Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Argos, majáková revolúcia cez satelit

Zhrnutie
  • Argos a Galovia
  • Argosský argument
  • Dobrý biznis…
  • Maják je móda


Dávno predtým gps revolúcia
, systém majákov už umožnil presnú geolokáciu lodí a posielanie vopred definovaných správ po celom svete. Maják Argos, ktorý je čoraz viac zdokonaľovaný a presadzovaný Francúzskom, sa stal hlavným environmentálnym nástrojom. A jeho potomok je teraz pripravený prevziať pochodeň!

Už 43 rokov to trvá…

Argos a Galovia

V mytológii má Argos Panoptes („Vševidiaci“) 100 očí, z ktorých 50 je permanentne otvorených, takže nie je možné oklamať jeho bdelosť. Vo vesmíre je projekt Argos menej zameraný na víziu, ale jeho majáky sú známe po celom svete! A všetko sa zrodilo zo spolupráce medzi CNES a NASA na… Balónoch.

Projekt EOLE je v skutočnosti navrhnutý tak, aby sledoval stratosférické balóny v prúde prúdov vďaka údajom odosielaným nie na zem, ale na vyhradenú družicu v rokoch 1971 až 1972. Návratnosť je skromná, ale overená technika umožňuje zvážiť spolupráce vo väčšom rozsahu. Dokončenie projektu, ktorý dostal meno Argos v roku 1978, chvíľu trvalo. Tentoraz spojil Francúzov z CNES, hlavných dodávateľov, NASA a NOAA, americkej environmentálnej agentúry, ktorí sú partnermi.

maják Argos plachetnice 2 © DR/Max PPP

Argosský argument

Princíp je pomerne jednoduchý: maják vybavený rádiovým vysielačom na určitej frekvencii (401,6 MHz) vysiela v pravidelných intervaloch. Jeho signál zachytí satelit na nízkej obežnej dráhe, ktorý ho lokalizuje pomocou analýzy dopplerovského signálu (približne inverzný k satelitom Transit) a zaznamená správu. Ten sa potom prenesie na pozemnú stanicu vo Francúzsku alebo v Spojených štátoch, potom do jedného z dvoch spracovateľských stredísk Argos, ktoré archivuje správu a jej polohu a zároveň zabezpečuje správu informácií (napríklad volanie o pomoc, ak ide o stroskotanie lode).

To tiež znamená, že maják Argos sa nepoužíva na to, aby vám oznámil vašu polohu, ale na jej prenos cez satelit do pohotovostnej organizácie a ďalšie! Argos je praktický na to, aby ste sa mohli nalodiť na bóje, na balóny, vzdialené meteorologické stanice, skrátka najprv na všetko, čo je ďaleko od komunikácie“ klasiky a ktorý potrebuje prenášať iba krátke vopred zakódované správy.

Ďalšou výhodou Argosu je, že na satelitnej strane nie je vybavenie ani na pomery konca 70-tych rokov veľmi objemné, bude sa tak testovať a nastavovať na amerických satelitoch, pričom pravidelne štartuje NASA.

Schránka používaná Spojenými štátmi sa nazýva DCPLS Systém zberu údajov a lokalizácie platformy. Financuje sa najmä na meteorologické potreby: vzdialené stanice, prenášané balóny, námorné bóje. Výsledkom bolo, že prvé z nich (demonštračná jednotka) vzlietlo 13. októbra 1978 na družici TIROS-N, prototype novej série vozidiel určených na pozorovanie Zeme zo slnečnej synchrónnej dráhy.

Systém schém Argos © CLS

Presnosť nie je na danú dobu zlá: jediný satelit je schopný lokalizovať maják so zaručenou presnosťou 3 pri 5 kilometrov a skoro 4 Každý deň je možné uložiť 000 rádiových správ pred ich prenesením do prvého operačného strediska v Toulouse. NOAA-6, ktorý vzlietol v júni 1979 je vybavený prvým funkčným boxom. Dnes sa systém výrazne zlepšil.

Dobrý biznis…

Po prvých experimentoch a vládnych potrebách, ktoré vyústili do spustenia sériových majákov na začiatku 80. rokov, dostala CNES veľké množstvo žiadostí od firiem a dokonca aj jednotlivcov o používanie majákov Argos. V roku 1986 francúzska agentúra s IFREMER založila organizáciu na predaj a prevádzku Argos: to bol zrod CLS (Collecte Localization Satellite), ktorý sa mal stať prosperujúcou spoločnosťou, ktorá je dodnes veľmi aktívna (800 zamestnancov po celom svete, 138 miliónov eur v obrate).

Dnes už NASA nie je partnerom projektu, no NOAA stále je… A niekoľko ďalších agentúr sa pridalo k CNES pre tretiu generáciu Argos, o ktorej sa rozhodlo v roku 1998 a ktorej prvý satelitný box vzlietol v roku 2006. Odteraz Eumetsat (Európska meteorologická agentúra), ISRO (Indická vesmírna agentúra) a NASDA (Japonská environmentálna agentúra) sa spoločne podieľajú na definovaní budúcich noriem a platforiem systému.

Dnes je už Argos na svojom štandarde 4. V prevádzke je viac ako 22 000 majákov, ktoré sú čoraz menšie, energeticky menej náročné a odosielané správy sú tiež rozmanitejšie. Šesť satelitov je vybavených na získavanie správ a ich prenos do 50 prijímacích antén, ktoré ich vysielajú do dvoch hlavných centier vo Francúzsku a Spojených štátoch.

Majákový holub Argos © CLS/Chasseur Nature

Maják je móda

Týka sa to iba bójí, jednoručných pretekárskych člnov alebo atmosférických balónov: veľké množstvo majákov Argos umožňuje sledovanie zvierat (najmä morských, ale aj sťahovavých vtákov a iných suchozemských). Viac 6 Dnes je ním vybavených 000 ľudí, vrátane albatrosov, tučniakov, korytnačiek, sov či slonov… Argos je teda aj silný environmentálny projekt, ktorý prenáša meteorologické údaje o ľade, horách, vetroch, zvieratách, vodnom zdroji… Samozrejme, výraz je predajný bod projektu, ale môžeme povedať, že Argos sa stal málo internet vecí » monitorovanie životného prostredia.

Ako sme povedali, Argos je stále na svojom mieste. Systém je tiež v procese mutácie, aby sa prispôsobil novým možnostiam na zemi aj na obežnej dráhe. Už na Zemi, pretože aplikácie internetu vecí (Internet vecí) explodovať v množstve vysielačov, ako aj v objeme dát, ktoré sa majú preniesť. A na obežnej dráhe, pretože tam bola revolúcia nanosatelitov. CLS sa transformuje a s pomocou CNES vypustilo v roku 2019 prvý satelit novej generácie s názvom ANGELS (ARGOS Neo on a Generic Economical and Light Satellite).

Palubný prístroj Argos je menší (2 kg) ako jeho predchodcovia dokáže rozpoznať signály s nižším výkonom a uložiť ich do pamäte viac. CLS tiež spustilo start-up s názvom Kinéis venovaný internetu objektov, ktorý bude v rokoch 2023-24 spravovať komerčnú časť samostatne s konšteláciou 25 jednotiek.

Nanosatelit Anjeli CNES

Dlhá cesta, ktorá pokračuje od prvých plachetníc a člnov vybavených majákmi v roku 1980…