Android, v├Ą─Ź┼íina antiv├şrusov├Żch programov je zbyto─Źn├í

Pod─ża ┼ít├║die AV Comparative, a┼ż dve tretiny antiv├şrusov├Żch programov pre Android nevykon├ívaj├║ svoju dom├ícu ├║lohu. Tieto inform├ície s├║ zalo┼żen├ę na anal├Żze 250 aplik├íci├ş dostupn├Żch v syst├ęme Windows Google Play Store, z ktor├Żch iba 80 pre┼ílo testom detekciou viac ako 30% ┼íkodliv├ęho softv├ęru v ┼íkodliv├Żch aplik├íci├ích v roku 2018 a nulovou chybou pozit├şvnych v├Żsledkov.

Probl├ęm zvy┼ín├Żch aplik├íci├ş je jednoduch├Ż: v skuto─Źnosti neskenuj├║ k├│d pre nain┼ítalovan├ę aplik├ície, Skuto─Źne sa zistilo, ┼że pou┼ż├şvaj├║ strat├ęgia zalo┼żen├í na bielej listine alebo na ─Źiernej listine Recenzuje iba n├ízvy bal├şkov a nie samotn├Ż k├│d. V niektor├Żch pr├şpadoch v├Żvoj├íri zahrnuli napr├şklad z├ístupn├ę znaky do svojej bielej listiny com.instagram *.

T├Żmto sp├┤sobom musia autori ┼íkodliv├ęho k├│du jednoducho za─Źa┼ą n├ízov bal├şka s povolen├Żmi znakmi a potom ┼íkodliv├Ż k├│d prida┼ą. ┼át├║dia pouk├ízala na to, ako efekt├şvne aplik├ície vyr├íbaj├║ zn├íme zna─Źky v bezpe─Źnostnom sektore, ako s├║ AVG, Kaspersky, McAffee a Symantec. Av┼íak t├ş, ktor├ş sa uk├ízali by┼ą ─Źudn├ş, mali spolo─Źn├ęho menovate─ża. Mnoh├ę z nich boli vyvinut├ę amat├ęrmi alebo spolo─Źnos┼ąami, ktor├Żch zameranie sa net├Żka bezpe─Źnosti. Zo 170 aplik├íci├ş, ktor├ę pre┼íli testom, 32 bol odstr├ínen├Ż z Obchodu Play.

Tento prieskum v┼íak prin├í┼ía dve upozornenia: jedno pre pou┼ż├şvate─żov a druh├ę pre Google. Na jednej strane by pou┼ż├şvatelia mali spoliehajte sa na spolo─Źnosti, ktor├ę u┼ż nieko─żko rokov p├┤sobia v oblasti bezpe─Źnosti ako tie, ktor├ę u┼ż boli spomenut├ę. Na druhej strane – ako sme u┼ż viackr├ít povedali – spolo─Źnos┼ą Google by mala skontrolova┼ą svoje pravidl├í zverej┼łovania aplik├íci├ş v obchode Play. O─Źak├íva sa, ┼że gigant Mountain View zlep┼í├ş proces schva─żovania ktor├ę sa ve─żmi ─Źasto uk├ízali by┼ą menej re┼ítrikt├şvne Apple v obchode App Store.