Ako z├şska┼ą ├║pln├ę inform├ície o ochrane osobn├Żch ├║dajov m├┤jho telef├│nu s Androidom

Pou┼ż├şvatelia m├┤┼żu vo svojom syst├ęme Android uklada┼ą v┼íetky svoje osobn├ę a d├┤vern├ę ├║daje smartphones, ochrana osobn├Żch ├║dajov sa st├íva ve─żk├Żm probl├ęmom mnoh├Żch pou┼ż├şvate─żov. Nehovor├şm tu o v├şrusov├Żch ├║tokoch alebo spyware. Pou┼ż├şvam asi norm├ílne aplik├ície tret├şch str├ín, ktor├ę pristupuj├║ k va┼íim osobn├Żm inform├íci├ím a konaj├║ vo va┼íom mene prostredn├şctvom v├í┼ího zariadenia Android.

Ak m├íte obavy o nastavenia ochrany osobn├Żch ├║dajov syst├ęmu Android a m├íte pocit, ┼że niektor├ę aplik├ície m├┤┼żu z├şska┼ą pr├şstup k va┼íim osobn├Żm ├║dajom, pokra─Źujte v ─Ź├ştan├ş a zistite, ako m├┤┼żete svoje ├║daje chr├íni┼ą pred aplik├íciami tret├şch str├ín. Uk├í┼żem v├ím tie┼ż, ako m├┤┼żete zisti┼ą aplik├ície, ktor├ę pristupuj├║ k va┼íim inform├íci├ím, aby ste ich mohli odin┼ítalova┼ą.

1. Pred in┼ítal├íciou aplik├íci├ş tret├şch str├ín skontrolujte povolenia aplik├íci├ş

Toto je najlep┼í├ş sp├┤sob, ako chr├íni┼ą svoje s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőinform├ície pred aplik├íciami tret├şch str├ín. Ak si nenain┼ítalujete aplik├ície, ktor├ę maj├║ pr├şstup k s├║kromn├Żm inform├íci├ím, nebud├║ ┼żiadne probl├ęmy.

Jedna z najlep┼í├şch vec├ş pri in┼ítal├ícii aplik├íci├ş z Google Play Store je, ┼że v├ím ukazuje povolenia aplik├ície, ke─Ć kliknete na tla─Źidlo In┼ítalova┼ą. V rozba─żovacom okne s├║ uveden├ę v┼íetky povolenia aplik├ície. Niektor├ę povolenia m├┤┼żu by┼ą norm├ílne, napr├şklad pr├şstup k fotoapar├ítu pomocou aplik├ície na ├║pravu fotografi├ş tretej strany.

Ak v┼íak vid├şte podivn├ę povolenia, ako je pr├şstup k telefonovaniu alebo odosielaniu textov├Żch spr├ív, je lep┼íie aplik├íciu nein┼ítalova┼ą.

povolenia obchodu Google Play

Ak aplik├ícia vy┼żaduje pr├şstup k inform├íci├ím, ktor├ę pod─ża v├ís nepotrebuje, bolo by tie┼ż lep┼íie aplik├íciu nein┼ítalova┼ą. Ak tento proces preverovania vykon├íte pri ka┼żdej in┼ítal├ícii aplik├ície tretej strany, je pravdepodobn├ę, ┼że va┼íe osobn├ę inform├ície bud├║ v bezpe─Ź├ş.

2. Skontrolujte povolenia nain┼ítalovan├Żch aplik├íci├ş

Ak u┼ż m├íte nain┼ítalovan├Żch ve─ża aplik├íci├ş tret├şch str├ín, ktor├ę pravidelne pou┼ż├şvate, bolo by pravdepodobne nemo┼żn├ę skontrolova┼ą v┼íetky povolenia a znova ich nain┼ítalova┼ą po skontrolovan├ş povolen├ş. V takom pr├şpade si m├┤┼żete povolenia zobrazi┼ą v aplik├ícii Nastavenia a odin┼ítalova┼ą aplik├ície, o ktor├Żch si mysl├şte, ┼że z├şskavaj├║ pr├şstup k va┼íim osobn├Żm inform├íci├ím.

Prejdite na polo┼żku Nastavenia a klepnite na Aplik├ície alebo Spr├ívca aplik├íci├ş. Spr├ívca aplik├íci├ş by mal vyvola┼ą zoznam v┼íetk├Żch aplik├íci├ş nain┼ítalovan├Żch vo va┼íom telef├│ne. Klepnut├şm na n├ízov aplik├ície otvor├şte jej podrobnosti. Posu┼łte sa nadol na kartu Povolenia. Teraz uvid├şte zoznam vec├ş, ku ktor├Żm m├í aplik├ícia pr├şstup, napr├şklad pr├şstup k va┼íej polohe alebo fotografovanie.

nastavenia povolen├ş aplik├ície

Ak m├íte pocit, ┼że aplik├ícia z├şskava pr├şstup k pr├şli┼í ve─ża veciam, alebo ak pristupuje k nie─Źomu, ─Źo v skuto─Źnosti nepotrebuje, bolo by najlep┼íie aplik├íciu odin┼ítalova┼ą, aby sa chr├ínili va┼íe osobn├ę inform├ície. Aplik├íciu m├┤┼żete z tejto obrazovky odin┼ítalova┼ą stla─Źen├şm tla─Źidla Odin┼ítalova┼ą.

3. Online ┼ít├şt na ochranu osobn├Żch ├║dajov

Jedna z najob─ż├║benej┼í├şch aplik├íci├ş na ochranu osobn├Żch ├║dajov dostupn├Żch na Google Play Store je online ┼ít├şt na ochranu osobn├Żch ├║dajov a odv├ídza skvel├║ pr├ícu pri skenovan├ş aplik├íci├ş, ktor├ę maj├║ pr├şstup k va┼íim inform├íci├ím. Aplik├íciu m├┤┼żete pou┼żi┼ą aj na skenovanie ├║─Źtov soci├ílnych m├ędi├ş, ako napr Facebook.

Najlep┼íie na aplik├ícii je, ┼że po skenovan├ş automaticky zobrazuje r├┤zne kateg├│rie, napr├şklad Aplik├ície konaj├║ vo va┼íom mene alebo Aplik├ície pristupuj├║ k osobn├Żm inform├íci├ím. Ke─Ć prejdete do kateg├│rie, zobrazia sa v┼íetky aplik├ície, ktor├ę vy┼żaduj├║ pr├şstup. Ak teda otvor├şte kateg├│riu Aplik├ície pr├şstup k osobn├Żm inform├íci├ím, zobraz├ş sa zoznam v┼íetk├Żch aplik├íci├ş, ktor├ę maj├║ pr├şstup k va┼íim osobn├Żm inform├íci├ím.

Aplik├ícia sa skuto─Źne ─żahko pou┼ż├şva a m├┤┼żete tie┼ż zru┼íi┼ą pr├şstup k aplik├íci├ím, o ktor├Żch si mysl├şte, ┼że nepotrebuj├║ pr├şstup k va┼íim inform├íci├ím. Pod─ża pokynov uveden├Żch ni┼ż┼íie z├şskajte aplik├íciu a pou┼ż├şvajte ju na ochranu svojich s├║kromn├Żch inform├íci├ş.

Krok 1 – Nain┼ítalujte si na svoje zariadenie Android ┼ít├şt online na ochranu osobn├Żch ├║dajov

Stiahnite si a nain┼ítalujte si aplik├íciu Online Privacy Shield do svojho zariadenia s Androidom. Aplik├íciu z├şskate pomocou tla─Źidla Google Play ni┼ż┼íie.

Stiahnu┼ą v slu┼żbe Google Play

Krok 2 – Naskenujte svoje zariadenie Android

Otvorte aplik├íciu, pre─Ź├ştajte si ├║vodn├║ pr├şru─Źku a klepnut├şm na tla─Źidlo SKENOVA┼Ą HNE─Ä spust├şte v telef├│ne ├║pln├ę skenovanie. Po─Źkajte na dokon─Źenie procesu skenovania a m├┤┼że to chv├ş─żu trva┼ą.

online skenovanie ┼ít├ştu na ochranu osobn├Żch ├║dajov

Krok 3 – Naskenujte svoje ├║─Źty soci├ílnych m├ędi├ş

Po dokon─Źen├ş procesu skenovania sa na obrazovke zobrazia r├┤zne kateg├│rie. Ak chcete prida┼ą svoje ├║─Źty soci├ílnych m├ędi├ş a naskenova┼ą ich, klepnite na Naskenova┼ą soci├ílne aplik├ície a vyberte ├║─Źet, ktor├Ż chcete pou┼żi┼ą. Budete sa musie┼ą prihl├ísi┼ą pomocou svojho ID ├║─Źtu a hesla.

online ├║─Źty ┼ít├ştu na ochranu osobn├Żch ├║dajov

Krok 4 – Vyberte kateg├│riu

Prejdite do kateg├│rie a skontrolujte aplik├ície, ktor├ę pristupuj├║ k va┼íim inform├íci├ím. Ak sa napr├şklad chcete dozvedie┼ą o aplik├íci├ích, ktor├ę m├┤┼żu kona┼ą vo va┼íom mene, prejdite do kateg├│rie Aplik├ície konaj├║ce vo va┼íom mene. Teraz uvid├şte zoznam aplik├íci├ş, ktor├ę m├┤┼żu kona┼ą vo va┼íom mene.

online kateg├│ria ┼ít├ştu na ochranu osobn├Żch ├║dajov

Krok 5 – D├┤verujte aplik├ícii vo svojom zariaden├ş s Androidom

Ak sa domnievate, ┼że je aplik├ícia bezpe─Źn├í, a nerob├ş s va┼íimi inform├íciami ni─Ź, klepnite na n├ízov aplik├ície a stla─Źte tla─Źidlo D├öVERYHODN├ë. Aplik├ícia sa teraz zobraz├ş vo va┼íom D├öVERYHODNOM zozname.

d├┤vera online ┼ít├ştu na ochranu osobn├Żch ├║dajov

Krok 6 – Blokova┼ą pr├şstup k aplik├ícii

Ak chcete zablokova┼ą pr├şstup k aplik├ícii alebo ju odin┼ítalova┼ą, klepnite na n├ízov aplik├ície a stla─Źte tla─Źidlo REVOKE.

zru┼íenie online ┼ít├ştu na ochranu osobn├Żch ├║dajov

Záver

Zabezpe─Źenie va┼íich s├║kromn├Żch inform├íci├ş pred neopr├ívnen├Żm pr├şstupom je pre zariadenia s Androidom ┼żivotne d├┤le┼żit├ę, a preto by ste pri in┼ítal├ícii aplik├íci├ş tret├şch str├ín mali venova┼ą zv├Ż┼íen├║ pozornos┼ą. Ak vykon├íte preverenie v┼íetk├Żch povolen├ş pred in┼ítal├íciou akejko─żvek aplik├ície z Google Play Store, potom som si ist├Ż, ┼że aplik├ície nebud├║ zbyto─Źne pou┼ż├şva┼ą va┼íe s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőinform├ície.

Ak m├íte v telef├│ne nain┼ítalovan├Żch ve─ża aplik├íci├ş tret├şch str├ín a ob├ívate sa, ┼że by mohli ma┼ą pr├şstup k va┼íim s├║kromn├Żm inform├íci├ím, ur─Źite by ste mali vysk├║┼ía┼ą aplik├íciu Online Privacy Shield. Aplik├ícia je vynikaj├║ca, ak chcete, aby boli va┼íe inform├ície neust├íle v bezpe─Ź├ş. Ak m├íte nejak├ę ot├ízky, nev├íhajte ich nap├şsa┼ą do ni┼ż┼íie uvedenej sekcie koment├írov.

Nasleduj├║ce ─Ź├ştanie: Spyware pre Android