Anime fan├║┼íikovia n├íjdu titulky ÔÇ×PirateÔÇť na streamoch Netflix z City Hunter

Franc├║zski predplatitelia Netflixu otriasli cez v├şkend, ke─Ć sa zdie─żala sn├şmka sn├şmky filmu anime mesta Hunter. Twitter, Sn├şmka obrazovky uk├ízala, ┼że od ofici├ílneho dod├ívate─ża sa nez├şskali ┼żiadne preklady. Namiesto toho boli zrejme popraven├ę z ÔÇ×pir├ítskehoÔÇť s├║boru distribuovan├ęho kan├ílom IRC, ktor├Ż sa ┼ípecializuje na obsah anime, klip, ktor├Ż mohol by┼ą nejak├Ż ─Źas m┼Ľtvy.

Ka┼żd├Ż de┼ł sa online ┼í├şri ve─żk├ę mno┼żstvo filmov a telev├şznych rel├íci├ş bez s├║hlasu dr┼żite─żov autorsk├Żch pr├ív.

Zatia─ż ─Źo v├Ą─Ź┼íinu prejavia hovorcovia predvolen├ęho jazyka, pridanie sprievodn├Żch prekladov umo┼ż┼łuje konzum├íciu obsahu na v┼íetk├Żch kontinentoch av glob├ílnom meradle.

V d├┤sledku toho skupiny zameran├ę na boj proti pir├ítstvu ─Źasto tvrdia, ┼że preklady – ─Źi u┼ż z p├┤vodn├Żch zdrojov alebo takzvan├Żch ÔÇ×fan├║┼íikov├ŻchÔÇť v├Żtvorov – pom├íhaj├║ zvy┼íova┼ą mieru pir├ítstva v┼íade. V reakcii na to prijal nieko─żko pr├ívnych opatren├ş s cie─żom obmedzi┼ą jeho ┼í├şrenie.

Samozrejme, ┼że nie v┼íetky otvory m├┤┼żu by┼ą zapojen├ę, ale je zauj├şmav├ę, ┼że nielen z├íkazn├şci bez licencie a platformy m├┤┼żu vyu┼ż├şva┼ą tieto ├║niky, ako sa uv├ídza v pr├şpade nehody. Twitter Odhalen├ę cez v├şkend.

V est bien d'accord que l'inscription en haut, c'est un truc de fansub? Sur Netflix. Bravo Depex. pic.twitter.com/I6tuP02giT

– Momo_CodeGawain 27. marca 2020

Pri preklade vyvol├íva predmetn├Ż tweet t├║to r├ętorick├║ ot├ízku: ÔÇ×S├║hlas├şme s t├Żm, ┼że vzor na vrchu str├ínky je vytvoren├Ż fan├║┼íikmi? Na Netflix, dobre uroben├Ż Dybex.ÔÇť

Screenshot z anime filmu z roku 1999 "City Hunter: Smr┼ą zlo zlo─Źinu Ryo Saeba", ktor├Ż alternat├şvne zdie─ża ─Ćal┼íie anime tituly v r├┤znych regi├│noch. ─îo je v┼íak nezvy─Źajn├ę, je nadpis v hornej ─Źasti obrazovky.

Rizon.net je IRC (Internet Relay Chat), ktor├Ż existuje u┼ż 17 rokov. Kan├íl m├┤┼że nastavi┼ą ktoko─żvek (ozna─Źen├Ż zna─Źkou hashtag #)N├ízov kan├íla) M├┤┼że diskutova┼ą o akejko─żvek t├ęme, ktor├í sa im p├í─Źi, a nepodlieha cenz├║re. V tomto pr├şpade sa teda koment├ír t├Żka kan├íla # anime101 v sieti Rizon, ─Źo znamen├í, ┼że preklady, ktor├ę pou┼ż├şva Netflix, sa z├şskavaj├║ z neofici├ílneho a neautorizovan├ęho zdroja.

Zamestnanci nav┼ít├şvili kan├íl # anime101 na ostrove Rizon, aby polo┼żili ot├ízky, ale na┼íli sme iba mesto duchov. V kan├íli bol jeden ne─Źinn├Ż pou┼ż├şvate─ż, a preto sa neuskuto─Źnila ┼żiadna konverz├ícia. Zd├í sa pravdepodobn├ę, ┼że kan├íl bol pred ─Źasom m┼Ľtvy, ─Źo vyvol├íva ot├ízku o presnom veku tohto prekladu.

momo Twitter U┼ż├şvate─żovi, ktor├Ż objavil Netflix France, ÔÇ×DybexÔÇť, sa prip├ş┼íe jasn├Ż preklad ÔÇ×moderovanieÔÇť. Spolo─Źnos┼ą Dybex bola zalo┼żen├í v polovici 90. rokov a je spolo─Źnos┼ąou zaoberaj├║cou sa distrib├║ciou anime, p├┤vodne na videu a DVD (City Hunter bol k dispoz├şcii v tomto form├íte kr├ítko po prelome storo─Źia) a ned├ívno na Blu-ray a platform├ích, ako je Netflix.

S r├┤znymi kni┼żnicami Netflix v r├┤znych regi├│noch nie je film k dispoz├şcii v┼íade. Dnes r├íno sa n├ím v┼íak podarilo dosiahnu┼ą ve─żtrh a nasledova┼ą presn├Ż r├ímec, ktor├Ż hl├ísila Momo. Franc├║zsky preklad bol st├íle pr├ştomn├Ż, ale ako ukazuje obr├ízok ni┼ż┼íie, zna─Źka ozna─Źuj├║ca, ┼że bola z├şskan├í z Rizonovej # anime101, bola odstr├ínen├í.

Tento v├Żvoj bol zaznamenan├Ż u┼ż predt├Żm Twitter Pou┼ż├şvate─ż ViCklatereur, ktor├Ż sa opisuje ako ÔÇ×audiovizu├ílny ┼ípecialistaÔÇť. Po potvrden├ş, ┼że spr├íva Momo bola cez v├şkend presn├í, teraz potvrdzuje, ┼że probl├ęm bol odstr├ínen├Ż.

ViCklatereur p├ş┼íe: ÔÇ×Probl├ęm bol vyrie┼íen├ŻÔÇť. ÔÇ×N├ízov kan├ílu Pirate IRC zmizol.ÔÇť

Le problem├Ęme est r├ęsolu. L'adresse irc du Channel Pirate h├ídal. https://t.co/1T0e1RH4gy

– ViCklatereur (ViCklatereur) 29. marca 2020

Nie je to prv├Żkr├ít, ─Źo sa ÔÇ×pir├ítskeÔÇť preklady ne├║myselne dostali na Netflix a ─Ćal┼íie platformy. V roku 2012 sa div├íkom Netflixu z kanadsko-americk├ęho seri├ílu sci-fi Andromeda zobrazili preklady, ktor├ę vytvorila skupina fan├║┼íikov F├şnska F├şnska.

Spolo─Źnos┼ą Skycast Sky Sky ned├ívno dok├ízala pon├║knu┼ą pir├ítske preklady popri ├║spe┼ínej ─Źernoby─żskej s├ęrii. Bola z├şskan├í z fan├║┼íikskej str├ínky Addic7ed.com, platformy, ktor├í je blokovan├í poskytovate─żmi internetov├Żch slu┼żieb v Austr├ílii z d├┤vodu poru┼íenia autorsk├Żch pr├ív.