Aktualizácia NVIDIA SHIELD TV na Android 11 už možno pracuje

Aj keď to v žiadnom prípade nie je veľké meno na trhu Android, NVIDIA si získala dobrú povesť za to, ako doteraz spravovala svoje zariadenia SHIELD TV. Dokonca aj modely staré takmer pol desaťročia naďalej dostávajú aktualizácie, čo sa podarilo len pár výrobcom. To znamená, že NVIDIA kategoricky priniesla nejaké zlé správy o Androide 10, ale zdá sa, že tiež pracuje v zákulisí na poskytovaní ešte novšej verzie systému Android svojim používateľom.

Ešte predtým, ako ľudia ako Samsung začali tlačiť na tri alebo viac rokov aktualizácií Androidu, NVIDIA sa správala ako dobrý občan Androidu pri podpore dokonca aj zariadení SHIELD TV, ktoré by sa teraz považovali za zastarané. Vždy však existuje šanca, že dobrá situácia sa nakoniec skončí a ten čas takmer prišiel minulý mesiac. Našťastie to tak zatiaľ nemusí byť.

Koncom augusta NVIDIA oznámila skľučujúcu správu, že nebude zavádzať Android 10 na svoje podporované zariadenia. Jeho zdôvodnenie bolo jednoduché, no možno aj trochu ironické. Z Androidu nebolo veľa pozoruhodných vylepšení 9 na Android 10, aby sa odôvodnila práca na inovácii softvéru SHIELD Experience. Ak by boli zmeny skutočne malé, malo by byť tiež jednoduchšie použiť vlastné skúsenosti NVIDIA s Android TV.

Napriek tomu NVIDIA presne nezatvorila svoje brány pre budúce aktualizácie systému Android a polícia Android bola upozornená na určitú aktivitu na Reddite, ktorá to potvrdzuje. Niekoľko príspevkov o skúsenostiach so SHIELD 9.0.0 Android 11 mizne v celej sieti, čo naznačuje, že spoločnosť začala svoju tajnú, uzavretú beta fázu. Samozrejme, odstránenie týchto príspevkov znamená iba túto možnosť, ale bezprostrednejšou príčinou ich vymazania je porušenie NDA.

Uzavretá beta verzia systému Android 11 okamžite neznamená, že bude dodaná neskôr, najmä ak sa NVIDIA stretne s výraznými chybami, ktoré nedokáže potlačiť. Je prinajmenšom upokojujúce zistenie, že gigant v oblasti grafických technológií túto možnosť stále zvažuje a že Android 11 považuje za dostatočne veľkú inováciu, ktorá si vyžaduje testovanie. Bude to stále meškať rok, vzhľadom na to, že Android 12 práve narazil na AOSP, ale je to oveľa lepšie ako byť prilepený na Androide 9 navždy.