Aplik├ície na ─Źiernom zozname v obchode Google Play klesaj├║ o 76 percent

Logo Google Play

Napriek n├írastu v pou┼ż├şvan├ş aplik├íci├ş, ke─Ć si z├íkazn├şci v roku 2019 stiahli viac ako 200 mili├írd aplik├íci├ş a investovali viac ako 120 mili├írd dol├írov do obchodov s aplik├íciami, nov├ę bezpe─Źnostn├ę kontroly spolo─Źnosti Google znamenaj├║, ┼że aplik├ície na ─Źiernom zozname dostupn├ę v obchode Play klesli 76.4 percenta.

Posledn├í spr├íva o ┼í├şren├ş hrozieb pre mobiln├ę aplik├ície od spolo─Źnosti RiskIQ ukazuje, ┼że celkov├Ż po─Źet aplik├íci├ş na ─Źiernom zozname vo v┼íetk├Żch obchodoch klesol o 20 percent.

Na celom svete v┼íak st├íle existuj├║ stovky obchodov, v ktor├Żch m├┤┼żu herci hrozby pohodlne distribuova┼ą svoje v├Żrobky. P├Ą┼ą z nich s najvy┼í┼íou koncentr├íciou ┼íkodliv├Żch aplik├íci├ş je v spr├íve pomenovan├Żch ako: 9Game.com, Feral apps, VmallApps, Xiaomi a Zhushou.

V spr├íve sa poukazuje na vzrast podobn├ęho po─Źtu ÔÇ×ne─Źestn├Żch aplik├íci├şÔÇť, ktor├ę napodob┼łuj├║ zn├íme zna─Źky a s├║ navrhnut├ę tak, aby oklamali z├íkazn├şkov, aby si ich stiahli. Po stiahnut├ş sa tieto m├┤┼żu sna┼żi┼ą ukradn├║┼ą inform├ície alebo stiahnu┼ą ┼íkodliv├Ż softv├ęr do zariadenia.

Medzi ─Ćal┼íie zistenia patr├ş skuto─Źnos┼ą, ┼że v roku 2019 do┼ílo v oblasti mobilnej aplik├ície k 18% n├írastu. Medzi tri najprodukt├şvnej┼íie obchody s aplik├íciami v roku 2019 boli ─î├ş┼łania, pred spolo─Źnos┼ąami Google a Apple, ─î├şna zost├íva najv├Ą─Ź┼í├şm trhom s aplik├íciami, ─Źo predstavuje 40 percent v├Żdavkov spotrebite─żov na aplik├ície.

Autori spr├ívy dospeli k z├íveru: ÔÇ×T├íto skryt├í oblas┼ą hrozieb pre mobiln├ę zariadenia je no─Źnou morou obchodn├Żch zna─Źiek a d├┤very spotrebite─żov. ─îi u┼ż maj├║ ofici├ílnu mobiln├║ pr├ştomnos┼ą alebo nie, zna─Źky si musia by┼ą vedom├ę tohto prostredia mobiln├Żch aplik├íci├ş, aby porozumeli cel├ęmu svojmu povrchu mobiln├Żch ├║tokov. Monitorovanie prim├írnych obchodov ako Apple App Store a Google Play s├║ d├┤le┼żit├ę. Napriek tomu je prvorad├ę ma┼ą na zreteli aj vidite─żnos┼ą v menej zn├ímych obchodoch s aplik├íciami po celom svete – a na webe. ÔÇťÔÇť

Viac sa dozviete na stránke RiskIQ.

Obr├ízkov├Ż kredit: Oleksandr_UA / depositphotos.com