Ako ├║plne vymaza┼ą v┼íetko z telef├│nu s Androidom

Asi pred mesiacom mi jeden z mojich najdrah┼í├şch priate─żov zavolal v slz├ích. Moja myse─ż okam┼żite za─Źala vyvol├íva┼ą predstavy najhor┼í├şch scen├írov, preto┼że nie je ─żahko rozru┼íen├í, ale r├Żchlo pre┼íla priamo k tomu, ─Źo ju tak rozru┼íilo. Myslela si, ┼że omylom zmazala fotografie z dovolenky zo svojho fotoapar├ítu. To ma upokojilo.

Odstr├ínen├ę ├║daje z pevn├ęho disku s├║ len zriedka trval├ę; v├Ą─Ź┼íinu ─Źasu existuje n├ídej na obnovu aspo┼ł niektor├Żch inform├íci├ş. (Len sa op├Żtajte Edwarda Snowdena.)

Iste, jej fotografie bolo st├íle mo┼żn├ę z├şska┼ą. To fungovalo celkom dobre v jej prospech a bola ┼í┼ąastn├í, ┼że je ┼í┼ąastn├í, ┼że nestratila v┼íetky spomienky na pr├ízdniny.

─îo ke─Ć naozaj chcete odstr├íni┼ą ├║daje zo syst├ęmu Android?

Vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov sta─Ź├ş vykona┼ą obnovenie tov├írensk├Żch nastaven├ş. St├íle je v┼íak celkom mo┼żn├ę, ┼że ├║daje, ktor├ę ste si mysleli, ┼że ste odstr├ínili, st├íle ─Ź├şhaj├║ vo va┼íom telef├│ne. Bez oh─żadu na to, ─Źi m├íte z├íujem preda┼ą svoj telef├│n alebo skry┼ą svoju krimin├ílnu ─Źinnos┼ą (ktor├║ neospravedl┼łujeme), predstav├şme v├ím najlep┼í├ş sp├┤sob, ako zaisti┼ą, aby nikto nemal pr├şstup k va┼íim bezpe─Źn├Żm inform├íci├ím. Naopak, pre─Ź├ştajte si o z├şskavan├ş odstr├ínen├Żch textov a vyh─żad├ívan├ş skryt├Żch s├║borov, ak v├ís viac zauj├şma obnovenie odstr├ínen├Żch ├║dajov.

Najprv zálohujte

Najprv zálohujte

Ak pred├ívate svoj telef├│n, preto┼że ste inovovali na lep┼í├ş, je pravdepodobn├ę, ┼że ste z nov├ęho telef├│nu a zo v┼íetk├ęho, ─Źo pon├║ka, nad┼íen├ş. To je ├║plne norm├ílne. Je v┼íak pravdepodobn├ę, ┼że v├í┼í star├Ż telef├│n st├íle obsahuje mno┼żstvo osobn├Żch a prisp├┤soben├Żch inform├íci├ş, ktor├ę by v├ím mohli ch├Żba┼ą, ke─Ć bud├║ ├║plne pre─Ź. O─Źividne nechcete, aby boli inform├ície o va┼íom ├║─Źte v ruk├ích niekoho in├ęho. Ot├ízkou v┼íak je, ─Źi sa st├íle budete m├┤c┼ą ─żahko prihl├ísi┼ą?

Google pon├║ka vlastn├║ slu┼żbu na uchov├ívanie inform├íci├ş o va┼íich kontaktoch, kalend├íri, ├║dajoch aplik├íci├ş, hesl├ích Wi-Fi, niektor├Żch nastaveniach telef├│nu a z├ílo┼żk├ích prehliada─Źa Chrome. Tieto z├ílohy sa vykon├ívaj├║ pomocou mo┼żnosti ÔÇ×Z├ílohova┼ą a resetova┼ąÔÇť v ponuke ÔÇ×NastaveniaÔÇť.

Toto nie je a z├íloha catchall. Mo┼żno budete chcie┼ą pozrie┼ą sa na doplnkov├ę z├ílo┼żn├ę aplik├ície, aby ste sa presved─Źili, ┼że sa va┼íe fotografie, spr├ívy SMS, vide├í a ─Ćal┼íie ├║daje nav┼żdy nestratia. Vyberte kartu SIM a ak├ęko─żvek extern├ę ├║lo┼żisko.

Šifrujte svoje údaje

Akon├íhle si z├ílohujete d├┤le┼żit├ę ├║daje na bezpe─Źnom mieste (alebo na najlep┼íie miesta – na z├ílohovanie je najvhodnej┼íia redundancia), ste pripraven├ş ┼íifrova┼ą svoje inform├ície. Pritom budete prev├ídza┼ą ulo┼żen├ę ├║daje na ne─Źitate─żn├Ż k├│d, ktor├Ż bude ve─żmi ┼ąa┼żk├ę prelomi┼ą bez k├│du PIN alebo hesla.

Ako v├Ą─Ź┼íina vec├ş v ┼żivote, aj ┼íifrovanie m├í potenci├ílne p├ídy. Pomal┼í├ş v├Żkon nie je mimo sf├ęru mo┼żnost├ş; na v├Ą─Ź┼íine nov┼í├şch zariaden├ş je to v┼íak zanedbate─żn├ę. Rovnako ako nepr├şjemnosti, s ktor├Żmi sa m├┤┼żete stretn├║┼ą, ke─Ć sa zamknete z auta alebo domu bez n├íhradn├ęho k─ż├║─Źa, obr├ítenie ┼íifrovania v├ís m├┤┼że st├í┼ą ─Źas a do─Źasn├║ alebo trval├║ stratu ak├Żchko─żvek inform├íci├ş v zariaden├ş.

Po─Ź├şta─Źe b├Żvaj├║ nemilosrdn├ę, aj ke─Ć je heslo, ktor├ę zad├íte, skuto─Źne, ale ve─żmi bl├şzko k spr├ívnosti. Na zru┼íenie ┼íifrovania budete musie┼ą vykona┼ą obnovenie tov├írensk├Żch nastaven├ş. V skuto─Źnom m├│de pre Android sa spolo─Źnos┼ą Google rozhodla necha┼ą v├ís rozhodn├║┼ą sa o ┼íifrovan├ş alebo o ne┼íifrovan├ş. M├┤┼że to by┼ą m├║dra vo─żba, ktor├í odrad├ş zlodejov od de┼íifrovania va┼íich ├║dajov.

1. Napl├ínujte si nejak├Ż ─Źas

Proces ┼íifrovania m├┤┼że chv├ş─żu trva┼ą. Bu─Ćte pripraven├ş vyhradi┼ą si a┼ż hodinu. S najv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou to bude trva┼ą asi 30 min├║t, ale je celkom mo┼żn├ę, ┼że to bude trva┼ą aj dlh┼íie.

2. Pripojte telef├│n k nab├şja─Źke

Nab├şjajte telef├│n nepretr┼żite po─Źas cel├ęho procesu ┼íifrovania.

3. Nastavte si PIN alebo heslo na uzamknutej obrazovke

Otvorte ÔÇ×NastaveniaÔÇť Vyberte ÔÇ×ÔÇť Klepnite na ÔÇ×Z├ímok obrazovkyÔÇť.

Zámok obrazovky

Vyberte si PIN alebo heslo.

4. V ─Źasti ÔÇ×Zabezpe─ŹenieÔÇť vyberte ÔÇ×┼áifrova┼ą telef├│nÔÇť

Pre─Ź├ştajte si poskytnut├ę inform├ície.

**Upozor┼łujeme, ┼że ak tento proces preru┼í├şte, m├┤┼żete pr├şs┼ą o ├║daje.

5. Po─Źkajte, k├Żm v├í┼í telef├│n bude fungova┼ą

Budete ma┼ą trochu ─Źasu na plytvanie. Ak chcete, m├┤┼żete si vychutna┼ą osvie┼żuj├║ci n├ípoj.

Vykonajte obnovenie tov├írensk├Żch nastaven├ş

Ke─Ć vykon├íte obnovenie tov├írensk├Żch nastaven├ş, v├í┼í telef├│n sa vr├íti do ─Źist├ęho stavu, aspo┼ł naoko. Bude to ako prv├Ż de┼ł, ke─Ć ste to dostali, ne┼ż ste mali pr├şle┼żitos┼ą naplni┼ą to nespo─Źetn├Żmi selfie, aplik├íciami a pripomienkami, pre─Źo ste vyhodili svojho ex. Nebojte sa. K├Żm budeme hotov├ş, odstr├ínime v┼íetky jeho fotky a hl├║pe textov├ę spr├ívy.

1. Z ponuky ÔÇ×NastaveniaÔÇť znova prejdite do ponuky ÔÇ×Z├ílohova┼ą a resetova┼ąÔÇť

Pam├Ąt├íte si, ke─Ć sme predt├Żm pre┼íli na ÔÇ×Z├ílohovanie a resetÔÇť? Ideme e┼íte nav┼ít├şvi┼ą.

2. Vyberte ÔÇ×Obnovenie tov├írensk├Żch nastaven├şÔÇť

Obnovenie v├Żrobn├Żch nastaven├ş

3. Pre─Ź├ştajte si Vyhl├ísenie a kliknite na ÔÇ×Obnovi┼ą telef├│nÔÇť

Mo┼żno m├┤┼że by┼ą trochu zav├ídzaj├║ce tvrdi┼ą, ┼że va┼íe inform├ície bud├║ vymazan├ę. Namiesto toho v├í┼í telef├│n prinajmen┼íom vyvinie amn├ęziu, pokia─ż ide o miesto, kde s├║ tieto inform├ície ulo┼żen├ę, a z├şskavanie ├║dajov bude ┼ąa┼żk├ę.

─îasom by sa to malo prirodzene prep├şsa┼ą, preto┼że tento ├║lo┼żn├Ż priestor je ozna─Źen├Ż ako ÔÇ×pr├ízdnyÔÇť a je k dispoz├şcii na pou┼żitie. V nasleduj├║cich nieko─żk├Żch met├│dach v┼íak vezmeme veci do vlastn├Żch r├║k. Niekto by to mohol nazva┼ą paranojou; budeme to naz├Żva┼ą super-opatrn├ş.

Resetova┼ą telef├│n

4. Potvr─Ćte svoj PIN alebo heslo

Autentifik├ícia je d├┤le┼żitou s├║─Źas┼ąou zabezpe─Źenia. M├íte svoje poverovacie ├║daje?

Prep├şsa┼ą atrapami ├║dajov

St├íle si pam├Ąt├ím, ako som na z├íkladnej ┼íkole p├şsal predov┼íetk├Żm ceruzkou – pravdepodobne preto, ┼że som star├Ż. Niekedy sa zdalo, ┼że moja guma na ceruzke je po┼íkoden├í. Zanechalo by to slab├║ stopu slov namiesto toho, aby ich ├║plne stratilo. ─îo sa uk├ízalo ako ove─ża efekt├şvnej┼íie, bolo vymaza┼ą to, ─Źo som chcel odstr├íni┼ą, a na─Źm├íra┼ą to. Nie som si ist├Ż, ─Źi vlastn├şm dokonca ceruzku, ale ak chcem zaisti┼ą vymazanie svojich elektronick├Żch ├║dajov, zvol├şm podobn├Ż pr├şstup.

1. Ak to chcete urobi┼ą sami, napl┼łte svoj telef├│n nevy┼żiadan├Żmi d├ítami

M├┤┼żete prida┼ą falo┼ín├ę fotografie a kontakty, ale zaplnenie priestoru video s├║bormi m├┤┼że by┼ą jednoduch┼íie a r├Żchlej┼íie.

2. Ak d├ívate prednos┼ą vyu┼ż├şvaniu aplik├íci├ş, vyh─żadajte jednu v Google Play Store

Google Play

Falo┼ín├ę aplik├ície na generovanie s├║borov existuj├║. Pou┼żite vyh─żad├ívac├ş panel v Google Play Store a vyber si. Nem├┤┼żeme schv├íli┼ą konkr├ętnu aplik├íciu, preto┼że sme zatia─ż ┼żiadnu netestovali.

Vyh─żadajte aplik├íciu, ktor├í urob├ş v┼íetko za v├ís

Mo┼żno sa v├ím p├í─Źi my┼ílienka, ┼że m├┤┼żete mnoh├ę z t├Żchto krokov presko─Źi┼ą, a nie je probl├ęm zveri┼ą odstr├ínenie va┼íich ├║dajov aplik├ícii tretej strany. Ak ste to vy, tieto aplik├ície s├║ k dispoz├şcii.

1. Nav┼ít├şvte Google Play

Toto je ekvivalent aplik├ície pre Android Amazon. Pod─ża Statistu najmenej 1.6 je tu k dispoz├şcii mili├│n aplik├íci├ş.

2. Vyh─żadajte a stiahnite si svoju nov├║ aplik├íciu

Niektor├ę h─żadan├ę v├Żrazy, ktor├ę by v├ím mohli by┼ą u┼żito─Źn├ę, s├║ ÔÇ×skartova─Ź s├║borovÔÇť alebo ÔÇ×zabezpe─Źen├ę vymazanieÔÇť.

Záver

Elektronick├ę naru┼íenia ochrany osobn├Żch ├║dajov a zabezpe─Źenia s├║ ─Źoraz be┼żnej┼íie. Hackerom sa zvy─Źajne ove─ża viac vyplat├ş zamera┼ą sa na ve─żk├ę spolo─Źnosti pomocou mno┼żstva inform├íci├ş o z├íkazn├şkoch alebo firm├ích. Jednoduch├Ż pr├şstup v┼íak niekedy v├ş┼ąaz├ş. Ak bud├║ ma┼ą ─żahk├Ż pr├şstup k inform├íci├ím vo va┼íom zariaden├ş a z├şskaj├║ kreditn├║ kartu alebo in├ę u┼żito─Źn├ę osobn├ę inform├ície, m├┤┼żete by┼ą lep┼í├şm cie─żom. K─ż├║─Źe od svojho domu alebo auta pravdepodobne nechcete odovzda┼ą cudzej osobe, pre─Źo by ste to robili so svojimi s├║kromn├Żmi ├║dajmi.

Ak by ste boli zamestnancom alebo vlastn├şkom firmy, ktor├í uchov├íva citliv├ę inform├ície na zariadeniach Android, pre─Źo by ste v├┤bec riskovali vlastn├şcke inform├ície alebo inform├ície o svojich z├íkazn├şkoch? Ke─Ć u┼ż ni─Ź in├ę, nechaj pre to pracova┼ą osobu, ktor├í ┼ąa chce vykoris┼ąova┼ą. V├Ą─Ź┼íinu ─Źasu bud├║ h─żada┼ą ─żah┼í├ş cie─ż.

Ako vyma┼żete v┼íetko zo svojho syst├ęmu Android, ke─Ć potrebujete?