Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Ako používať nástroj na čítanie v aplikácii Microsoft Edge

Ako používať nástroj na čítanie v aplikácii Microsoft Edge 1

Ak ste sa nedržali správ o novinkách prehliadača, Microsoft Edge sa nedávno inovoval na základňu Chromium. To zase prinieslo niekoľko užitočných nových nástrojov, ktoré uľahčujú prehliadanie stránok.

Ak máte problémy so zrakom, možno vás bude zaujímať zabudovaný nástroj na čítanie Edge, ktorý uľahčuje čítanie webových stránok. Poďme si rozobrať túto funkciu a uvidíme, ako vám môže pomôcť.

Ako získať prístup k nástroju na čítanie

V predvolenom nastavení sa pri surfovaní na internete nezobrazí tlačidlo nástroja na čítanie. Nástroj na čítanie vám môže pomôcť, len ak sa nachádzate na webovej stránke.

O tom, kedy bude nástroj na čítanie k dispozícii, sa dozviete, keď uvidíte, že sa objaví ponorné tlačidlo na čítanie. Dajte si pozor na panel s adresou URL: Keď uvidíte tlačidlo, ktoré vyzerá ako kniha s reproduktorom pred ňou, kliknutím naň aktivujte nástroj na čítanie.

Ikona na hranu

Používanie nástroja na čítanie na čítanie webových stránok

Ak neviete prečítať článok, prečo ho nechať prečítať počítač? Kliknite na tlačidlo „Čítať nahlas“ a diktujte.

Čítanie na hrane Čítanie nahlas

Ak chcete diktát pozastaviť alebo preskočiť dopredu a dozadu, môžete tak urobiť pomocou tlačidiel hore. Stlačením tlačidiel dozadu alebo dopredu preskočíte medzi odsekmi, takže môžete ľahko preskočiť na požadovaný bod.

Po spustení diktátu môžete hlas vyladiť podľa svojich predstáv. Ak kliknete na možnosť „Možnosti hlasu“ v pravom hornom rohu, môžete zmeniť rýchlosť aj hlas použitý na diktát. Pri výbere hlasu dávajte pozor na znaky označené ako „Prirodzené“. Znie to oveľa ľudskejšie ako ostatné robotickejšie hlasy.

Možnosť čítania na okraji

Ak hlas číta príliš rýchlo alebo príliš pomaly, pomocou hlasových možností zmeňte rýchlosť. Môžete to zmeniť počas diktátu, čo vám umožní vyladiť ho, kým nedosiahne správnu rýchlosť.

Keď skončíte s diktátom, kliknutím na „X“ vedľa tlačidla Možnosti hlasu zastavíte čítanie.

Úpravy veľkosti textu pomocou nástroja na čítanie

Ak je veľkosť textu podľa vašich predstáv príliš malá, môžete to zmeniť v nástroji na čítanie. Stačí kliknúť na položku „Predvoľby textu“ v hornej časti a potom text upraviť podľa svojich predstáv.

Text na čítanie hrán

Táto možnosť vám umožní zväčšiť veľkosť textu, takže môžete upraviť veľkosť písma, až kým nebude dokonalá. Máte tiež možnosť pridať medzery medzi textami, čo medzi jednotlivými písmenami vytvorí veľkú medzeru, takže môžete každé písmeno ľahko zistiť.

Ak sa vám nepáči pozadie a farba písma na webe, môžete ich zmeniť tak, aby bol text ľahšie čitateľný. Ak sa vám možnosti nepáčia, stačí kliknúť na položku „Viac motívov“ a zobraziť ďalšie možnosti, z ktorých si môžete vybrať.

Použitie gramatiky s nástrojom na čítanie

Gramatický nástroj je jednou z najzaujímavejších možností tu. To vám umožní rozdeliť slová na slabiky, čo vám môže uľahčiť čítanie nahlas.

Gramatika na čítanie hrán

V článku môžete tiež zvýrazniť podstatné mená, slovesá a prídavné mená a prispôsobiť farbu zvýraznení. Je to užitočné, ak zápasíte s gramatikou a chcete zistiť, ktoré slová sú ktoré.

Lepšie čítanie v Edge

Nový prehliadač Edge spoločnosti Microsoft založený na prehliadači Chromium je stále úplne nový, ale už obsahuje niektoré pekné funkcie. Nástroj na čítanie je jedným z nich, ktorý uľahčuje prehliadanie článkov pre osoby so zrakovým postihnutím. Ak hľadáte ďalšie funkcie, môžete nainštalovať rozšírenia aj z Internetového obchodu Chrome.

Je tento článok užitočný? Áno nie

Table of Contents