Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Ako zmeniť hrubé na tenké poskytovanie v

Ako zmeniť hrubé na tenké poskytovanie v

Vďaka rôznym typom poskytovania diskov, ktoré sú k dispozícii pre virtualizačné produkty spoločnosti VMware, môžu servery oveľa lepšie optimalizovať dostupné miesto na disku. To umožňuje správcom systému určiť, koľko pracovných priestorov koncových používateľov úložného priestoru môžu využívať, a zároveň umožňuje serverom využiť zvyšok na iné úlohy.

Existujú dva hlavné typy poskytovania disku, vhodne pomenované tenký a hrubý. Hlavný rozdiel medzi nimi je v spôsobe, akým využívajú dostupné úložisko. V tomto článku sa dozvieme, ako prejsť z hrubého na tenký.

Zmena hrubého na tenké zabezpečenie

Pomocou tenkého zaistenia môžete vyhradiť určité množstvo úložného priestoru pre pracovnú stanicu virtuálneho stroja, ale skutočné úložisko sa bude využívať postupne, keď ho užívateľ vyplní údajmi. Na druhej strane, silné zabezpečenie vyhradzuje všetky pridelené virtuálne úložné priestory, ktoré nebudú k dispozícii iným virtuálnym strojom na tomto serveri.

Ak chcete zmeniť zabezpečenie disku na virtuálnom počítači z hrubého na tenký, musíte použiť klienta vSphere Client a vCenter Server. V tejto príručke nájdete tri rôzne prístupy pre tento druh prevodu s VMware. Môžete to urobiť pomocou vSphere vMotion alebo vMotion pre webového klienta vSphere.

Skôr ako začnete, uistite sa, že ste zazálohovali virtuálny počítač, pre ktorý meníte zabezpečenie. Na túto konverziu by ste mali mať aj dostatok voľného úložného priestoru.

V nástroji VMware zmeňte nastavenie Thin na Thin Provisioning

Používanie vSphere vMotion

Ak chcete zmeniť dátové úložisko a vykonať migráciu úložného priestoru pomocou VMware vSphere vMotion, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 1. Vypnite virtuálny počítač.
 2. Pravým tlačidlom myši kliknite na virtuálny počítač a potom kliknite na položku Migrovať.
 3. Kliknite na položku „Zmeniť dátové úložisko“.
 4. Kliknite na tlačidlo „Ďalej“.
 5. Vyberte datové úložisko, ktoré sa líši od tej, ktorá sa v súčasnosti používa.
 6. Z rozbaľovacej ponuky vyberte formát virtuálneho disku „Thin Provisioning“.
 7. Teraz kliknite na tlačidlo „Ďalej“ a potom na tlačidlo „Dokončiť“.

Po kliknutí na tlačidlo „Dokončiť“ sa začne konverzia z hrubého na tenké. Ak chcete sledovať priebeh, choďte na server vCenter a vyberte zobrazenie „Úlohy a udalosti“.

Ako zmeniť hrubé na tenké zabezpečenie

Používanie úložiska vMotion z webového klienta vSphere

Ak migrujete úložisko pomocou vMotion z webového klienta vSphere pre vSphere 5,5, postupujte podľa krokov uvedených nižšie.

 1. Pravým tlačidlom myši kliknite na virtuálny počítač a potom kliknite na tlačidlo „Ďalej“.
 2. Pre disky virtuálneho počítača vyberte možnosť „Tenké zabezpečenie“ a kliknite na tlačidlo „Ďalej“.
 3. V rozbaľovacej ponuke „VM Storage Policy“ vyberte politiku úložiska virtuálneho počítača a kliknite na „Next“.
 4. Teraz vyberte umiestnenie úložiska údajov, do ktorého chcete ukladať súbory požadovaného virtuálneho počítača a kliknite na tlačidlo „Ďalej“.
 5. Teraz sa zobrazí stránka „Skontrolovať výbery“. Skontrolujte všetky predložené informácie a ak je všetko v poriadku, kliknite na tlačidlo Dokončiť.

Spätné získavanie tenkých a hrubých produktov

Po konverzii ukladacieho priestoru na disku virtuálneho počítača (VM) z hrubého na tenké zabezpečenie môžete v určitom okamihu prepnúť späť. Môžete to urobiť ľahko pomocou možnosti „Nafukovať“, ktorá je k dispozícii v prehliadači Datastore.

 1. Otvorte prehľadávač VMware Datastore Browser.
 2. Požadovanú VM vypnite pomocou možnosti „Vypnúť“.
 3. Pomocou inventára vSphereClient vyberte daný VM a kliknite naň pravým tlačidlom.
 4. Kliknite na možnosť „Upraviť nastavenia“.
 5. Zobrazí sa ponuka „Vlastnosti virtuálneho počítača“.
 6. Na karte Hardvér sa zobrazí zoznam dostupných pevných diskov, takže vyberte ten, ktorý chcete previesť. Upozorňujeme, že časť „Typ poskytovania disku“ umiestnená vpravo môže zobrazovať, či je disk tenký alebo hrubý.
 7. Kliknutím na tlačidlo „Zrušiť“ ukončíte „Vlastnosti virtuálneho počítača“.
 8. Teraz prejdite na kartu „Zhrnutie“ pre daný VM.
 9. V sekcii „Zdroje“ kliknite pravým tlačidlom myši na dátové úložisko, v ktorom sa nachádza požadovaný virtuálny počítač.
 10. Kliknite na možnosť „Prehľadávať údaje“.
 11. Ak chcete zobraziť súvisiaci súbor .vmdk, dvakrát kliknite na priečinok VM.
 12. Kliknite pravým tlačidlom myši na tento súbor .vmdk.
 13. Teraz kliknite na „Nafukovať“, aby ste vrátili dotácie z tenkých na silné.
 14. Ako posledný krok znova načítajte príslušný súbor .vmx.

Upozorňujeme, že možnosť „Nafúknuť“ môže byť sivá. To znamená, že virtuálny stroj nie je momentálne napájaný alebo že už používa silné rezervy.

Optimalizácia prostredníctvom poskytovania tenkých prostriedkov

Vďaka tenkému zabezpečovaniu môžete optimalizovať výkon architektúry servera tým, že využijete všetok nevyužitý úložný priestor čo najlepším možným spôsobom. Ak si vyhradíte silné rezervy pre kľúčové časti vašich serverov, môžete si byť istí, že kritickým systémom nikdy nedôjde úložný priestor.

Podarilo sa vám zmeniť zabezpečenie disku z hrubého na tenký? Ktorý z uvedených prístupov považujete za najužitočnejší? Prosím, podeľte sa o svoje myšlienky v sekcii komentárov nižšie.