 úmrtia na 100 000 obyvateľov, ale po použití DDT v roku 1950 tento počet klesol 8,5 úmrtia na 100 000 obyvateľov.

Ďalším problémom, ktorý podporoval šírenie choroby, bol stavebný materiál pre domy v domorodých a menej priaznivých oblastiach, pretože pozostával zo štruktúr z palmových listov a bahareque. Potom špeciálne riaditeľstvo pre malariológiu navrhlo plán na výstavbu cementových domov, ktorý by tieto materiály nahradil.

Získané uznanie

Arnoldo Gabaldón, muž, ktorý eradikoval maláriu vo Venezuele 3 „Pamätník komárom“ v Morone

Prezident Rómulo Betancourt bol za svoju usilovnú prácu v roku 1959 uznaný za ministra zdravotníctva a sociálnej pomoci. Ten rok štatistika skončila iba 911 potvrdenými prípadmi malárie, čo je najnižšia ročná hodnota, akú kedy mal. krajina týkajúca sa tejto choroby.

Tento úspech bol ocenený v celej krajine, ako aj vo svete. V Morone bol vyrobený pamätník, ktorý obsahuje mŕtveho komára vyrezaného pri vchode do mesta a Panamerická zdravotnícka organizácia certifikovala krajinu ako prvú, ktorá zaregistrovala viac ako 400 000 štvorcových míľ bez výskytu malárie, čo toto uznanie dosiahlo ešte pred Spojenými štátmi. alebo Sovietsky zväz.

Nakoniec, v roku 1962 sa historicky zaznamenalo, že na maláriu nezomrel žiadny venezuelský štát. Bezpochyby víťazstvo pre krajinu a tiež pre Gabaldona, ktorý by sa stal jedným z najuznávanejších lekárov, ktorí sa najviac snažili odstrániť chorobu v krajine.

V súčasnosti je to naopak

Arnoldo Gabaldón, muž, ktorý eradikoval maláriu vo Venezuele 4

Venezuela dnes v krajine prechádza bezprecedentnou zdravotnou krízou. Nemocnice sú v poľutovaniahodnom stave a nedostatok liekov spôsobuje, že odborníci v oblasti zdravotníctva v tejto krajine sú čoraz ťažší.

A v prípade malárie najnovšie údaje Svetovej zdravotníckej organizácie naznačujú, že všetky práce pre Dr. Gabaldon bol stratený. V roku 2018 bolo vo Venezuele zaznamenaných 750 000 potvrdených prípadov a 338 úmrtí v dôsledku malárie, čo je veľmi ďaleko od údajov získaných v roku 1962.

V skutočnosti boli v tom roku zaznamenané prípady malárie v Latinskej Amerike a Karibiku 51% všetkých prípadov malárie v regióne iba vo Venezuele. O Dr. Gabaldon žil, aby videl, čo sa stalo jeho krajinou, bol by úplne sklamaný.

zdroj:

http://factor.prodavinci.com/como-el-doctor-gabaldon-derroto-la-malaria/

https://www.who.int/malaria/publications/world-malaria-report-2018/report/es/