Apple Po poru┼íen├ş pravidiel distrib├║cie zru┼íuje podnikov├Ż certifik├ít spolo─Źnosti Clearview AI

Apple  Logo obchodu

Apple Pou┼ż├şvate─ż zablokoval v├Żvojov├Ż certifik├ít spolo─Źnosti Clearview AI, ─Ź├şm znehodnotil svoju aplik├íciu. Pri spusten├ş sa pou┼ż├şva aplik├ícia na rozpozn├ívanie tv├íre, ktor├║ pou┼ż├şvaj├║ org├íny ─Źinn├ę v trestnom konan├ş a ktor├í im umo┼ż┼łuje klikn├║┼ą alebo nahra┼ą fotografiu a preh─żada┼ą jej datab├ízu 3 mili├írd fotografi├ş.

Zatia─ż ─Źo startup uv├ídza, ┼że jeho aplik├íciu pou┼ż├şvaj├║ iba pou┼ż├şvatelia org├ínov ─Źinn├Żch v trestnom konan├ş, zistilo sa, ┼że ho tie┼ż pou┼ż├şvali Walmart, Macy a ─Ćal┼íie s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőspolo─Źnosti. Aplik├ícia po spusten├ş bola predmetom kontroverzie z d├┤vodu sp├┤sobu jej fungovania. Jeho datab├íza 3 mili├│n fotiek bolo uroben├Żch zo┼írotovan├şm fotografi├ş zo str├ínok soci├ílnych m├ędi├ş.

TechCrunch na┼íiel verejn├║ aplik├íciu pre iPhone od spolo─Źnosti Clearview AI Amazon Skladovacia ly┼żica S3. Podarilo sa mu nain┼ítalova┼ą aplik├íciu na ich iPhone, aj ke─Ć jej pou┼żitie vy┼żadovalo pri spusten├ş u┼ż├şvate─żsk├ę meno a heslo.

Preto┼że aplik├ícia Clearview AI nie je uveden├í v obchode App Store, pou┼żije sa pri spusten├ş AppleJeho podnikov├Ż certifik├ít na distrib├║ciu. Apple, v├Żvoj├írom v┼íak zakazuje distribuova┼ą aplik├ície tak├Żmto sp├┤sobom mimo vlastnej organiz├ície. Podnikov├ę certifik├íty s├║ ur─Źen├ę na nasadenie testovac├şch alebo intern├Żch verzi├ş v spolo─Źnosti, a nie na distrib├║ciu aplik├íci├ş, ktor├ę by sa kv├┤li poru┼íeniu pravidiel zaviedli z App Store.

ÔÇ×Sme v kontakte Apple a pracujeme na dodr┼żiavan├ş ich zmluvn├Żch podmienok, ÔÇťuviedol vo vyhl├ísen├ş gener├ílny riadite─ż spolo─Źnosti Clearview AI Hoan Ton-That. ÔÇ×Aplik├íciu nie je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą bez platn├ęho ├║─Źtu Clearview. Pou┼ż├şvate─ż si m├┤┼że aplik├íciu stiahnu┼ą, ale nem├┤┼że vykon├íva┼ą ┼żiadne vyh─żad├ívania bez riadneho autoriz├ície a poveren├ş. ÔÇť

Apple u┼ż predt├Żm zru┼íil podnikov├Ż certifik├ít mnoh├Żch spolo─Źnost├ş, vr├ítane technologick├Żch gigantov Facebook za poru┼íenie jej zmluvn├Żch podmienok. Spolo─Źnos┼ą objas┼łuje, ┼że aplik├ície by sa nemali distribuova┼ą verejnosti pomocou podnikov├ęho certifik├ítu.

[Via BuzzFeedNews]