Ako vytvori┼ą vlastn├║ komunitu soci├ílnych m├ędi├ş

Ak m├íte stredn├║ a┼ż ve─żk├║ online sie┼ą, mo┼żno ste si v┼íimli, ┼że niektor├ę z va┼íich kontaktov rozv├şjaj├║ svoje vlastn├ę komunity v podobe s├║kromn├Żch skup├şn, f├│r alebo soci├ílnych m├ędi├ş, ktor├ę s├║ kombin├íciou bezplatn├ęho alebo platen├ęho ─Źlenstva.

V├Żhody vytv├írania vlastnej komunity

Ak├í je v├Żhoda vytvorenia vlastnej komunity so v┼íetk├Żmi existuj├║cimi komunitami?

Zv├Ż┼íenie n├ív┼ítevnosti va┼íich str├ínok – Povedzme, ┼że zalo┼ż├şte f├│rum vo svojej vlastnej dom├ęne. Ak sa v├ím podar├ş vytvori┼ą popul├írnu komunitu, na v├í┼í web sa vygeneruje ve─żk├í n├ív┼ítevnos┼ą. Doprava zase prinesie ─Ćal┼íie v├Żhody.

Zv├Ż┼íenie pr├şjmu – Existuje nieko─żko sp├┤sobov, ako spe┼ła┼żi┼ą komunitu. Priamy pr├şstup je v skuto─Źnosti vybera┼ą ─Źlensk├ę poplatky od svojej komunity pre vstup do komunity alebo pokro─Źil├ę privil├ęgi├í, ako je napr├şklad mo┼żnos┼ą propag├ície v r├ímci komunity a pr├ęmiov├ęho obsahu.

Ak je va┼ía komunita prepojen├í s firmou, zv├Ż┼íen├í n├ív┼ítevnos┼ą va┼íich str├ínok povedie k tomu, ┼że sa ─Źlenovia komunity stan├║ z├íkazn├şkmi alebo z├şskaj├║ z├íkazn├şkov, ktor├ş sa pripoja k tejto komunite, aby ste mohli nesk├┤r. Predajte ich s ─Ćal┼í├şmi v├Żrobkami alebo slu┼żbami,

Potom, samozrejme, existuj├║ nepriame sp├┤soby spe┼ła┼żenia, napr├şklad zar├íbanie na zv├Ż┼íenej n├ív┼ítevnosti va┼íich webov├Żch str├ínok a pon├║kanie inzerentov priestor pre bannery.

Sta┼łte sa autoritou – Ak sa stanete ├║spe┼ín├Żm vodcom komunity, m├┤┼żete sa sta┼ą autoritou vo svojom odbore ako mana┼ż├ęr prosperuj├║cej komunity.

Nev├Żhody vytvorenia vlastnej komunity

Tak ako pri takmer v┼íetkom, vo v┼íeobecnosti existuj├║ ur─Źit├ę nev├Żhody (alebo to, ─Źo im r├íd hovor├şm), ktor├ę mus├şte zv├í┼żi┼ą sk├┤r, ako za─Źnete vytv├íra┼ą svoju vlastn├║ komunitu. Toto s├║ niektor├ę z velik├ínov.

N├íklady na spustenie – Spravidla mus├şte spravova┼ą komunitu na svojom vlastnom webe investova┼ą do v├Żvoja alebo prisp├┤sobenia komunitn├ęho softv├ęru, napr├şklad program f├│ra alebo doplnok soci├ílnych m├ędi├ş.

─îas administr├ície – ─Äal┼í├şm d├┤le┼żit├Żm faktorom pri udr┼żiavan├ş va┼íej vlastnej komunity je administrat├şva. To zah┼Ľ┼ła v┼íetko od spr├ívy softv├ęrovej platformy po moderovanie aktiv├şt medzi ─Źlenmi, aby sa zabezpe─Źilo, ┼że ned├┤jde k zneu┼żitiu pravidiel komunity alebo ob┼ąa┼żovaniu ostatn├Żch ─Źlenov komunity. Bez tohto typu spr├ívy bude komunita r├Żchlo klesa┼ą.

Lepkav├ę kon─Źatiny – Nejde iba o to, aby sa ─żudia zaregistrovali, ale aj o to, aby sa im ─Źo najviac vracali do svojej komunity a aby sa do nich zapojili. Niektor├ş bohu┼żia─ż zabudli, ┼że niekedy je pr├şli┼í ve─ża komun├şt a nie je dos┼ą ─Źasu venova┼ą ich v┼íetk├Żm. Tak┼że ak va┼ía komunita nie je na vrchole svojej hry a vy┼żaduje si pr├şli┼í ve─ża ├║─Źasti, ─Źlenovia m├┤┼żu presta┼ą s ─Źinnos┼ąou.

─îo mus├şte urobi┼ą, aby ste mali ├║spe┼ín├║ komunitu

─îo to znamen├í? vytvori┼ą ├║spe┼ín├║ a prosperuj├║cu komunitu Ktor├ş ─Źlenovia sa radi vracaj├║ pravidelne?

Za─Źa┼ą vy┼íetrovan├şm – Sk├┤r ako za─Źnete vytv├íra┼ą svoju vlastn├║ komunitu, za─Źnite t├Żm, ┼że sa pozriete na to, ─Źo je v s├║visiacej oblasti, pripojte sa k t├Żmto komunit├ím a sledujte aktivitu, Zv├í┼żte, ─Źo sa v├ím p├í─Źi a nep├í─Źi, ako komunita funguje, od platformy po ─Źlenov a ved├║cich. Zv├í┼żte, ktor├ę komunity v├ís st├íle viac nav┼ítevuj├║ a ako to robia.

Poskytnite jedine─Źn├║ hodnotu – V┼íimnite si, ┼że som povedal nielen hodnotu, ale aj hodnotu. Zamyslite sa nad komunitami, ktor├ę ste sk├║mali a potom Pok├║ste sa objavi┼ą jednu vec, ktor├║ nikto in├Ż nepon├║ka, Pr├şkladom by mohlo by┼ą vytvorenie komunity, ktor├í by sa viac zamerala na brainstorming.

Namiesto toho, aby ste sa venovali len blogovaniu, zmen┼íite sa na obchodn├ę blogy, potom sa zmen┼íite na obchodn├ę blogy B2B a potom sp├Ą┼ą na obchodn├ę blogy B2B v odvetv├ş slu┼żieb. Aj ke─Ć je to ve─żmi ┼ípecifick├ę a nemus├ş umo┼ż┼łova┼ą obrovsk├ę sledovanie, je to nie─Źo jedine─Źn├ę, ─Źo zaujme jeho ─Źlenov.

Rie┼íi┼ą obavy svojich ─Źlenov – M├┤┼że to by┼ą ┼ąa┼żk├ę v z├ívislosti od po─Źtu ─Źlenov vo va┼íej komunite, ale v┼żdy je to d├┤le┼żit├ę uzna┼ą v┼íetky obavy, ktor├ę maj├║ va┼íi ─Źlenovia z h─żadiska funk─Źnosti str├ínok, pravidiel alebo in├Żch ─Źlenov. Toto im d├íva vedie┼ą, ┼że niekto je akt├şvne zodpovedn├Ż a v┼żdy pripraven├Ż sl├║┼żi┼ą potreb├ím ─Źlenov, kedyko─żvek je to mo┼żn├ę.

Platformy pre vašu komunitu na webe

Ak ste zv├í┼żili v├Żhody a nev├Żhody vytvorenia vlastnej komunity na svojom webe a rozhodli ste sa tak urobi┼ą, tu je nieko─żko platforiem, ktor├ę v├ím pom├┤┼żu za─Źa┼ą s vytv├íran├şm komunity.

– Ak ste sa rozhodli vytvori┼ą f├│rum, najob─ż├║benej┼íou platformou je vBulletin, ktor├Ż za─Ź├şna na $ 195 na str├ínku / f├│rum. Aj ke─Ć je to drah├ę, m├í najrobustnej┼íiu sadu funkci├ş a je najroz┼í├şrenej┼íie. Google a va┼íe k─ż├║─Źov├ę slovo, aby ste zistili, ak├ę ─Ćal┼íie komunity pou┼ż├şvaj├║ t├║to platformu vo va┼íom v├Żklenku, ur─Źite ich n├íjdete.


Webdeveloper.com je pr├şklad f├│ra vytvoren├ęho na platforme vBulletin.

Nie ste pripraven├ş investova┼ą do f├│ra softv├ęr? Popul├írnou alternat├şvou s otvoren├Żm zdrojov├Żm k├│dom vBulletin je phpBB. M├í pomerne men┼íiu funk─Źnos┼ą, ale st├íle poskytuje z├íkladn├ę funkcie a potreby f├│ra.

Soci├ílne siete – Chce┼í ├şs┼ą nad r├ímec f├│ra? Dve popul├írne platformy na vytv├íranie vlastnej soci├ílnej siete s├║ Ning a BuddyPress.

Ning, ktor├Ż bol predt├Żm bezplatnou slu┼żbou, m├í teraz pl├íny na $ 20,95, 19,95 dol├írov a 49,95 dol├írov mesa─Źne, v z├ívislosti od toho, ko─żko ─Źlenov chcete a ko─żko miesta budete potrebova┼ą.

Sie┼ą Ning
Tennisopolis je pr├şkladom soci├ílnej siete postavenej na platforme Ning.

Skvel├Ż pr├şklad komunity postavenej na jej platforme je Tennisopolis, m├┤j osobn├Ż favorit, preto┼że som v├í┼íniv├Ż tenisov├Ż fan├║┼íik a hr├í─Ź. ─îlenovia sa m├┤┼żu navz├íjom sp├íja┼ą, z├║─Źast┼łova┼ą sa na f├│rach, vytv├íra┼ą blogy, s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőspr├ívy, zdie─ża┼ą fotografie a vide├í, pripoji┼ą sa k skupin├ím a ove─ża viac.

Alternat├şvou je bezplatn├Ż BuddyPress. Rie┼íenie je navrhnut├ę tak, aby bolo integrovan├ę v hornej ─Źasti platformy WordPress. Tak┼że ak u┼ż pozn├íte WordPress ako blog alebo syst├ęm na spr├ívu obsahu, mali by ste vedie┼ą pozna┼ą v├Żhody a v├Żhody aplik├ície BuddyPress.

Sie┼ą Ning
Hello Eco Living je pr├şkladom soci├ílnej siete postavenej na platforme BuddyPress.

Pr├şkladom siete postavenej na jej platforme je Hola Red Eco Living. Podobne ako siete Ning, aj ─Źlenovia m├┤┼żu vytv├íra┼ą priate─żov, p├şsa┼ą blogov├ę pr├şspevky, z├║─Źast┼łova┼ą sa na f├│rach, posiela┼ą s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőspr├ívy, pripoji┼ą sa k skupin├ím at─Ć.

Skvel├ę alternat├şvy k vytvoreniu vlastnej komunity

Ak├ę s├║ teda dobr├ę alternat├şvy na vytvorenie komunity na va┼íom vlastnom webe? Vysk├║┼íajte niektor├ę z nasleduj├║cich mo┼żnost├ş v in├Żch sie┼ąach.

Facebook skupiny – Facebook Je to hlavn├í soci├ílna sie┼ą, tak┼że vytv├íranie skup├şn v r├ímci va┼íej platformy je skvel├Ż sp├┤sob, ako spoji┼ą ─żud├ş na platforme, s ktorou s├║ u┼ż zapojen├ş. Do svojej skupiny m├┤┼żete automaticky prida┼ą ─Źlenov, aj ke─Ć v├ím to navrhujem. iba po tom, ─Źo sa op├Żtaj├║, ─Źi by mali z├íujem, preto┼że m├┤┼że by┼ą skuto─Źne nepr├şjemn├ę, keby sa do skupiny pridal niekto, koho nepozn├íte.

Ak├ę s├║ v├Żhody a Facebook Skupina? Skupiny m├┤┼żu by┼ą verejn├ę alebo s├║kromn├ę ÔÇőÔÇő(iba na z├íklade pozvania). ─îlenovia m├┤┼żu by┼ą upozornen├ş v┼żdy, ke─Ć v skupine existuje nejak├í aktivita, alebo zmeni┼ą svoje ozn├ímenia tak, aby boli prij├şman├ş iba v vl├íknach, na ktor├Żch sa akt├şvne z├║─Źast┼łuj├║ (napr├şklad t├ş, ktor├ş za─Ź├şnaj├║ alebo komentuj├║).

Facebook    Skupinov├ę nastavenia
Povedzte ─Źlenom, ako prisp├┤sobi┼ą nastavenia va┼íej skupiny tak, aby boli ─Źo najlep┼íie.

M├┤┼żete tie┼ż povzbudi┼ą ─Źlenov, aby skontrolovali nastavenia, aby sa ich skupina zobrazila v dom├ícej navig├ícii.

Facebook    Skupinov├ę zobrazenie v dom├ícej navig├ícii
Členovia nezabudnú na svoju skupinu, ak ju umiestnia do svojej domácej navigácie.

T├Żmto sp├┤sobom bud├║ ─Źlenovia v┼żdy dost├íva┼ą pripomenutie svojej skupiny zaka┼żd├Żm, ke─Ć sa prihl├ísia do svojej skupiny Facebook hlavn├í str├ínka.

LinkedIn skupiny – LinkedIn, popredn├í profesion├ílna sie┼ą, je tie┼ż skvel├Żm miestom na zalo┼żenie vlastnej komunity prostredn├şctvom skup├şn LinkedIn.

M├┤┼żu to by┼ą obzvl├í┼í┼ą siln├ę d├┤vody z mnoh├Żch d├┤vodov vr├ítane skuto─Źnosti, ┼że svojej skupine m├┤┼żete posla┼ą e-mail raz t├Ż┼żdenne. Je to skoro ako vytvorenie zoznamu adries prostredn├şctvom va┼íej slu┼żby (aj ke─Ć by ste sa nemali pr├şli┼í propagova┼ą o veciach, ktor├ę prostredn├şctvom nej pred├ívate).

súkromná prepojená skupina
Prieskumn├şk soci├ílnych m├ędi├ş pou┼ż├şva pre ├║─Źastn├şkov samitu ├║spechov v blogovan├ş s├║kromn├║ skupinu LinkedIn.

Va┼íe my┼ílienky na budovanie online komun├şt

Vytvorili ste, moderovali alebo sa jednoducho pripojili k cielenej online komunite, f├│re alebo soci├ílnej sieti? Ak├ę boli v├Żhody a nev├Żhody t├Żch, ktor├ę boli vytvoren├ę v konkr├ętnych dom├ęnach v porovnan├ş s v├Żhodami a nev├Żhodami vytvoren├Żmi v ob─ż├║ben├Żch soci├ílnych sie┼ąach? Pros├şm, pode─żte sa o svoje my┼ílienky v okienku s koment├írmi ni┼ż┼íie.