Apple teraz vyžaduje, aby všetky aplikácie uľahčili používateľom odstraňovanie ich účtov

Všetky aplikácie tretích strán pre iOS, iPadOS a macOS, ktoré umožňujú používateľom vytvoriť si účet, by mali od budúceho roka poskytovať aj spôsob zrušenia účtov z aplikácií, Apple povedal v stredu.

„Táto požiadavka sa vzťahuje na všetky aplikácie odoslané počnúc 31. januárom 2022,“ povedal výrobca iPhonov a vyzval vývojárov, aby „skontrolovali všetky zákony, ktoré od vás môžu vyžadovať uchovávanie určitých typov údajov, a aby sa ubezpečili, že vaša aplikácia jasne vysvetľuje, aké údaje vaša aplikácia zhromažďuje, ako tieto údaje zhromažďuje, všetky spôsoby použitia týchto údajov, vaše zásady uchovávania/odstránenia údajov.“

Aj keď táto funkcia môže byť pohodlná, stojí za zmienku Apple len hovorí, že mechanizmus by mal obsahovať ustanovenie pre používateľov, aby „iniciovali vymazanie svojho účtu z aplikácie“, čo znamená, že je možné, že aplikácie môžu presmerovať používateľov na webovú stránku alebo ich vyzvať na odoslanie e-mailu, aby skutočne vymazali ich informácie.

Pripomenutie nasleduje po aktualizáciách pokynov na kontrolu App Store 5.1.1 ktorú spoločnosť oznámila v júni, ktorej cieľom je poskytnúť používateľom väčšiu kontrolu nad zhromažďovaním, používaním, uchovávaním a odstraňovaním osobných údajov. Zmeny tiež vyžadujú, aby vývojári aplikácií zahrnuli odkaz na svoje zásady ochrany osobných údajov, ktoré výslovne uvádzajú, aké druhy údajov sa zhromažďujú, ako prebieha ich zhromažďovanie a ako sa používajú.

Vývoj prichádza aj potom Apple znovu zaviedol odkaz „Nahlásiť problém“ na stránky aplikácií App Store v systémoch iOS 15, iPadOS 15 a macOS Monterey, čo používateľom umožňuje nahlásiť problémy so stiahnutými aplikáciami v snahe bojovať proti podvodom a vyjadrovať iné problémy s kvalitou. Táto funkcia je momentálne dostupná pre používateľov v Austrálii, Kanade, na Novom Zélande a v USA, pričom v budúcnosti sa plánuje rozšírenie do ďalších regiónov.