Ako vysk├║┼ía┼ą pracovn├║ plochu syst├ęmu Regolith Linux na Ubuntu

nsRegolith Linux m├í ┼íportov├ę prostredie pre stoln├ę po─Ź├şta─Źe zalo┼żen├ę na i3, ktor├ę je navrhnut├ę tak, aby u─żah─Źilo pou┼ż├şvanie i3. Podar├ş sa to a mnoh├ş si nevedia predstavi┼ą pomocou spr├ívcu okien i3 bez neho!

Regolith je postaven├Ż na Ubuntu, tak┼że ak m├íte z├íujem vysk├║┼ía┼ą desktopov├ę prostredie Regolith Linuxu, nie je potrebn├ę vymaza┼ą pevn├Ż disk, odstr├íni┼ą v┼íetky ├║daje a nain┼ítalova┼ą Regolith Linux. Namiesto toho si m├┤┼żete vzia┼ą na rot├íciu priamo na Ubuntu!

Note: Chcete nain┼ítalova┼ą produkt Regolith Linux, aby ste si ho mohli vysk├║┼ía┼ą na po─Ź├şta─Źi alebo notebooku? Cho─Ćte na ofici├ílnu webov├║ str├ínku syst├ęmu Regolith Linux a v├Żberom mo┼żnosti ÔÇ×DownloadÔÇť (Prevzia┼ą) z├şskajte najnov┼íie ISO opera─Źn├ęho syst├ęmu.

Ne┼ż za─Źneme

Desktopov├ę prostredie syst├ęmu Regolith je nain┼ítalovan├ę prostredn├şctvom Personal Arch├şv arch├şvov (PPA) a je navrhnut├ę tak, aby fungovalo na Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 19.04 a Ubuntu 19.10. Tieto vydania Ubuntu v┼íak nie s├║ jedin├ę, na ktor├Żch bude Regolith pracova┼ą. Bude tie┼ż fungova┼ą na linuxov├Żch mincovniach, element├írnom OS, Zorin OS a mnoh├Żch ─Ćal┼í├şch distrib├║ci├ích zalo┼żen├Żch na Ubuntu.

Ak teda nepou┼ż├şvate Ubuntu, ale pou┼ż├şvate distrib├║ciu syst├ęmu Linux zalo┼żen├║ na Ubuntu, uistite sa, ┼że pou┼ż├şvate vydanie zalo┼żen├ę na Ubuntu 18.04 LTS, 19.04 alebo 19.10, aby ste mohli postupova┼ą pod─ża pokynov uveden├Żch ni┼ż┼íie v tomto tutori├íle. ,

Inštalácia prostredia Regolith Desktop

In┼ítal├ícia programu Regolith Desktop na Ubuntu si bude vy┼żadova┼ą v┼íetky najnov┼íie aktualiz├ície nain┼ítalovan├ę v syst├ęme. D├┤vod? In┼ítal├ícia nov├ęho desktopov├ęho prostredia m├┤┼że by┼ą n├íro─Źn├í na zastaran├ę ovl├ída─Źe at─Ć. Aktualiz├íciou syst├ęmu zaist├şte, ┼że v┼íetko bude fungova┼ą ─Źo najlep┼íie.

Ak chcete aktualizova┼ą v├í┼í syst├ęm Ubuntu tak, aby boli nain┼ítalovan├ę najnov┼íie aktualiz├ície, stla─Źen├şm tla─Źidla otvorte okno termin├ílu Ctrl + Alt + T alebo Ctrl + Shift + T na kl├ívesnici. Odtia─ż pou┼żite aktualizova┼ą pr├şkaz na kontrolu v┼íetk├Żch aktualiz├íci├ş dostupn├Żch na Ubuntu.

sudo apt update

Po skontrolovan├ş aktualiz├íci├ş na Ubuntu pou┼żite upgradova┼ą pr├şkaz na in┼ítal├íciu v┼íetk├Żch dostupn├Żch aktualiz├íci├ş. Nezab├║dajte, ┼że to bude nejak├Ż ─Źas trva┼ą v z├ívislosti od toho, ako dlho ste bez aktualiz├ície.

sudo apt upgrade -y

Nakoniec, po nastaven├ş v┼íetk├Żch najnov┼í├şch opr├ív Ubuntu, je ─Źas prida┼ą do syst├ęmu Regolith Linux PPA pomocou n├ístroja add-apt-repository pr├şkaz ni┼ż┼íie.

sudo add-apt-repository ppa:regolith-linux/release

Akon├íhle je program Regolith Linux PPA na va┼íom po─Ź├şta─Źi Ubuntu, je ─Źas znovu spusti┼ą aktualizova┼ą Pr├şkaz. Nie, nebudeme in┼ítalova┼ą viac opr├ív. Namiesto toho mus├şte spusti┼ą tento pr├şkaz, aby ste mohli prida┼ą inform├ície o softv├ęri PPA do softv├ęrovej datab├ízy Ubuntu.

sudo apt update

Nakoniec po re┼ítarte aktualizova┼ą pr├şkaz, pou┼żite In┼ítal├ícia apt pr├şkaz na in┼ítal├íciu najnov┼íieho vydania desktopov├ęho prostredia Regolith vo va┼íom syst├ęme Ubuntu.

sudo apt install regolith-desktop

Odin┼ítalovanie pracovn├ęho prostredia Regolith Desktop

Mo┼żno budete chcie┼ą odin┼ítalova┼ą prostredie Regolith Desktop. Ak ju chcete odin┼ítalova┼ą, otvorte okno termin├ílu stla─Źen├şm Ctrl + Alt + T alebo Ctrl + Shift + T na kl├ívesnici. Potom pou┼żite apt odin┼ítalova┼ą pr├şkaz ni┼ż┼íie.

sudo apt remove regolith-desktop

Chcete odstr├íni┼ą v┼íetky konfigura─Źn├ę s├║bory pre pracovn├ę prostredie Regolith? Vyu┼żite internet o─Źisti┼ą pr├şkaz, sk├┤r ako remove Pr├şkaz. ├Üplne vyma┼ż├║ v┼íetky konfigura─Źn├ę s├║bory.

sudo apt purge regolith-desktop

Prihlasovanie do programu Regolith Desktop na Ubuntu

Teraz, ke─Ć je na va┼íom po─Ź├şta─Źi Ubuntu nain┼ítalovan├Ż program Regolith, pravdepodobne budete chcie┼ą vedie┼ą, ako sa do┼ł prihl├ísi┼ą. V aktu├ílnom prostred├ş pracovnej plochy vyh─żadajte tla─Źidlo odhl├ísenia a vyberte ho pomocou my┼íi. T├íto akcia by mala ukon─Źi┼ą va┼íu aktu├ílnu rel├íciu a vr├íti┼ą v├ís na prihlasovaciu obrazovku Ubuntu.

Na predvolenom rozto─Źen├ş Ubuntu (Ubuntu Gnome,) uvid├şte Spr├ívcu pracovnej plochy Gnome. V aplik├ícii Gnome Desktop Manager vyh─żadajte ikonu ozuben├ęho kolieska a kliknut├şm na ┼łu zobrazte ponuku rel├ície na va┼íom po─Ź├şta─Źi Ubuntu.

Ako vysk├║┼ía┼ą pracovn├║ plochu syst├ęmu Regolith Linux na Ubuntu 1

V ponuke rel├ície sa zobrazuje predvolen├ę prostredie pracovnej plochy (Ubuntu) a v┼íetky ostatn├ę, ktor├ę ste nain┼ítalovali. V tejto ponuke sa tie┼ż zobraz├ş polo┼żka Regolith. Kliknut├şm na ┼łu ju vyberiete ako rel├íciu.

Po v├Żbere polo┼żky Regolith ako rel├ície v aplik├ícii Gnome Desktop Manager sa budete m├┤c┼ą prihl├ísi┼ą. Kliknite na svojho pou┼ż├şvate─ża zo zoznamu pou┼ż├şvate─żov na prihlasovacej obrazovke. Potom sa prihl├íste zadan├şm hesla spojen├ęho s va┼í├şm ├║─Źtom.

Ako vysk├║┼ía┼ą pracovn├║ plochu syst├ęmu Regolith Linux na Ubuntu 2

Po zadan├ş hesla sa na─Ź├şta prostredie Regolith Desktop, ku ktor├ęmu budete ma┼ą pr├şstup.

Ako vysk├║┼ía┼ą pracovn├║ plochu syst├ęmu Regolith Linux na Ubuntu 3

─Äal┼íie oto─Źenie Ubuntu

Nie ka┼żd├Ż pou┼ż├şva tradi─Źn├ę vydanie Ubuntu. Ak ste na Kubuntu, Xubuntu alebo inom kolese Ubuntu, prihl├íste sa do Regolith takto. Najprv n├íjdite ponuku odhl├ísenia a kliknut├şm na ┼łu ukon─Ź├şte aktu├ílnu rel├íciu.

Po ukon─Źen├ş rel├ície sa vr├ítite na prihlasovaciu obrazovku. Vyh─żadajte okolo tejto prihlasovacej obrazovky ÔÇ×rel├ícieÔÇť alebo podobn├║ ponuku, ktor├í obsahuje zoznam v┼íetk├Żch dostupn├Żch prostred├ş pracovnej plochy, a kliknite na ┼łu pomocou my┼íi.

Ako vysk├║┼ía┼ą pracovn├║ plochu syst├ęmu Regolith Linux na Ubuntu 4

Zme┼łte aktu├ílnu rel├íciu na Regolith a vyberte svojho pou┼ż├şvate─ża, ktor├ęho sa chcete prihl├ísi┼ą.