Apple opäť sa poukazuje na to, aby sa batéria svojho…

čo je batterygate apple iphone

Po dvoch rokoch celkom pokojných vôd vyvolali batérie iPhonu opäť kontroverziu, len tentoraz v Európe. Niektorí používatelia sa rozhodli žalovať Apple z dôvodu plánovaného zastarania a áno, iPhone #Batterygate je späť, Chcete vedieť, čo sa deje?

Päť európskych organizácií sa rozhodlo žalovať Apple za zavádzanie svojich spotrebiteľov

Európski používatelia odsudzujú apple batterygate

Ako ste čítali, celkovo päť európskych organizácií obhajujúcich práva spotrebiteľov sa rozhodlo zaviesť hromadné žaloby proti Apple žiada odškodné až 180 miliónov eur. Prvé z nich už predstavili v Belgicku a Španielsku a očakáva sa, že v najbližších týždňoch sa tak stane aj v Portugalsku a Taliansku.

Dôvod dopytu? Tvrdia to Apple oklamal používateľov iPhone 6 a iné staré modely o výdrži batérie týchto mobilov. prečo to hovoria? Pretože zabezpečujú, že autonómia ich mobilov od príchodu určitých aktualizácií prudko klesla.

V tejto súvislosti Els Bruggeman, riaditeľ pre politiku a dodržiavanie pravidiel organizácie Euroconsumers, uistil Bloomberg, že: „Spotrebitelia sú čoraz viac rozčuľovaní produktmi, ktoré opotrebovať príliš rýchloa iPhone 6 sú toho veľmi konkrétnym príkladom. Nielenže to používateľovi spôsobuje frustráciu a finančné škody, ale je to aj úplne nezodpovedné z hľadiska životného prostredia.“

Pravdepodobne to znie ako vy a je celkom normálne, že to tak je, pretože to tak naozaj je starý problém čo opäť dvíha prach. V médiách a sociálnych sieťach je známa ako #Batterygate of Applea my vám vysvetlíme, čo to znamená.

Čo je #Batterygate of Apple?

iphone stiahnutý

Ako môžete uhádnuť z dôvodu hromadnej žaloby, #Batterygate bola séria obvinení a žalôb, ktoré dostal Apple pre znížiť životnosť batérie niektorých starších telefónov iPhone.

Začalo sa to v roku 2016, kedy stovky používateľov iPhone 6 Všimli si, že sa im vypínajú mobily pri pokuse vykonať nejakú náročnú úlohu pre procesor. Okrem toho tiež varovali, že autonómia ich mobilov bola ohrozená a že trvala oveľa kratšie.

Chyba Bolo to spôsobené opotrebovaním batérie po niekoľkých nabíjacích cykloch niečo úplne normálne, ale bolo to nadmerné. Okrem toho opotrebenie bolo také, že batéria nestačila napájať procesor a preto sa mobily reštartovali.

Čo urobil Apple asi? Vydaná aktualizácia 10.2.1 iOS a svet začal horieť za to, čo robil. Apple v tejto aktualizácii zaviedlo niekoľko riadkov kódu, ktoré obmedzili rýchlosť procesora, aby zabránili vypnutiu telefónov. To však malo za následok citeľný pokles výkonu na týchto zariadeniach a používatelia, na ktoré poukázali Apple zámerného spomalenia svojich iPhonov, aby predali nové modely.

Apple tieto obvinenia poprel a v decembri 2017 sa ospravedlnil za to, čo sa stalo, okrem zníženia nákladov na výmenu batérie dotknutých mobilov až o 63 %. Niektorým užívateľom to však stačilo a rozhodli sa to vziať Apple pred súdmi.

Čo vyplynulo z týchto súdnych sporov? Apple minulý rok dosiahla dohodu, v ktorej sľúbila zaplatiť 25 dolárov (asi 20 eur) majiteľom dotknutých telefónov. Toto rozhodnutie pokrýval všetky telefóny iPhone 6, SE a 7, a firma zaň zaplatí až 500 miliónov dolárov, teda asi 411 miliónov eur.

Apple sa rozhodol kryť si chrbát, aby sa vyhol ďalšej #Batterygate, no zdá sa, že to nestačilo

batterygate jablko

Za všetky peniaze, ktoré ste museli zaplatiť Apple Kvôli tejto chybe sa spoločnosť rozhodla pre šalamúnske riešenie, aby sa vyhla opakovaniu vlny žalôb. Čo urobil? V roku 2018, s vydaním iOS 11.3, súčasťou balenia je merač stavu batérie pre vaše mobily.

Nájdete ho v ponuke Nastavenia> Batéria> Stav batérie a vy hlási maximálne percento kapacity zostávajúce na batérii. Keď je mobil nový, maximálne percento bude 100% (maximálna nosnosť), ale časom sa toto percento bude postupne znižovať.

Čo je viac, Apple v tejto časti obsahuje dodatočné upozornenie, ktoré hovorí: „Nižšia kapacita batérie môže spôsobiť kratší čas používania medzi jednotlivými nabitiami.“ A nemať toho dosť, Apple pridala aj možnosť Optimalizované nabíjanie batérie. Z čoho pozostáva? Vo funkcii, ktorá analyzuje a učí sa vaše každodenné postupy nabíjania.

Potom s tým, čo sa naučil zariadenie vyberie najlepší spôsob nabíjania mobilu aby bol dopad na batériu čo najnižší. Túto možnosť je samozrejme možné deaktivovať, ak potrebujete mobil rýchlo nabiť, no dôsledkom bude väčšie vybitie batérie.

Napriek tomu sa zdá, že táto nová skupina žalobcov nie je spokojná so všetkým, čo urobil. Apple, a preto hľadali väčšiu kompenzáciu.

Veľmi osobný názor? Myslieť si, že mobilná batéria z roku 2014 bude fungovať rovnako aj šesť rokov po svojom uvedení na trh, je príliš optimistické. Čo ak, Apple zlyhalo to s počiatočnými korekciami, ale musíte byť tiež schopní rozpoznať prirodzené obmedzenia technológie.

Čo sa nakoniec stane? Je podľa vás táto nová žaloba spravodlivá?

Zdroj | Bloomberg