Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Aký druh notebooku mám? (Ako skontrolovať model a špecifikácie)

Aký druh notebooku mám

V tejto príručke sa venujeme tomu, ako môžete skontrolovať, aký prenosný počítač máte a aký hardvér je v ňom obsiahnutý.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo budete musieť skontrolovať model a špecifikácie svojho notebooku. Možno budete porovnávať svoj starý laptop s novým, na ktorý chcete inovovať. Prípadne by ste mohli porovnávať špecifikácie vášho notebooku s požiadavkami na videohry, aby ste zistili, či ho môžete spustiť. Bez ohľadu na dôvod je relatívne ľahké nájsť číslo modelu a špecifikácie v notebooku.

V tejto príručke uvádzame niekoľko rýchlych krokov, pomocou ktorých môžete zistiť číslo modelu a špecifikácie.

Nájdenie čísla modelu vášho notebooku

Číslo modelu prenosného počítača vám môže pomôcť zistiť technické parametre počítačov a nájsť informácie o riešení problémov.

Našťastie vo väčšine prípadov je číslo modelu ľahké nájsť.

 1. Otočte prenosný počítač hore nohami. Niekde v dolnej časti počítača sa zobrazí logo a malý text. Najčastejšie sa tu nachádza model prenosného počítača. Niekedy sú model a značka uvedené spolu (napríklad Acer Aspire 5517), zatiaľ čo iné môžu mať číslo značky a modelu osobitne.

Nie všetky notebooky však majú tieto informácie na spodku. Niekedy musíte odstrániť spodný panel a skontrolovať číslo modelu prenosného počítača. V týchto prípadoch je však často ľahšie nájsť svoj model na ovládacom paneli.

 1. Do vyhľadávacieho panela v dolnej časti obrazovky zadajte ovládací panel. Kliknite na aplikáciu Ovládací panel, ktorá sa zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania.
 2. Kliknite na Systém a zabezpečenie. Malo by to byť prvé riešenie.
 3. Kliknite na odkaz Systém.
 4. Týmto sa zobrazia informácie o vašom počítači. Veľa počítačov bude mať tu uvedenú značku a model.

Kontrola špecifikácií prenosných počítačov

Ak potrebujete vedieť, čo CPU, GPU alebo koľko pamäte RAM má váš počítač, existujú ďalšie spôsoby, ako tieto špecifikácie získať.

Nájdenie procesora

Zistenie toho, čo máte CPU, je veľmi jednoduché windows 10.

 1. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonu Windows v ľavom dolnom rohu. Zobrazí sa zoznam možností.
 2. Kliknite na Systém. Malo by byť v strednej časti.
 3. Teraz by ste mali byť na stránke o stránke. Približne v polovici cesty nájdete sekciu s názvom Špecifikácie zariadenia. Procesor, ktorý má váš laptop, bude uvedený vedľa procesora v tejto časti.
 4. Na stránke „Špecifikácie zariadenia“ môžete zistiť, koľko pamäte RAM máte.

Kontrola základnej dosky

Len zriedka musíte skontrolovať, akú základnú dosku máte v notebooku. Ak však z nejakého dôvodu potrebujete, existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete podniknúť.

 1. Do vyhľadávacieho panela v dolnej časti obrazovky zadajte systémové informácie.
 2. Vo výsledkoch vyhľadávania by sa mala objaviť aplikácia s názvom systémové informácie. Kliknite naň.
 3. Tým sa otvorí rozsiahly zoznam informácií. Avšak smerom nadol sa zobrazí informácia s názvom Výrobca BaseBoard. Toto je značka vašej základnej dosky. Priamo pod tým uvidíte model BaseBoard alebo „BaseBoard Product“, čo je číslo modelu vašej základnej dosky.
 4. Pomocou panela Systémové informácie môžete tiež zistiť, aké CPU a GPU máte, ako aj veľkosť nainštalovanej pamäte.

Kontrola GPU

Pokiaľ ide o hranie hier, váš GPU je nevyhnutný. Či už vidíte, či váš notebook spĺňa požiadavky hry alebo či ho porovnávate s iným modelom, musíte vedieť, aký typ GPU máte. Tu je návod, ako to nájsť:

 • Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonu Windows v ľavom dolnom rohu. Zobrazí sa ponuka s niekoľkými rôznymi možnosťami.
 • Kliknite na Správca zariadení.
 • Teraz sa dostanete na zoznam rozbaľovacích ponúk. Táto aplikácia obsahuje názvy všetkých zariadení v počítači, ako aj názvy zariadení pripojených cez USB a Bluetooth.
 • V hornej časti sa zobrazí ponuka s názvom Grafické adaptéry. Kliknite naň.
 • Váš GPU bude uvedený v tejto ponuke. Nezabudnite, že môžu existovať dve možnosti – jedna pre samostatný GPU a druhá pre integrovanú grafiku, ktorá sa dodáva na vašom CPU. Ak existujú dve možnosti, je dôležité si uvedomiť, že ide o samostatný GPU.

Kontrola, koľko pamäte RAM máte

Mnohé z vyššie uvedených metód vás tiež privedú k zisteniu, koľko pamäte RAM máte v prenosnom počítači. Ak však chcete vykonať dodatočnú metódu kontroly pamäte RAM vášho systému, postupujte podľa pokynov uvedených nižšie:

 1. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonu Windows tlačidlo Štart v dolnej časti obrazovky počítača.
 2. V zobrazenej ponuke vyberte možnosť systému.
 3. Teraz sa nachádzate na asi stránke. Mierne posuňte nadol a uvidíte časť s názvom Špecifikácie zariadenia. “Množstvo RAM, ktoré máte, je pod tým. Zvyčajne sa označuje ako nainštalovaná RAM.

Môžete upgradovať svoj laptop?

Po skontrolovaní špecifikácií prenosných počítačov by vás mohlo zaujímať inovácia jeho komponentov. Na rozdiel od stolových počítačov však nemôžete ľahko upgradovať základné komponenty vnútri prenosného počítača.

Vo väčšine prípadov je aktualizácia pamäte RAM a úložného priestoru v notebooku celkom jednoduchá. S nárastom externých grafických jednotiek existuje potenciál na vylepšenie jej grafického spracovateľského výkonu.

Ak však máte starší prenosný počítač, ktorý nedokáže prevádzkovať vaše obľúbené hry, bude to vyžadovať viac ako len ďalšiu pamäť a upgrade na SSD. Ak je to váš prípad, pravdepodobne by bolo lepšie upgradovať na nový prenosný počítač. (Pozrite si nášho sprievodcu najlepšími hernými notebookmi pod $1, 000).

Table of Contents