Apple Môže začať dodávať bezpečnostné záplaty oddelene od iných aktualizácií OS

Apple môže zmeniť spôsob, akým dodáva bezpečnostné záplaty do svojich zariadení s mobilnými operačnými systémami iOS a iPadOS.

Podľa kódu objaveného v iOS 14.5, výrobca iPhone údajne pracuje na metóde poskytovania bezpečnostných opráv nezávisle od iných aktualizácií operačného systému.

O zmenách ako prvý informoval web 9to5Mac.

Zatiaľ čo Android od Google má mesačné bezpečnostné záplaty, ktoré sú úplne oddelené od aktualizácií súvisiacich s operačným systémom, iOS tradične pripája bezpečnostné aktualizácie spolu s inováciou na najnovšiu verziu operačného systému.

napr. Apple spustil iOS 14.4.1 začiatkom tohto mesiaca len na vyriešenie jednej bezpečnostnej chyby vo WebKit, ktorá mohla protivníkom umožniť spúšťať ľubovoľný kód na zariadeniach prostredníctvom škodlivého webového obsahu.

Ale s týmto novým nastavením s názvom „Inštalovať aktualizácie zabezpečenia“ pridaným do ponuky aktualizácie softvéru sa to očakáva Apple umožní používateľom vybrať si medzi inštaláciou celej aktualizácie systému iOS alebo iba bezpečnostných aktualizácií spôsobom, ktorý zodpovedá systému macOS.

Na počítačoch Mac so staršími verziami operačného systému, ako je napríklad macOS Mojave, Apple ponúkla samostatné aktualizačné balíčky, ktoré používateľom umožňujú získať bezpečnostné záplaty a opravy chýb a zároveň odložiť inštaláciu najnovšej dostupnej verzie systému macOS.

Vzhľadom na to, že iOS 14.5 je stále v beta verzii, stále nie je jasné, ako bude táto funkcia implementovaná, ale na základe kódových referencií sa zdá, že používatelia, ktorí si predtým stiahli bezpečnostnú aktualizáciu, môžu byť vyzvaní, aby ju pred inštaláciou ďalšej aktualizácie iOS odstránili.

Oddelením bezpečnostných aktualizácií od aktualizácií zameraných na funkcie by vývoj mohol tiež pripraviť cestu pre vydávanie núdzových opráv mimo pásma pre zariadenia, ktoré nepoužívajú najnovšie verzie iOS a iPadOS.

iOS 14.5 sa už formuje ako dosť veľká aktualizácia zameraná na súkromie a bezpečnosť, čo s tým, že spoločnosť plánuje presmerovať všetky podvodné kontroly webových stránok cez svoje vlastné proxy servery ako riešenie na ochranu súkromia používateľov a zabránenie úniku IP adries spoločnosti Google.

Okrem toho iOS 14.5 bude tiež vyžadovať, aby aplikácie požiadali používateľov o povolenie pred ich sledovaním v iných aplikáciách a na webových stránkach pomocou reklamného identifikátora zariadenia ako súčasť nového rámca s názvom App Tracking Transparency.

iOS 14.5 je momentálne v beta verzii a očakáva sa, že bude vydaný koncom tejto jari.