Globálne letecké spoločnosti by mohli prísť o viac ako 100 miliárd dolárov, ak bude koronavírus pokračovať v cestovaní. Toto číslo je v leteckom priemysle neslýchané od hospodárskej krízy v roku 2008. Keďže vírus sa pomaly spomaľuje v USA, nevykazuje žiadne známky zotavenia.
Strata tohto množstva peňazí sa premieta hlavne do jednej veci: obrovskej nezamestnanosti. Podľa prieskumu Akčnej skupiny pre leteckú dopravu podporuje globálny letecký priemysel viac ako 65 rokov.5 miliónov pracovných miest, priamo aj nepriamo, v hodnote viac ako $2,7 v hospodárskej činnosti.
Ak by však letecké spoločnosti mohli stratiť až 19% svojho podnikania, ak by vírus neobsahoval, mohlo by dôjsť k strate viac ako zlomku pracovných miest v tomto odvetví. Toto sa deje v prepravcoch po celom svete.
Bezprecedentné čísla
Letecké spoločnosti boli v modernej histórii niekoľkokrát tvrdo zasiahnuté, ale nič také také vážne, ako to, čo vidíme teraz. Vplyv koronavírusu sa porovnáva s 9/ 11. V tom čase nebol letecký priemysel zasiahnutý hospodárskou krízou, ale podobne sa ľudia báli cestovať. Dopyt po cestovaní sa za päť mesiacov po útokoch znížil o viac ako 31%. Odhaduje sa, že príjmy domácich leteckých spoločností klesli medzi rokmi 2001 a 2006 o 10 miliárd dolárov ročne.
V roku 2003 Sars zasiahla aj letectvo. Hongkonská letecká spoločnosť Cathay Pacific prerušila prevádzku v priebehu niekoľkých dní. Počet cestujúcich v krajine klesol o viac ako 50%.
Prečo je teda dnes vyhliadky na letectvo ešte skľučujúce?
Teraz žijeme vo veľmi odlišnom svete, ako tomu bolo v roku 2008 a predtým. Čínske dvere sú otvorené širšie ako kedykoľvek predtým a podniky sa viac integrujú do medzinárodného obchodu. Keďže lety do Číny, druhého najväčšieho leteckého uzla na svete, sa väčšinou pozastavia, letecké spoločnosti, ktoré zvýšili svoje zdroje na podporu ďalších letov, sa teraz snažia vyrovnať.
30-dňový zákaz cestovania, ktorý ohlásil prezident Trump, tiež prispieva k strate letov, čo ovplyvňuje cestujúcich z krajín mimo USA z schengenského priestoru bez hraníc v Európe.
Toto je ďalší problém: Lietadlá stoja peniaze, aj keď sú zaparkované a na zemi. Letiskové dane a údržba na menších tryskách môžu stáť až 10 000 dolárov denne. Väčšie trysky ako Boeing 747 môžu stáť až 50 000 dolárov práve zaparkovaných na letisku. Je potrebné, aby letecké spoločnosti ustupovali tejto váhe.
Čo robia letecké spoločnosti, aby sa vysporiadali?
Najbližšími obeťami sú zamestnanci leteckých spoločností. Jedným zo spôsobov, ako znížiť náklady, je znížiť platy na niekoľko mesiacov. Cathay Pacific povedala vyše 27 000 svojim zamestnancom, aby od marca odišli na neplatenú dovolenku v trvaní až troch týždňov 1 a 30. júna na pokrytie nákladov.
Na obsadenie týchto miest letecké spoločnosti od vypuknutia dramaticky znížili ceny leteniek. Vstupenky zo Singapuru do Los Angeles, ktoré zvyčajne stoja 800 USD, v Číne už 450 USD. Medzinárodné cestovanie nebolo nikdy také nízke. V Číne účtuje spoločnosť Shenzhen Airlines, štátna divízia Air China, iba 100 juanov (14 USD) za jednosmernú letenku z mesta Shenzhen do mesta Chongqing. to je 5% zo štandardnej ceny 1, 940 juanov (276 USD) na 600 míľovú cestu.
Dokonca aj vnútroštátne lety si na rezervačných webových stránkach našli chyby. Lety z New Yorku do Miami nájdete už od 51 USD. Každý dopravca sa snaží zaplniť miesta.
Hovorí sa tiež o zlúčení leteckých spoločností, aby im poskytli kauciu z kolapsu. Čína uvažuje o tom, že umožní väčším leteckým spoločnostiam spojiť sa s menšími leteckými spoločnosťami, ktoré prežívajú veľa problémov bez neustáleho prúdenia cestujúcich.
Aj keď by to mohlo zaistiť, aby tieto podniky našli nové možnosti, fúzie sa zvyčajne vyskytujú s masovým obmedzovaním, keďže spoločná spoločnosť nájde spôsoby, ako zvýšiť efektívnosť a znížiť náklady. Toto nie je úplné obojstranne výhodné riešenie.
Vláda v Číne začala dotovať letecké spoločnosti poškodené cestujúcimi obrubníkmi, pričom niektoré letecké spoločnosti sa vzdali ďalších poplatkov. Čína oznámila, že zaplatí domácim a zahraničným leteckým spoločnostiam, aby obnovili služby zastavené v dôsledku vírusu. Za každé voľné miesto štát vydá 00,0176 juanov za kilometer na trasách zdieľaných viacerými dopravcami a 00,0528 juanov za trasy s jedným dopravcom, uviedla Čínska správa pre civilné letectvo. To by predstavovalo okolo $20,50 za sedadlo v prípade vyššie uvedených letov Shenzhen-Chongqing.
Zatváranie sveta
Viac ako 70 krajín zrušilo obmedzenia na lety z Číny a ďalších postihnutých krajín ako Taliansko, Irán, Južná Kórea a Japonsko. Väčšina z nich sú veľké hospodárske centrá, ktoré sa oddeľujú od zvyšku sveta a oddeľujú veľkú časť obchodu a pohybu medzi krajinami.
Letectvo sa stalo žilami nášho globalizovaného sveta a niet divu, že globálna ekonomika pociťuje teplo koronavírusu.
Zatiaľ čo sa v Číne prípady spomalili, čo naznačuje, že je už mimo svojho vrcholu, prípady sa však objavujú kdekoľvek na svete a vytvárajú dominový efekt nových krajín, ktoré by sa mohli pridať do užšieho zoznamu.