ako plati┼ą hodinkami

ako plati┼ą hodinkami 1

Pr├íve sa otvorila k─ż├║─Źov├í kapitola, preto sa o─Źak├íva, ┼że v Argent├şne priprav├ş cestu pre nov├ę platobn├ę prostriedky

Bud├║cnos┼ą platieb nebude ma┼ą hotovos┼ą ani karty. Sta─Ź├ş prinies┼ą mobiln├Ż telef├│n alebo in├ę zariadenie do nab├şjacieho termin├ílu. Bezhotovostn├í ├ęra bude zalo┼żen├í na odovzd├ívan├ş hodn├┤t v bitoch a bez ÔÇ×hmatate─żnejÔÇť v├Żmeny. Skoro akoby to bolo k├║zlo.

Rovnako ako rok 2019 bol rokom, v ktorom sa bezkontaktn├í technol├│gia (ktor├í umo┼ż┼łuje platenie pomocou karty) roz┼í├şrila na 60% zo s├║boru platobn├Żch zariaden├ş, Argent├şna pr├íve vst├║pila do ─Ćal┼íej f├ízy platobn├Żch met├│d.

Prv├Ż krok v tomto smere poskytli Galicia a Mastercard spolu s v├Żrobcom inteligentn├Żch hodiniek Garmin, ktor├Żch vybavenie mo┼żno priamo podopiera┼ą na zariaden├ş, aby zaplatilo za oper├íciu len natiahnut├şm ruky, ─Ź├şm sa z├í┼żitok stal takmer bez trenia.

Preformulova┼ą vetu prest├ş┼żneho argent├şnskeho k├║zeln├şka, ÔÇ×ned├í sa to urobi┼ą r├Żchlej┼íie.ÔÇť Okrem toho je t├íto met├│da e┼íte r├Żchlej┼íia ako samotn├Ż QR k├│d, v ktorom mus├şte otvori┼ą aplik├íciu, naskenova┼ą k├│d, vybra┼ą kartu a prija┼ą transakciu. A to ┼żije s jeho okamihom sl├ívy 2,3 mili├│n pou┼ż├şvate─żov mesa─Źne a 1,2 mili├│nov mesa─Źn├Żch transakci├ş zaregistrovan├Żch ka┼żd├Ż mesiac Mercado Pago.

Preto praktickos┼ą bezkontaktn├Żch transakci├ş silne vedie k rast├║cemu trendu na celom svete: pod─ża spolo─Źnosti eMarketer viac ako 1 miliarda jednotlivcov zaplat├ş touto met├│dou v roku 2020. To znamen├í jeden zo siedmich.

V tejto s├║vislosti m├┤┼żu Argent├şn─Źania plati┼ą pomocou svojich inteligentn├Żch hodiniek a vysk├║┼ía┼ą si nie─Źo, ─Źo sa u┼ż objavilo: oper├ície, ktor├ę sa bud├║ vykon├íva┼ą s mobiln├Żm telef├│nom, n├íramky, prstene a ak├Żko─żvek in├Ż prvok, ktor├Ż integruje zariadenie, ktor├ę rob├ş v┼íetko ÔÇ×trikÔÇť: ─Źip NFC

Prvá skrinka

Aj ke─Ć zahrani─Źn├ş pou┼ż├şvatelia slu┼żby Google Pay, Apple Pay alebo Samsung Pay u┼ż m├┤┼że plati┼ą pomocou svojich mobiln├Żch telef├│nov a inteligentn├Żch hodiniek na ├║zem├ş Albiceleste, z├íkazn├şci Banco Galicia a Mastercard bud├║ prv├Żmi Argent├şn─Źanmi, ktor├ş to dok├í┼żu lok├ílne.

Ako predpokladal iProUP, ─Ćal┼í├ş krok ÔÇ×bezkontaktnej revol├║cieÔÇť si uvedomil tokeniz├íciu kariet. To znamen├í ┼íifrovanie plastov├Żch inform├íci├ş tak, aby sa dali pou┼ż├şva┼ą digit├ílne a aby sa minimalizovala pravdepodobnos┼ą podvodu.

ÔÇ×Tento v├Żvoj predstavuje n├í┼í produkt MVP (minim├ílny realizovate─żn├Ż produkt), tokenizujeme cel├Ż kontajner na karty Mastercard a m├íme mo┼żnos┼ą ich pou┼żitia v pe┼ła┼żenk├ích, nosite─żk├ích, ako s├║ Fitbit, Apple alebo Samsung, ÔÇťAlejandro Falco, Media Coordinator odhalil iProUP digit├ílnych platieb v Galicia Bank.

Mana┼ż├ęr o─Źak├íva, ┼że to nielen poukazuje na t├Żch, ktor├ş maj├║ Mastercard bez kontaktu, ale aj na ─Ćal┼íie technol├│gie. ÔÇ×Ka┼żd├Ż, kto m├í kartu s kapelou alebo ─Źipom, m├┤┼że tie┼ż vyu┼żi┼ą z─żavy bezkontaktn├ęho t├Ż┼żd┼ła,ÔÇť hovor├ş.

Pod─ża spolo─Źnosti Falco umo┼żn├ş tokeniz├ícia pou┼żitie plastov aj v digit├ílnych prostrediach, ako s├║ Netflix, Spotify alebo Uber. ÔÇ×Token je spojen├Ż s pou┼ż├şvate─żom, zariaden├şm a obchodn├şkom, ktor├Ż v├ím umo┼ż┼łuje pou┼ż├şva┼ą t├║to kartu iba za t├Żchto podmienok a vyhn├║┼ą sa podvodom,ÔÇť vysvet─żuje.

Galicia preto vezme t├║to funkciu do svojej aplik├ície mobiln├ęho bankovn├şctva, aby ─żudia platili za tovar alebo slu┼żbu priamo pr├şstupom k mobiln├ęmu telef├│nu. Pl├ínuj├║ tie┼ż prinies┼ą t├║to technol├│giu do spolo─Źnosti Visa, hoci za─Źali so svojim konkurentom v ot├ízke dostupnej kapacity. ÔÇ×FirstData pri┼íiel ako prv├Ż, aby tokenizoval Mastercard, ┼że Prisma a Visa,ÔÇť odha─żuje.

─îo pr├şde

Pri tokeniz├ícii kreditn├Żch kariet odborn├şci tvrdia, ┼że rozsah je otvoren├Ż pre nov├ę sp├┤soby digit├ílnej platby, ktor├ę zv├Ż┼íia finan─Źn├ę za─Źlenenie.

ÔÇ×U┼ż by malo prich├ídza┼ą k telef├│nom s NFC,ÔÇť hovor├ş Ignacio E. Carballo, riadite─ż programu Fintech & Digital Banking Program v UCA. To je to, ─Źo s├║hlas├ş Jorge Larravide, ┼ípecialista na technol├│gie a platby, ktor├Ż tvrd├ş, ┼że okrem telef├│nov a kariet s├║ zvy┼ín├ę zariadenia, ktor├ę ÔÇ×nemaj├║ ve─żk├Ż objem, ale prispievaj├║ k rastu inov├íci├şÔÇť.

ÔÇ×─Äal┼íou revol├║ciou bude biometria, a to tak pri rozpozn├ívan├ş tv├íre, ako aj pri sn├şman├ş odtla─Źkov prstov. M├ím k dispoz├şcii v┼íetky zariadenia, ktor├ę so mnou s├║visia, a autentifikujem sa k termin├ílu, ktor├Ż sa ma sp├Żta, ak├Żm sp├┤sobom chcem zaplati┼ą,ÔÇť predpoklad├í odborn├şk.

Platba ÔÇ×─Źoko─żvekÔÇť v┼íak bude do ve─żkej miery z├ívisie┼ą od zvykov spotrebite─żov a od ├║silia spolo─Źnost├ş o ─Źo najpohodlnej┼íiu met├│du.

ÔÇ×Ur─Źite bud├║ najmlad┼í├ş vyzvan├ş, aby si ich vysk├║┼íali ako prv├ę. Ale sk├┤r ako pri ponuke produktov, z├íle┼ż├ş to hlavne na dizajne. Spo─Źiatku sa pou┼żije na mal├ę n├íkupy, ako napr├şklad be┼żec, ktor├Ż pou┼ż├şva hodinky Garmin, a zastav├ş sa, aby si k├║pil f─ża┼ía vody, ÔÇťvysvet─żuje Carballo.

Larravide zabezpe─Źuje, ┼że tieto nov├ę platobn├ę prostriedky s├║ zameran├ę na ─żud├ş vo ve─żk├Żch mest├ích vo veku 25 a┼ż 45 rokov a so stredn├Żm a vysok├Żm soci├ílno-ekonomick├Żm postaven├şm. Preto odpor├║─Źa, aby spolo─Źnosti viac komunikovali a aby vl├ídy tieto v├Żrobky podporovali.

ÔÇ×Ke─Ć sa elektronick├ę m├ędium uvedie na trh za hotovos┼ąou, je to promo. Spolo─Źnosti musia investova┼ą do komunik├ície, aby informovali o dostupn├Żch m├ędi├ích a nau─Źili sa ich pou┼ż├şva┼ą, ke─Ć┼że virtu├ílne pe┼ła┼żenky existuj├║ od roku 2016, st├íle v┼íak existuj├║ ─żudia, ktor├ş to nevediaÔÇť ,

Obdobie ÔÇ×bez hotovostiÔÇť sa u┼ż za─Źalo. A pod─ża Larravidea existuje mnoho faktorov, v─Ćaka ktor├Żm je Argent├şna priaznivou krajinou na hromadenie elektronick├Żch pe┼łaz├ş:

– Skvel├ę potreba na zn├ş┼żi┼ą prev├ídzku n├íklady a presun├║┼ą hotovos┼ą

– Zo strachu bankov├ę l├║pe┼że a schme─ż

Comfort, zabr├íni┼ą tomu, aby sa rutinne chodilo na internet bankomat

ÔÇ×Najd├┤le┼żitej┼íia vec bezhotovostnej ├ęry je, ┼że ─żudia maj├║ alternat├şvy. ─Żudia chc├║ by┼ą zahrnut├ş, ale tie┼ż si chc├║ vybra┼ą z mo┼żnost├ş,ÔÇť hovor├ş Carballo.

Ahoj karta?

Ako dvaja hlavn├ş hr├í─Źi kariet odhalili iProUP, doteraz bolo vydan├ę nasleduj├║ce mno┼żstvo plastov:

– Mastercard: 2,2 mili├│n

– V├şzum: 10 mili├│nov

T├íto nov├í technol├│gia tak predstavuje asi 15% celkov├Żch platobn├Żch ├║dajov: pod─ża centr├ílnej banky park pozost├íva z 90 mili├│nov kariet (nie v┼íetky akt├şvne), rozdelen├Żch na 42 mili├│nov ├║verov a 48 mili├│nov debetov.

Juan Fantoni, riadite─ż pre rozvoj podnikania na Mastercard, ubezpe─Źuje iProUP, ┼że u┼ż existuje viac ako 360 000 obchodov, ktor├ę maj├║ platobn├ę syst├ęmy kompatibiln├ę s bezkontaktn├Żmi, tak┼że t├íto technol├│gia vykazuje e┼íte vy┼í┼íiu ├║rove┼ł expanzie ako platby QR, preto┼że spolo─Źnos┼ą Mercado Pago z├şskala pribli┼żne 260 000 obchody v krajine.

Mana┼ż├ęr hovor├ş, ┼że okrem Gal├şcie a Garmina ÔÇ×u┼ż hovor├şme a napredujeme s n├ívrhmi, ─Źi u┼ż s fintov├Żmi technol├│giami alebo s tradi─Źn├Żmi bankami, na posilnenie digit├ílnych pe┼ła┼żeniek a na nosenie nosi─Źov – hodiniek alebo n├íramkov – ako prostriedkov platba. ÔÇť

Gabriela Renaudo, mana┼ż├ęrka skupiny kraj├şn v Argent├şne a ju┼żn├Ż ku┼że─ż Visa, poukazuje na to, ┼że u┼ż roky implementuj├║ platobn├ę aplik├ície s ve─żk├Żmi hr├í─Źmi po celom svete spolu s emitentmi, ako s├║ napr. Apple, Google, Samsung, medzi in├Żmi. ÔÇťA urobili to aj v regi├│ne, tak┼że Argent├şna bude ─Ćal┼íou krajinou na cestovnej mape.

ÔÇ×V ─îile sme uviedli na trh dve digit├ílne pe┼ła┼żenky av Paraguaji, od za─Źiatku roka m├í Visa 10 vlastn├Żch b├ínk. Zavedenie spolo─Źnosti Bigo v Uruguaji sa stalo nie─Źo podobn├ę. V Argent├şne bude t├íto technol├│gia dostupn├í aj v z kr├ítkodob├ęho h─żadiska, ÔÇťhovor├ş Renaudo.

Mana┼ż├ęr poznamen├íva, ┼że zna─Źka u┼ż experimentovala s chytr├Żmi odevmi, ako s├║ prstene a dokonca aj rukavice, tak┼że nemus├şte vybera┼ą svoj mobiln├Ż telef├│n ani kreditn├ę karty. ÔÇ×Takmer ak├ęko─żvek pripojen├ę zariadenie sa m├┤┼że sta┼ą miestom na nakupovanie, nakupovanie a platenie. Toto je nov├í ├ęra prepojen├ęho obchodu,ÔÇť hovor├ş.

Aby sa mobiln├Ż telef├│n stal platobn├Żm prostriedkom, mus├ş ma┼ą ─Źip NFC, technol├│giu, ktor├í umo┼ż┼łuje komunik├íciu medzi zariadeniami v okol├ş a ktor├í je integrovan├í do s├║─Źasn├Żch telef├│nov so stredn├Żm a vysok├Żm dosahom.

Rovnako ako sa stane ÔÇ×n├íhradouÔÇť za plasty, m├┤┼żu ich obchodn├şci pou┼żi┼ą aj na prij├şmanie platieb za bezkontaktn├ę plasty (alebo in├ę telef├│ny) bez pou┼żitia ─Ćal┼íieho vybavenia.

ÔÇ×Spolo─Źnos┼ą Mastercard m├í pre tento regi├│n k dispoz├şcii technol├│giu Toque on Phone. V in├Żch krajin├ích je u┼ż funk─Źn├í. V Argent├şne je mo┼żn├ę pou┼ż├şva┼ą iba t├Żch, ktor├ş ju chc├║ implementova┼ą,ÔÇť hovor├ş Fantoni.

Banky m├┤┼żu vo svojich mobiln├Żch bank├ích pon├║ka┼ą v├Ą─Ź┼íie v├Żhody, napr├şklad mo┼żnos┼ą plati┼ą v obchode alebo ┼że si ich klienti navz├íjom prev├ídzaj├║ ÔÇ×zr├í┼żkouÔÇť mobiln├Żch telef├│nov. Okrem produktu Mercado Pago m├┤┼że spolo─Źnos┼ą bigtech pon├║ka┼ą aj svoje pe┼ła┼żenky: Google Pay, Apple Pay a Alipay, medzi ostatn├Żmi.

T├Żmto sp├┤sobom sa Argent├şna pripravuje na za─Źatie novej etapy digitaliz├ície pe┼łaz├ş. Hotovos┼ą bude na─Ćalej vies┼ą, ale revol├║cia v oblasti mobiln├Żch platieb nem├┤┼że ni─Ź zastavi┼ą.