Aplik├ícia Aarogya Setu vyjadruje 7,5 S├║bory na stiahnutie ozna─Źuj├║ crore uprostred prepuknutia v├şrusu kor├│ny

Aarogya Setu, sledovacia aplik├ícia COVID-19, ktor├║ spustila NITI Aayog, prekro─Źila svoju zna─Źku na stiahnutie 7,5 Crores (alebo 75 mili├│nov). Aplik├ícia bola spusten├í d┼ła 2 Apr├şl a odvtedy r├Żchlo rastie. Spr├ívy zaslali ├║radn├şci ministerstva elektroniky a informa─Źn├Żch technol├│gi├ş (MeitY) po─Źas rev├şzneho zasadnutia. Pod─ża vyjadrenia MeitYho sa ┼ít├ítny minister pre elektroniku a informa─Źn├ę technol├│gie Sanjay Daughter domnieva, ┼że t├íto aplik├ícia je ÔÇ×jedn├Żm z najd├┤le┼żitej┼í├şch n├ístrojov v boji proti COVID-19ÔÇť. Bezplatn├í aplik├ícia je k dispoz├şcii pre Android aj iOS. Stoj├ş za zmienku, ┼że s aplik├íciou existuj├║ aj obavy t├Żkaj├║ce sa ochrany osobn├Żch ├║dajov. Nezd├í sa v┼íak, ┼że by to zastavilo jej rast, ─Źo bolo ─Źiasto─Źne podporen├ę okrem in├ęho aj t├Żm, ┼że ju PM Modi a CBSE stiahli.

Dutri tie┼ż po┼żiadal ├║radn├şkov, aby aplik├íciu propagovali pod─ża svojich najlep┼í├şch schopnost├ş. Vyjadril spokojnos┼ą s r├┤znymi snahami r├┤znych oddelen├ş v boji proti koronav├şrusu. ÔÇ×Minister bol informovan├Ż, ┼że 75 mili├│nov ─żud├ş si u┼ż stiahlo (aplik├íciu Aarogya Setu) do svojich mobiln├Żch telef├│nov. T├║to aplik├íciu ozna─Źil za jeden z najd├┤le┼żitej┼í├şch n├ístrojov v boji proti COVID-19 a za jednu z ┼żivotn├Żch s├şl ┼íirokej verejnosti po─Źas tejto glob├ílnej epid├ęmie. Po┼żiadal ├║radn├şkov, aby urobili v┼íetko Snahy o podporu aplik├ície. ÔÇťÔÇť

Vo vyhl├ísen├ş MeitY sa tie┼ż uv├ídza, ┼że minister pozorne monitoruje sektory IT a IT slu┼żieb a podrobne rokoval s k─ż├║─Źov├Żmi ├║radn├şkmi o postupnom otv├íran├ş t├Żchto sektorov po jeho uzavret├ş. Duter tie┼ż povzbudil ├║radn├şkov a akcion├írov, aby ÔÇ×usmer┼łovali IT rie┼íenia a slu┼żby sp├┤sobom, ktor├Ż bude prospe┼ín├Ż pre ┼íirok├║ verejnos┼ą po─Źas tejto bezprecedentnej kr├şzyÔÇť.

Vyhl├ísenie citovalo Duttera ako vyhl├ísenie, ┼że vl├ída m├í ÔÇ×historick├║ pr├şle┼żitos┼ąÔÇť sl├║┼żi┼ą ─żudstvu a mus├ş ÔÇ×ju plne vyu┼ż├şva┼ą a malo by sa vynalo┼żi┼ą v┼íetko ├║silie na poskytnutie pomoci ┼íirokej verejnostiÔÇť.

Aplik├ícia Aarogya Setu pou┼ż├şva ├║daje o polohe a bluetooth pou┼ż├şvate─ża, aby ho informovala, ─Źi je na bezpe─Źnom mieste alebo nie. U┼ż├şvate─żom tie┼ż povie, ─Źi kontaktovali niekoho, kto by mohol ma┼ą pozit├şvny test na koronav├şrus.

V s├║vislosti s platformou, na ktorej je aplik├ícia spusten├í, sa v┼íak vyskytli ur─Źit├ę obavy t├Żkaj├║ce sa ochrany s├║kromia t├Żkaj├║ce sa r├Żchlo rast├║cej aplik├ície Aarogya Setu. Pod─ża jednej z publik├íci├ş vydan├Żch Centrom pre slobodu softv├ęru (SFLC.in), aplik├ícia zbiera citliv├ę osobn├ę ├║daje, ako s├║ rodov├ę a cestovn├ę inform├ície, ktor├ę sa potom ukladaj├║ v cloude. T├şm sa z├║─Źastnil na SFLC.in, ÔÇ×Aplik├ícia okrem toho neust├íle zhroma┼ż─Ćuje ├║daje o polohe registrovan├ęho pou┼ż├şvate─ża a vedie z├íznamy o miestach, ktor├ę pou┼ż├şvate─ż kontaktoval s ostatn├Żmi registrovan├Żmi pou┼ż├şvate─żmi.ÔÇť Aplik├ícia predov┼íetk├Żm obmedzuje sp├Ątn├ę in┼żinierstvo – ─Źo br├íni v├Żskumn├Żm pracovn├şkom v oblasti bezpe─Źnosti presne vedie┼ą, ak├Ż druh probl├ęmov s ochranou s├║kromia m├┤┼żu ma┼ą. Vyskytli sa aj ─Ćal┼íie obavy t├Żkaj├║ce sa pou┼żitia ├║dajov GPS.

Diskutovali sme tie┼ż s Arnabom Kumarom, programov├Żm riadite─żom, Frontier Technologies v spolo─Źnosti NITI Aayog, ktor├Ż reagoval na niektor├ę obavy t├Żkaj├║ce sa ochrany s├║kromia, ktor├ę vzniesli SFLC.in a Nad├ícia slobody internetu.

Pripom├şname, ┼że aplik├ícia Arogya Setu obi┼íla 5 Mili├│ny stiahnut├ş za prv├ę tri dni od jeho uvedenia na trh. Asi za 13 dn├ş tam bolo 5 U┼ż├şvate─ż t├║┼żi po aplik├ícii. Teraz videl viac stiahnut├ş 7,5 Opakujte za menej ako mesiac. V─Ćaka tomuto zv├Ż┼íeniu po─Źtu stiahnut├Żch meteoritov od jeho spustenia je to v─Ćaka vylep┼íeniam, ktor├ę poskytlo oddelenie komunik├íci├ş (DoT), CBSE a samotn├í premi├ęrka Narendra Modi.