Arm├ída ÔÇ×robotov na koronav├şrusÔÇť zapnut├í Twitter ┼í├şria falo┼ín├ę spr├ívy a desiv├ę pr├şbehy o COVID-19

SOCI├üLNE medi├ílne platformy boli zaplaven├ę robotmi, ktor├ş sa pok├║┼íali ┼í├şri┼ą falo┼ín├ę spr├ívy o koronav├şruse.

Technick├ş giganti vr├ítane Facebook, Reddit, Google, Microsoft, Twitter a YouTube uviedli, ┼że pracuj├║ na odstr├ínen├ş dezinform├íci├ş, ale pou┼ż├şvatelia by mali by┼ą st├íle opatrn├ş.

ÔÜá´ŞĆ Pre─Ź├ştajte si na┼íe ┼żiv├Ż blog o koronav├şruse pre najnov┼íie spr├ívy a aktualiz├ície

├Ü─Źty falo┼ín├Żch spr├ív, ako napr├şklad Twitter, Facebook a Instagram s├║ be┼żn├ę.

Ich cie─żom je ┼í├şri┼ą dezinform├ície a strach.

Kedyko─żvek d├┤jde k v├Żznamnej udalosti, ako s├║ prezidentsk├ę vo─żby v USA v roku 2016 alebo austr├ílske po┼żiare, kybernetick├ş zlo─Źinci sa pok├║┼íaj├║ vyu┼żi┼ą v├Żhody.

Pod─ża webovej str├ínky strojov├ęho u─Źenia Bot Sentinel, bot Twitter ├║─Źty pou┼żit├ę #koronav├şrus 828 -kr├ít, #COVID19 544 -kr├ít a #koronav├şrus 255 -kr├ít do 24 hod├şn 26. marca.

Preto┼że Bot Senitnel rozpozn├íva iba fr├ízy hashtag, je pravdepodobn├ę, ┼że skuto─Źn├Ż po─Źet tweetov robotov o koronav├şruse bol vy┼í┼í├ş.

Je ┼ąa┼żk├ę prepoji┼ą ├║─Źty robotov s ─żu─Ćmi, ktor├ş ich ovl├ídaj├║.

Niektor├ş hackeri a po─Ź├şta─Źov├ş zlo─Źinci pou┼ż├şvaj├║ bot kampane na ┼í├şrenie soci├ílnych por├║ch, dezinform├íci├ş o strachu a strachu.

Spr├íva z Oxfordsk├ęho internetov├ęho in┼ítit├║tu v┼íak predt├Żm zistila, ┼że roboty pou┼ż├şvaj├║ ÔÇ×vl├ídy a politick├ę stranyÔÇť.

Uv├ídza sa v ┼łom: ÔÇ×D├┤kaz o organizovan├Żch kampaniach zameran├Żch na manipul├íciu so soci├ílnymi m├ędiami, ktor├ę sa uskuto─Źnili v 70 krajin├ích, oproti 48 krajin├ím v roku 2018 a 28 krajin├ím v roku 2017.

ÔÇ×V ka┼żdej krajine existuje najmenej jedna politick├í strana alebo vl├ídna agent├║ra, ktor├í pou┼ż├şva soci├ílne m├ędi├í na formovanie postojov verejnosti na dom├ícom trhu.ÔÇť

Pokia─ż ide o Covid-19, bolo vidie┼ą, ┼że roboty napodob┼łuj├║ skuto─Źn├ę ├║─Źty t├Żm, ┼że zverej┼łuj├║ veci, ako s├║ pr├ízdne reg├íly supermarketov a hromadenie z├ísob.

Tie┼ż ich videli, ako odpovedaj├║ na ofici├ílne vl├ídne ├║─Źty falo┼ín├Żmi pr├şbehmi o v├şrusu.

Ryan Ko, profesor a riadite─ż kybernetickej bezpe─Źnosti na University of Queensland, vy┼íetril niektor├Żch robotov s koronav├şrusom za ├║─Źelom ─Źl├ínku v Konverz├ícii.

Ko zistil, ┼że nieko─żko ├║─Źtov ┼í├şric├şch falo┼ín├ę inform├ície o veciach vyvol├ívaj├║cich ├║zkos┼ą, ako s├║ bl├şzki, nie je zaobch├ídzan├ę f├ęrovo.

Tie┼ż zistil pr├şklady skuto─Źn├Żch pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş interaguj├║ s robotmi.

Ako spozna┼ą robota

Medzi niektor├ę rozpoznate─żn├ę znaky robotov patr├ş to, ┼że nemaj├║ profilov├Ż obr├ízok a nemaj├║ ┼żiadnych sledovate─żov.

├Ü─Źet m├┤┼że ma┼ą iba nieko─żko tweetov a ┼żiadne priezvisko ani pou┼ż├şvate─żsk├ę meno pln├ę ─Ź├şsel.

Mali by ste tie┼ż skontrolova┼ą, ─Źi bol ├║─Źet vytvoren├Ż len ned├ívno.

Roboti v├Ą─Ź┼íinou sleduj├║ iba veci ako ofici├ílne vl├ídne ├║─Źty alebo ovplyv┼łovatelia.

Elon Musk kupuje 1000 neinvaz├şvnych ventil├ítorov na pomoc v boji proti koronav├şrusu, ale lek├íri tvrdia, ┼że m├┤┼żu ┼í├şri┼ą v├şrus infikuj├║ci lek├írov

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach sa falo┼ín├Ż text ÔÇ×vl├ídy Spojen├ęho kr├í─żovstvaÔÇť pok├║┼ía vyvies┼ą obete z pe┼łaz├ş pomocou strachu z koronav├şrusu.

Nov├Ż filter soci├ílneho di┼ítancovania od spolo─Źnosti Snapchat v├ím pripomenie, aby ste sa na verejnosti vyh├Żbali in├Żm.

Jednoduch├Ż podvod WhatsApp, ktor├Ż ukradne v├í┼í ├║─Źet, op├Ą┼ą rob├ş kolu.

V┼íimli ste si nejak├ęho podvodu s koronav├şrusom? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu