Ako skr├íti┼ą prestoje servera?

Prestoje servera sa t├Żkaj├║ pr├şpadov, ke─Ć z jedn├ęho alebo druh├ęho d├┤vodu nem├┤┼żete pristupova┼ą k svojim serverom. Nepl├ínovan├ę prestoje servera m├┤┼żu va┼íej spolo─Źnosti sp├┤sobi┼ą mnoho probl├ęmov, ako napr├şklad strata produktivity, prem├írnen├ę pr├şle┼żitosti, po┼íkodenie zna─Źky, strata d├ít a strata tr┼żieb.

Gartnerov v├Żskum odhaduje, ┼że priemern├ę n├íklady na ka┼żd├║ min├║tu v├Żpadku syst├ęmu v spolo─Źnosti s├║ $5, 600 a ─Ź├şsla sa zvy┼íuj├║ na z├íklade rozsahu a ve─żkosti organiz├ície. Napr├şklad v roku 2018 Amazon do┼ílo k poruche servera v d├┤sledku zv├Ż┼íenej n├ív┼ítevnosti propag├ície Prime Day, ─Źo st├ílo spolo─Źnos┼ą mili├│ny straten├Żch v├Żnosov.

Na┼í┼ąastie existuj├║ mo┼żn├ę rie┼íenia odst├ívky servera. Pozrite sa napr├şklad na t├║to mo┼żnos┼ą, ktor├í obsahuje ┼żiv├ę opravy jadra Linuxu. ┼Żiv├ę opravy s├║ revolu─Źnou technol├│giou, ktor├í zni┼żuje prestoje, zvy┼íuje s├║lad a zabezpe─Źenie a zvy┼íuje dostupnos┼ą slu┼żieb, ┼íetr├ş v├ím n├íklady a u─żah─Źuje kontinuitu podnikania. Okrem toho sa m├┤┼żete pozrie┼ą na ─Ćal┼íie strat├ęgie na zn├ş┼żenie prestojov.

Pr├ş─Źiny v├Żpadku servera

 1. ─Żudsk├í chyba

─Żudsk├í chyba bola v priebehu rokov identifikovan├í ako hlavn├í pr├ş─Źina v├Żpadkov servera. Nieko─żko z├íva┼żn├Żch v├Żpadkov bolo spojen├Żch s ─żudsk├Żmi chybami, ─Źi u┼ż v d├┤sledku nedbalosti alebo neh├┤d. Je nemo┼żn├ę odstr├íni┼ą ─żudsk├ę chyby, ale organiz├ície a d├ítov├ę centr├í m├┤┼żu urobi┼ą potrebn├ę opatrenia na zn├ş┼żenie pravdepodobnosti ch├Żb a zv├Ż┼íenie zodpovednosti za rie┼íenie probl├ęmov, ke─Ć k nim d├┤jde.

Medzi ─żudsk├ę chyby patria be┼żn├ę chyby, ako je zmena teploty serverovej miestnosti, zabudnutie monitorovania kapacity servera alebo disku a odpojenie nap├íjac├şch k├íblov. Okrem nedbalosti m├┤┼że nedodr┼żanie noriem alebo protokolov vies┼ą aj k n├íkladn├Żm nehod├ím.

 1. V├Żpadky pr├║du

Neo─Źak├ívan├ę v├Żpadky nap├íjania m├┤┼żu vies┼ą k prestojom servera s r├┤znymi ├║─Źinkami. N├íhle vypadnutie m├┤┼że napr├şklad sp├┤sobi┼ą stratu ├║dajov alebo poruchu elektrick├ęho zariadenia, zatia─ż ─Źo dlhodob├ę v├Żpadky m├┤┼żu naru┼íi┼ą schopnos┼ą spolo─Źnosti dod├íva┼ą z├íkazn├şkom slu┼żby a produkty.

 1. Zlyhanie softv├ęru

Aktualiz├ícia opera─Źn├ęho syst├ęmu bez komplexn├ęho pl├ínovania m├┤┼że sp├┤sobi┼ą prestoje servera. Ak nov├í aktualiz├ícia opera─Źn├ęho syst├ęmu nie je kompatibiln├í so z├íkladn├Żmi obchodn├Żmi aplik├íciami, m├┤┼żu by┼ą po┼íkoden├ę a zastavi┼ą oper├ície. Aktualiz├ícia aplik├íci├ş, firmv├ęru a ovl├ída─Źov pomocou mnoh├Żch nov├Żch funkci├ş m├┤┼że tie┼ż vies┼ą k prestojom.

Aktualiz├ícia je obzvl├í┼í┼ą problematick├í, ak va┼íe po─Ź├şta─Źe nemaj├║ dostato─Źn├Ż v├Żpo─Źtov├Ż v├Żkon alebo im doch├ídza miesto, preto┼że implement├ícia funkci├ş m├┤┼że sp├┤sobi┼ą zlyhanie alebo spomalenie zariaden├ş. Pou┼ż├şvanie zastaran├ęho softv├ęru je v┼íak nebezpe─Źn├ę, preto┼że im ch├Żbaj├║ s├║─Źasn├ę ovl├ída─Źe alebo bezpe─Źnostn├ę opatrenia na zabezpe─Źenie nepretr┼żitej prev├ídzky siet├ş s vysokou n├ív┼ítevnos┼ąou a chyby v s├║─Źasn├Żch zranite─żnostiach opera─Źn├ęho syst├ęmu m├┤┼że zneu┼żi┼ą ┼íkodliv├Ż softv├ęr.

 1. Zlyhanie hardv├ęru

Star├Ż hardv├ęr sp├┤sobuje probl├ęmy so spusten├şm s├║─Źasn├Żch aplik├íci├ş, prek├í┼żkami v├Żkonu a je n├íchylnej┼í├ş na poruchy. Aj ke─Ć aktualiz├ícia hardv├ęru pom├íha vyrie┼íi┼ą tieto probl├ęmy, niekedy m├┤┼że d├┤js┼ą k poruche zariadenia. K prestoju servera doch├ídza v d├┤sledku zlyhan├ş hardv├ęru, ako je fyzick├ę po┼íkodenie tanierov pevn├ęho disku a chybn├ę pam├Ąte RAM.

 1. Pr├şrodn├ę katastrofy

Aj ke─Ć prispievaj├║ mal├Żm percentom k prestojom serverov, pr├şrodn├ę katastrofy predstavuj├║ ve─żk├ę rizik├í. Ni─Źenie zariadenia, kritick├ę straty z├íznamov, nedostupn├ę cesty a v├Żpadky nap├íjania m├┤┼żu zhor┼íi┼ą prestoje servera. Mal├ę poveternostn├ę udalosti, ako s├║ nadmern├ę hor├║─Źavy a blesky, sp├┤sobuj├║ viac prestojov servera ako ve─żk├ę udalosti, ako s├║ hurik├íny.

 1. Kyber├║toky

Kybernetick├ę ├║toky s├║ jednou z naj─Źastej┼í├şch pr├ş─Źin prestojov serverov a zvy─Źajne sp├┤sobuj├║ ve─żk├ę titulky. Slab├ę miesta siete predstavuj├║ pre ┼íkodliv├ę entity pr├şle┼żitosti, ako sa dosta┼ą k va┼íim syst├ęmom, aby mohli vyp├şna┼ą aplik├ície, ┼żiada┼ą ransomware a dokonca ukradn├║┼ą va┼íe ├║daje. Dokonca aj relat├şvne bezpe─Źn├ę servery m├┤┼żu havarova┼ą a paralyzova┼ą z ├║tokov DDoS (Distributed Denial of Service), ktor├ę m├┤┼żu servery rozdrvi┼ą a paralyzova┼ą.

 1. Oddelenia informa─Źn├Żch technol├│gi├ş s nedostatkom zamestnancov

Bez dostato─Źne riadne vy┼íkolen├ęho person├ílu na monitorovanie a rie┼íenie probl├ęmov s IT m├┤┼żu probl├ęmy so serverom vies┼ą k zna─Źn├Żm prestojom. Existuje mno┼żstvo pr├íce, ktor├í zais┼ąuje ├║pln├║ funk─Źnos┼ą siet├ş, serverov a aplik├íci├ş a ktor├í si vy┼żaduje dostato─Źn├Ż a dobre vy┼íkolen├Ż person├íl v oblasti IT.

Ako minimalizova┼ą prestoje servera?

Je nanajv├Ż┼í d├┤le┼żit├ę, aby ste zn├ş┼żili po─Źet prestojov servera, preto┼że od toho z├ívisia financie, ziskovos┼ą a reput├ícia va┼íej spolo─Źnosti. Majte v┼íak na pam├Ąti, ┼że v├Żpadkom servera nem├┤┼żete ├║plne zabr├íni┼ą.

 1. Zv├Ż┼íte bezpe─Źnos┼ą

Aj ke─Ć niektor├ę prestoje servera m├┤┼żu by┼ą d├┤sledkom neh├┤d sp├┤soben├Żch ─żu─Ćmi, ako je napr├şklad zakopnutie o k├íbel, in├ę s├║ z├ímernej┼íie, napr├şklad ke─Ć sa zamestnanec bez znalosti IT pok├║┼ía sta┼ą serverov├Żm technikom. Je d├┤le┼żit├ę bra┼ą svoju bezpe─Źnos┼ą v├í┼żne, preto┼że pom├íha zni┼żova┼ą prestoje serverov sp├┤soben├ę ─żu─Ćmi. To zah┼Ľ┼ła uzamknutie serverovej miestnosti, spr├şstupnenie iba opr├ívnen├ęmu person├ílu pomocou administrat├şvneho pr├şstupu a obmedzenie pr├şstupu k podadres├írom a s├║borom.

 1. Vykon├ívajte ─Źast├ę z├ílohy servera

Preto┼że nem├┤┼żete ├║plne zabr├íni┼ą prestojom servera, m├┤┼żete sa uisti┼ą, ┼że m├┤┼żete obnovi┼ą ├║daje na nov├Ż alebo opraven├Ż hardv├ęr. Z├ísadn├ę servery a servery s vysok├Żmi ┼ípecifik├íciami, ako s├║ Virtual Server a Azure Virtual Desktop, musia ─Źasto denne z├ílohova┼ą. ├Üdr┼żba pravideln├Żch z├íloh ├║dajov a opera─Źn├ęho syst├ęmu preto pom├íha skr├íti┼ą prestoje servera v pr├şpade poruchy zariadenia.

 1. Nepreru┼íovan├ę nap├íjanie

Nasadenie UPS zais┼ąuje, aby va┼íe servery mali kon┼ítantn├ę nap├íjanie aj po─Źas v├Żpadkov pr├║du alebo v├Żpadkov pr├║du. Okrem minimaliz├ície prestojov servera UPS taktie┼ż vyrovn├íva prep├Ątia a skoky, ktor├ę m├┤┼żu po┼íkodi┼ą v├í┼í server.

 1. Monitorovanie servera

Dost├íva┼ą upozornenia ihne─Ć po v├Żpadku servera v├ím umo┼żn├ş r├Żchlo spusti┼ą z├ílohu a minimalizova┼ą dobu, po─Źas ktorej je v├í┼í syst├ęm mimo prev├ídzky. Implement├ícia syst├ęmu monitorovania serverov, ktor├Ż u─żah─Źuje upozornenia prostredn├şctvom spr├ív SMS, e -mailu a telef├│nu, je ├║─Źinn├Ż sp├┤sob, ako situ├íciu r├Żchlo napravi┼ą.

 1. Majte kontroln├Ż zoznam ├║dr┼żby

Kontroln├Ż zoznam vedie jednotlivcov zodpovedn├Żch za ├║dr┼żbu serverov a pom├íha im zodpoveda┼ą sa za plnenie ├║loh. Internet m├í ┼íabl├│ny kontroln├Żch zoznamov ├║dr┼żby serverov s mesa─Źn├Żmi, t├Ż┼żdenn├Żmi a denn├Żmi ├║lohami, ktor├ę je potrebn├ę vykona┼ą, aby servery pracovali s optim├ílnou stabilitou a ├║─Źinnos┼ąou.

 1. Zbavte sa neefekt├şvnych serverov

Odstr├ínenie neefekt├şvnych alebo zastaran├Żch serverov pomocou virtualiz├ície alebo inov├íci├ş zariaden├ş m├┤┼że skr├íti┼ą prestoje serverov a prinies┼ą obrovsk├ę v├Żhody z h─żadiska efektivity. Star┼íie servery s├║ n├íchylnej┼íie na zlyhanie, ─Źo m├┤┼że ma┼ą ┼íkodliv├ę d├┤sledky na cel├║ sie┼ą.

Star├ę alebo neefekt├şvne servery tie┼ż spotreb├║vaj├║ viac miesta a spotreb├║vaj├║ viac energie bez toho, aby prin├í┼íali po┼żadovan├ę v├Żhody v oblasti ukladania a spracovania. Ich odstr├ínenie zvy┼íuje v├Żkon a kapacitu syst├ęmu, skracuje prestoje servera bez toho, aby potreboval v├Żrazn├ę fyzick├ę infra┼ítrukt├║rne zmeny.

V s├║hrne

Servery u─żah─Źuj├║ spolo─Źnostiam nieko─żko slu┼żieb, vr├ítane internetov├ęho obchodu, ukladania s├║borov a tla─Źov├Żch slu┼żieb. Vzh─żadom na zv├Ż┼íen├║ z├ívislos┼ą od serverov je doba prev├ídzky ve─żmi d├┤le┼żit├í, a preto je potrebn├ę skr├íti┼ą prestoje serverov. Udr┼żiavanie serverov v prev├ídzke a zni┼żovanie prestojov zais┼ąuje vysok├║ produktivitu.

Krátka adresa URL: https://ssf.co/3kbfJta