Ako smartphones negat├şvne ovplyv┼łuj├║ v├í┼í mozog a telo

Od vzniku homo sapiens a┼ż do s├║─Źasnosti sa fyzick├ę zmeny v druhoch prejavuj├║ pomaly. Vzh─żadom na t├║to skuto─Źnos┼ą, ber├║c do ├║vahy te├│riu v├Żvoja navrhnut├║ Charlesom Darwinom a intenz├şvne pou┼ż├şvanie smartf├│nu, svetov├ę m├ędi├í odhalili ┼ít├║die pochybn├ęho p├┤vodu, ktor├ę nechali viac ako jedno re─Ź.

Hovor├ş sa o existencii takzvan├ęho ÔÇ×vonkaj┼íieho t├Żlneho v├Żbe┼żkuÔÇť: ak├Żsi roh, ktor├Ż sa nach├ídza nad krkom, priamo pri spodnej ─Źasti lebky. T├íto kos┼ą by sa vytvorila na podporu hmotnosti lebky, pri poh─żade na obrazovku mobiln├ęho telef├│nu a vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov by to ovplyvnilo dne┼ín├║ ml├íde┼ż.

Takmer s├║─Źasne bola vydan├í s├ęria obr├ízkov, ktor├ę ukazuj├║, ako by bolo mo┼żn├ę previes┼ą vzh─żad osoby 3.000 za pou┼żitie technol├│gie. Po intenz├şvnom pou┼ż├şvan├ş telef├│nu alebo tabletu zost├íva ─żudsk├ę telo bud├║cnosti vytvoren├ę v 3D a prez├Żvan├ę ÔÇ×MindyÔÇť zakriven├ę tak ve─ża min├║t pri poh─żade dolu a m├í dvojit├ę vie─Źka, aby bolo mo┼żn├ę dlh┼íie sa na obrazovky pozera┼ą. a paz├║rmi alebo h├í─Źikmi v d├┤sledku neust├íleho pou┼ż├şvania mobiln├Żch zariaden├ş.

Obidve ÔÇ×odhaleniaÔÇť s├║ falo┼ín├ę spr├ívy. Preto vedci a antropol├│govia vy┼íli varova┼ą pred nepravdepodobnos┼ąou t├Żchto pr├şbehov. Archeol├│gka Kristina Killgrove to urobila v ─Źasopise Forbes. Tento vedec zd├┤raz┼łuje, ┼że vonkaj┼í├ş t├Żlov├Ż v├Żbe┼żok je charakteristika ┼ítudovan├í v antropol├│gii a jeho frekvencia v r├┤znych popul├íci├ích bola preuk├ízan├í u┼ż nieko─żko desa┼ąro─Ź├ş.

Zmeny jednotlivca, nie generácie.

Ver├│nica B├íez, biochemi─Źka a doktorka biol├│gie a v├Żskumn├í pracovn├ş─Źka v N├írodnej rade pre vedeck├Ż a technick├Ż v├Żskum v Argent├şne, vysvetlila Cromovi, ┼że v ─żudskom tele nie s├║ v posledn├Żch desa┼ąro─Źiach zaznamenan├ę ┼żiadne v├Żznamn├ę zmeny v d├┤sledku vyu┼ż├şvania technol├│gie z jednej gener├ície na druh├║.

ÔÇ×Okrem fyzick├Żch d├┤sledkov, ktor├ę m├┤┼że dlhodob├ę pou┼ż├şvanie obrazoviek sp├┤sobi┼ą, ako je napr├şklad rektifik├ícia chrbtice, zl├í poloha hlavy alebo krku alebo z├ípal ┼íliach, ktor├ę s├║ spojen├ę s nespr├ívnym pou┼żit├şm palcov, nena┼íli sme konkr├ętne ├║daje o zmen├ích, ktor├ę by boli dedi─Źn├ę alebo prenosn├ę in├Żm gener├íci├ím. d├┤vod, ÔÇťpovedal.

Odborn├şk napriek tomu objas┼łuje, ┼że ich je viac ako 1000 pr├íc na t├ęmu, v ktorej je zaru─Źen├ę zv├Ż┼íenie sedav├ęho ┼żivotn├ęho ┼ít├Żlu v d├┤sledku pou┼ż├şvania technol├│gie. A navy┼íe k nevyv├í┼żen├Żm strav├ím bohat├Żm na uh─żohydr├íty, frukt├│zu a nas├Żten├ę tuky vedie k v├Żrazn├ęmu n├írastu pr├şpadov obezity, typu 2 cukrovka a metabolick├Ż syndr├│m.

Federico Prada, riadite─ż biotechnol├│gie a bioinformatiky na Argent├şnskej univerzite spolo─Źnosti, opakuje rovnak├║ my┼ílienku: ÔÇ×Technol├│gia okolo n├ís ur─Źite vedie k zmen├ím u ─żud├ş, ale robia to jednotlivo, a nie v nasleduj├║cich gener├íci├ích,ÔÇť hovor├ş. D├┤kazom toho je, ┼że mnoh├ş pou┼ż├şvatelia trpia ur─Źit├Żmi boles┼ąami kost├ş, ako napr├şklad v minulosti t├ş, ktor├ş pracovali v ter├ęne na za─Źiatku po─żnohospod├írstva, aby sme uviedli iba jeden pr├şklad.

Na druhej strane Prada vysvet─żuje, ┼że na v├Żvoj druhu je mil├ęnium pr├şli┼í mal├ę na to, aby vyvolalo zna─Źn├ę zmeny jeho vzh─żadu.

ÔÇ×Najd├┤le┼żitej┼íie je, ┼że zmeny, ktor├ę sa dej├║ v homo sapiens, neved├║ k rie┼íeniu existuj├║ceho probl├ęmu,ÔÇť uviedol. Aky je d├┤vod? ÔÇ×Preto┼że k evol├║cii nedoch├ídza cielene, ale n├íhodne; Preto nikto nevie, ako n├ís evol├║cia prekvap├ş, preto┼że nikto nevie, ak├Ż je osud ka┼żd├ęho druhu, ÔÇťhovor├ş.

smartphonesmartphone

Na┼íe telo dnes vzh─żadom na nadmern├ę pou┼ż├şvanie zariaden├ş.

Aj ke─Ć nie je pravda, ┼że deti maj├║ dnes na svojich lebk├ích rohy tak dlho, s hlavou dole pri poh─żade na telef├│n, alebo ┼że v bud├║cnosti sa ─żudia rodia so zahnut├Żmi rukami, aby dr┼żali zariadenie, je nepopierate─żn├í realita: El Overuse niektor├ę elektronick├ę zariadenia sp├┤sobuj├║ n├írast po─Źtu ─żud├ş, ktor├ş trpia boles┼ąou krku, kontrakt├║rami a probl├ęmami so zrakom, aby sme vymenovali len nieko─żko chor├┤b.

Napr├şklad syndr├│m kontrakt├║ry krku, tie┼ż zn├ímy ako krk textu, ktor├Ż vypl├Żva zo sklonu krku dopredu, aby sledoval napr├şklad obrazovku mobiln├ęho telef├│nu. Udr┼żiavanie tejto polohy sp├┤sobuje pre┼ąa┼żenie chrbtice, ktor├ę zvy─Źajne trv├í asi p├Ą┼ą libier, ─Źo je priemern├í hmotnos┼ą hlavy v norm├ílnej polohe. Ak m├í lebka sklon 60 stup┼łov, je to ekvivalent k chrbtici, ktor├í nesie 27 libier. Ak k tomu d├┤jde, u ─żud├ş sa m├┤┼żu objavi┼ą bolesti hlavy, nepr├şjemn├ę pocity za o─Źami, kontrakt├║ry alebo dokonca z├ívraty. Aby sa tomu zabr├ínilo, odpor├║─Źa sa, aby obrazovka bola na ├║rovni o─Ź├ş.

Pod─ża ┼ít├║die Univerzity kr├í─ża Sauda vo Ve─żkej Brit├ínii existuje priama s├║vislos┼ą medzi ─Źasom pou┼ż├şvania smartf├│nov a probl├ęmami s krkom. K tomuto z├íveru dospel po anal├Żze po─Źtu pacientov lie─Źen├Żch na tento stav v dev├Ą┼ądesiatych rokoch v porovnan├ş s pacientmi, ktor├ş sa sna┼żili o lie─Źbu v roku 2017. Medzit├Żm v├Żskum uskuto─Źnen├Ż v minulom roku skupinou ortopedick├Żch v├Żskumov v Indii odhalil, ┼że iba 35% popul├ície po─Źulo o krku textu a z toho iba 21% je si vedom├Żch prevent├şvnych opatren├ş pre tento syndr├│m.

O─Źn├ę stavy s├║ ─Ćal┼í├şm najbe┼żnej┼í├şm fenom├ęnom, od nadmern├ęho vystavenia ├║─Źinkom po obrazovky a ├║silia, ktor├ę mus├şme vynalo┼żi┼ą pri pozorovan├ş v├Żsledkov s men┼í├şm po─Źtom ┼żmurknut├ş, ktor├ę s├║ nevyhnutn├ę na udr┼żanie vlhka oka. N├ísledkom toho m├┤┼że d├┤js┼ą k ├║nave a vizu├ílnemu stresu. V tomto zmysle Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia uv├ídza, ┼że najbe┼żnej┼íie poruchy zraku s├║ sp├┤soben├ę neust├ílym kontaktom ─żud├ş s viacer├Żmi obrazovkami. Pre t├Żch, ktor├ş s├║ uveden├ş, sa prid├ívaj├║ ─Ćal┼íie, napr├şklad rozmazan├ę videnie a bolesti hlavy.

Dlh├í doba pr├íce s my┼íou a pou┼ż├şvanie kl├ívesnice v├í┼ího smartf├│nu m├┤┼że vies┼ą k syndr├│mu karp├ílneho tunela. Obe┼ą v z├ísade poci┼ąuje slabos┼ą na z├íp├Ąst├ş a pocit mrav─Źenia. Aj ke─Ć je be┼żne zn├íma ako ÔÇ×WhatsappiteÔÇť, boles┼ą v palcoch po dlhom obdob├ş p├şsania na mobiln├Ż telef├│n s nimi.

Čo sa stalo a stalo sa v Uruguaji s plánom Ceibalu

Carlos Planel, riadite─ż odboru fyzioterapie na Lek├írskej fakulte University of Republic, poznamen├íva, ┼że hoci sa po─Źet ─żud├ş trpiacich t├Żmito chorobami v Uruguaji zvy┼íuje, nemo┼żno poveda┼ą, ┼że pr├ş─Źina je sp├┤soben├í v├Żlu─Źne pou┼ż├şvan├şm pom├┤cok. ÔÇ×Toto s├║ multifaktori├ílne probl├ęmy. Preto┼że napr├şklad existuj├║ ─żudia, ktor├ş s├║ viac n├íchyln├ş ako ostatn├ş trpie┼ą osteoartikul├írnymi probl├ęmami, ÔÇťhovor├ş.

Profesion├íl zist├ş, ┼że pou┼ż├şvatelia m├┤┼żu za─Źa┼ą trpie┼ą boles┼ąou v d├┤sledku opakovan├Żch pohybov prstov. ÔÇ×Ke─Ć┼że mobiln├ę telef├│ny nesleduj├║ ergonomick├ę l├şnie. V skuto─Źnosti m├íme ve─żk├ę a ve─żk├ę modely pre mal├ę ruky, ─Źo znamen├í, ┼że svaly musia vyvin├║┼ą viac sily a v├Ą─Ź┼í├ş po─Źet opakuj├║cich sa pohybov, ktor├ę ved├║ k z├ípalom ┼íliach, ÔÇťuv├ídza odborn├şk. Panel uviedol, ┼że ÔÇ×je pravdepodobn├ęÔÇť, ┼że v bud├║cnosti uvid├şme pr├şpady osteoartr├│zy palcov├ęho metakarpophalang├ílneho k─║bu, ÔÇ×ktor├Ż je najviac vystaven├Ż r├┤znym pohybom.

Znalec pripom├şna, ┼że v minulosti u┼ż pou┼ż├şvanie technologick├Żch zariaden├ş malo rozsiahle vplyvy na ─żudsk├ę telo v Uruguaji. ÔÇ×Ke─Ć boli po─Ź├şta─Źe pre deti uveden├ę na trh pod─ża pl├ínu Ceibal, mysleli na zariadenie, ale nie na prostredie. Ke─Ć t├şmy d├┤verovali ┼ítudentsk├Żm stolom, za p├ír min├║t za─Źali deti hovori┼ą, ┼że ich krk bol├ş. D├┤vodom je, ┼że n├íbytok nebol pripraven├Ż na pr├ícu na po─Ź├şta─Źi. Citlivos┼ą organizmu pri prij├şman├ş tohto nov├ęho n├ístroja v triede sa nezoh─żad┼łovala, ÔÇťvysvet─żuje.

Planel pripom├şna, ┼że opatrenia na zmiernenie tejto situ├ície spo─Ź├şvali v tom, ┼że deti sedeli na zemi so skr├ş┼żen├Żmi nohami a po─Ź├şta─Źom polo┼żen├Żm na kolen├ích, k├Żm u─Źebne nemali dostato─Źn├Ż n├íbytok na pr├ícu so zariaden├şm.

┼ápecialista a jeho kolegovia zaznamen├ívaj├║ n├írast postur├ílnych zmien, hoci objasnil, ┼że z minulosti neexistuj├║ kvantitat├şvne ├║daje na porovnanie.

Viac inform├íci├ş spolu so skupinou lek├írov uskuto─Ź┼łuj├║ v├Żskum na t├║to t├ęmu s p├Ątn├ís┼ąro─Źn├Żmi, ktor├ş st├íle ─Źastej┼íie konzultuj├║ s miestnymi fyzioterapeutmi.