Ako skontrolovať rakovinu kože pomocou smartfónu

Podľa Americkej akadémie dermatológie je rakovina kože najbežnejším typom ochorenia v USA. Ako u každej choroby, aj tu platí, že včasná detekcia robí rozdiel. Včasná detekcia robí rakovinu kože liečiteľnejšou a v niektorých prípadoch aj úplne reverzibilnou. Na odhalenie choroby v počiatočnom štádiu je však potrebné absolvovať pravidelné prehliadky, čo je v našom uponáhľanom svete niekedy dosť ťažké. Teraz je však oveľa jednoduchšie odhaliť rakovinu kože, a preto možno ani nebudete musieť navštevovať svojho lekára tak často. Všetko, čo potrebujete, je smartphone a aplikácie na liečbu rakoviny kože.

Rakovina kože: dôležité fakty

Predtým, ako podrobne popíšeme, ako pomocou smartfónu kontrolovať rakovinu kože, musíte vedieť dôležité fakty o tejto potenciálne smrteľnej chorobe. Podľa stránky skincancer.org v USA na rakovinu kože zomrú viac ako dvaja ľudia za hodinu.

V USA je každoročne diagnostikovaných viac ako štyri milióny prípadov nemelanómovej rakoviny kože. Odhaduje sa, že minulý rok dostalo diagnózu melanómu asi 200 000 ľudí. Melanóm je najnebezpečnejšou rakovinou kože a každoročne si vyžiada asi 10 000 úmrtí. Riziko melanómu sa zvyšuje, ak ste mali päť alebo viac spálenín od slnka, ale ak sa zistí včas, päťročná miera prežitia je 99%.

K rakovine kože môže viesť niekoľko faktorov, ako napríklad vystavenie ultrafialovému žiareniu, vystavenie toxickým chemikáliám, genetika a ďalšie. Nasledujú príznaky rakoviny kože: zmena veľkosti alebo farby krtka, pretrvávajúca svrbivosť alebo citlivosť a pigmentácia šíriaca sa mimo krtka.

Teraz, keď máte predstavu o rakovine kože, poďme sa porozprávať o tom, ako skontrolovať rakovinu kože pomocou smartfónu. Za posledných niekoľko rokov vývojári sprístupnili aplikácie pre rakovinu kože, ktoré pomáhajú pri diagnostike kožných chorôb. Funkcie týchto aplikácií sa môžu líšiť, napríklad vám môžu pomôcť odoslať fotografie dermatológovi, pomocou umelej inteligencie analyzovať pokožku, ponúkať spätnú väzbu, naplánovať si stretnutie s lekárom, nastaviť pripomienky a ďalšie.

Ako skontrolovať rakovinu kože pomocou smartfónu

Predtým, ako si vyberiete akúkoľvek aplikáciu, budete chcieť porozumieť jej funkciám, ako vám môže pomôcť a či ju skutočne potrebujete alebo nie. Aby sme vám to uľahčili, uvádzame nižšie niektoré z obľúbených aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť pri kontrole rakoviny kože pomocou smartfónu:

UMSkinCheck -je to bezplatná aplikácia (pre iOS aj Android) z University of Michigan, ktorá používateľov naviguje k vlastnému testu na domácu pokožku. Aplikácia poskytuje podrobné pokyny spolu s grafikou a písomnými pokynmi na kontrolu rakoviny kože. Aplikácia tiež umožňuje používateľom ukladať a sledovať akékoľvek zmeny pokožky v priebehu času. Môžete si tiež nastaviť pripomenutie kontroly pokožky a získať prístup k informačným videám a článkom, ako aj použiť kalkulačku rizika melanómu.

Krtko Mapper – aplikáciu vyvinula Univerzita zdravotníctva a vedy v Oregone a slúži viac ako nástroj na sledovanie, než na diagnostický nástroj. Aplikáciu je možné použiť na fotografovanie a dokonca aj na meranie krtkov. Podobne ako v prípade UMSkinCheck, aj túto aplikáciu môžete použiť na sledovanie zmien v priebehu času.

MoleScope -nie je to aplikácia, ale fotoaparát s vysokým rozlíšením, ktorý je kompatibilný s mnohými modelmi smartfónov. Tento fotoaparát používa špeciálny objektív na fotografovanie krtkov detailne. Je potrebné poznamenať, že MoleScope nebude sám analyzovať ani diagnostikovať krtky, ale budete musieť použiť sprievodcu ABCD v aplikácii na sledovanie všetkého podozrivého. Môžete ho použiť aj na odoslanie fotografií vášho krtka dermatológovi. Ďalšími unikátnymi funkciami MoleScope sú mapovanie pokožky, správa obrázkov a pravidelné pripomienky.

SkinVision -je to jedna z najlepších aplikácií na rakovinu kože na diagnostikovanie rizikových krtkov. Táto aplikácia hodnotí fotografie, ktoré nahráte, pomocou hlbokého učenia ako vysoké alebo nízke riziko. Potom vás tiež prevedie ďalším krokom, ktorý musíte urobiť. Odovzdané fotografie sa analyzujú pomocou algoritmu strojového učenia, ktorý je založený na technológii nazývanej konvolučná neurónová sieť (CNN).

Miiskin – táto aplikácia používa mapovanie krtkov na analýzu pokožky. Dermatológovia používajú podobnú techniku ​​aj na zachytenie akýchkoľvek symptómov, ktoré nemusia byť pre ich oči viditeľné. Podobne ako ostatné aplikácie môžete odfotiť krtkov a sledovať zmeny v priebehu času. Môžete sa tiež rozhodnúť pre platenú verziu, ktorá vám umožní sledovať väčšiu oblasť pokožky. Aplikácia je kompatibilná s telefónmi iPhone so systémom iOS 10 alebo novším a systémom Android 4.4 alebo novšie.

Je potrebné poznamenať, že aj keď sú tieto aplikácie pre rakovinu kože užitočné, nesmú byť chápané ako náhrada dermatológa ani za skutočnú biopsiu. Tieto aplikácie môžete skôr používať ako doplnok k svojim rutinným prehliadkam alebo ako podporu pre ne.