Existujú aspekty internetu, ktoré nie sú také známe ako iné. Dva z nich, tzv. Tmavá sieť a hlboká sieť, znejú rovnako, ale sú veľmi odlišné. Tam, kde bol väčšinou navrhnutý z pozitívnych dôvodov, druhý je oveľa nebezpečnejší. Tu je pohľad na rozdiely medzi nimi.
Deep Web Vs. Dark Web
Predtým, ako sa pohnete vpred, uvedomte si, že hlboký pás je len jednou časťou tmavého pásu. Vo všeobecnosti sa posledný uvedený týka všetkých webových stránok alebo stránok, ktoré nie sú zaregistrované vo vyhľadávacom nástroji, napríklad Google alebo Bing. Prvý obsahuje kombináciu kriminálnych podnikov a nástrojov na ochranu súkromia. Každý z nich je väčšinou nevysledovateľný jednotlivcami aj vládami.
Deep Web
Ako už bolo uvedené, hĺbkový web môže zahŕňať webmail, online bankovníctvo, stránky a profily sociálnych médií, webové fóra a čokoľvek iné, čo je súkromné od verejnosti. Môže tiež obsahovať čokoľvek za výplatou, napríklad online noviny alebo časopisy. Pre prístup k hlbokému webovému obsahu je potrebné zadať heslo alebo iný typ bezpečnostného prístupu. Môžu to byť odtlačky prstov, skenovanie sietnice alebo iné požiadavky.
Hlboký web, ktorý sa niekedy nazýva neviditeľný web, sa primárne člení na dva typy informácií alebo údajov, primárne a sekundárne.
Primárny obsah
kontextový web obsahuje informácie, ktoré presahujú to, čo ste hľadali online. Napríklad v decembri môžete vyhľadať vianočné ozdoby a neskôr zobraziť informácie o nápadoch na dovolenku na poslednú chvíľu. Naopak, v júli by ste mohli hľadať ohňostroje zo štvrtého júla a tiež sa pozrieť späť na školský obsah.
Tam sú tiež dynamický obsah, ktorá sa zobrazí po odoslaní dotazu alebo prístupe k formuláru online.
Medzitým obmedzený prístup k obsahu zahŕňa stránky, ktoré obmedzujú prístup pomocou technických nástrojov, ako sú napríklad štandardy Robots Exclusive Standard alebo CAPTCHA. Posledne menovaný je typom výzva-reakcia pri výpočte, ktorý môže človeka oddeliť od AI. CAPTCHA sa často zobrazujú na webových stránkach, na ktoré sa prihlasujete prvýkrát.
Žiadny obsah HTML / text sú multimediálne súbory, ako sú obrázky alebo video súbory, s ktorými sa nezaoberajú vyhľadávacie nástroje, a teda sú súčasťou hlbokého webu.
Poďme ďalej súkromný webový obsah, Možno najuznávanejší hlboký webový obsah, sú to online informácie, ktoré sú chránené užívateľskými menami a heslami. Zamyslite sa nad bankovníctvom alebo inými informáciami o účte.
Sekundárny obsah
s skriptovaný obsah, nájdete stránky, ku ktorým je veľa prístupných pomocou JavaScriptu alebo obsahu, ktorý sa dynamicky sťahuje pomocou softvérových riešení Flash školy alebo Ajax.
Potom je potrebný online obsah softvér prístup mimo webového prehliadača. Prehliadač Tor je príkladom špecializovaného softvéru na tento účel.
Hlboký web tiež obsahuje neprepojený obsah. Ako už názov napovedá, jedná sa o stránky, ktoré nie sú prepojené nikde inde online. Keďže neobsahujú spätné odkazy, sú tieto stránky zvyčajne odolné voči tradičnému indexovému prehľadávaniu webu.
Nakoniec sú webové archívy ako je populárna Wayback Machine, ktorý bol navrhnutý tak, aby snímky webových stránok uchovával v rôznych časových okamihoch. Tieto archívy nie je možné vyhľadávať prostredníctvom akýchkoľvek verejných webových nástrojov.
Temný web
Berúc na vedomie vyššie, že softvér je sekundárnym obsahom, pokiaľ ide o hlboký web, je možno klamný. Koniec koncov, tento softvér otvára dvere temnej sieti. Táto oblasť internetu bola vytvorená a udržiavaná pomocou tzv. „Tmavej siete“, ktorá vyžaduje špecifický softvér, konfigurácie alebo oprávnenie na prístup. Tmavý web nie je úplne zlý, hoci obsahuje nebezpečné a nezákonné miesta.
Na prístup k temnej sieti musíte použiť siete ako Tor (nazývané projekt „The Onion Routing“) a I2P („neviditeľný internetový projekt“). Prvý typ zvyčajne obsahuje obsah identifikovaný doménou „.onion“, hoci k týmto stránkam nemáte prístup prostredníctvom komerčného prehliadača, ako je Microsoft Edge alebo Google Chrome. Tor poskytuje anonymný prístup na internet, zatiaľ čo I2P ponúka anonymný hosting webových stránok. Spoločne vytvorili beztvárny systém, ktorý má viac vrstiev šifrovania poskytovaných sprostredkovateľskými servermi šírenými po celom svete. Tieto servery znemožňujú webovým stránkam sledovať geolokáciu a IP svojich používateľov. Kombinácia znamená, že používatelia môžu nakoniec dôverne hovoriť, blogovať a zdieľať súbory.
Temný web obsahuje dve hlavné funkcie: zločinecké podnikanie a ochranu údajov / informácií.
Bad Stuff
Informácie, ktoré môžete nájsť na tmavom webe, nie sú pre slabé srdce. Môže zahŕňať nezákonné činnosti, ako je výmena médií za pedofilov a teroristov; predaj a nákup liekov; a softvérové zneužitia tiež zvýrazňujú temný web. Obsah tu spravidla patrí do jednej z mála kategórií, žiadna z nich nie je dobrá.
Na zlej strane temného webu nájdete využitie počítačov, nelegálne zdieľanie súborov a predaj nezákonného tovaru a služieb,
The Better Stuff
Tmavý web nie je zlý. Miera, v ktorej sú niektoré jeho lepšie využitie dobré, však do veľkej miery závisí od miesta, kde sa nachádzate. Medzi tieto spôsoby použitia patrí ochrana politických disidentov, poskytovanie fóra mimo oznamovateľa pre oznamovateľov a spravodajcov a príležitosti pre používateľov, ako obísť sieťovú cenzúru a obísť vládne brány firewall. Časti temného webu môžu tiež poskytovať súkromie občanom v krajinách, na ktoré sa zameriava, a hromadné sledovanie je bohaté.
Spodná čiara
Hlboký webový obsah nemusí byť nevyhnutne tajný alebo nezákonný, na rozdiel od podobného znejúceho temného webu, ktorý je plný obsahu, ktorý nie je pre každého a často nevhodný. Namiesto toho je to iba obsah, ktorý z akéhokoľvek dôvodu nie je možné prehľadávať online. Naopak, tmavá sieť má škaredé brucho, hoci nie je úplne zlé. Budete sa musieť rozhodnúť, ako ho používať, alebo dokonca vôbec.