Ako odstrániť systémový oddiel na Windows 10

Ako odstrániť systémový oddiel na Windows 10 1

Systémový oddiel, známy tiež ako EFI alebo ESP, je veľmi dôležitým oddielom pre správne fungovanie operačného systému. Ak odstránite systémovú oblasť v systéme Windows XP Windows 10 nebudete môcť začať Windows, Oddiel predstavuje spojenie medzi vašimi Windows OS a BIOS pre vaše zariadenie.

Uvažujete o vyčistení pevného disku, už ste to však urobili Windows 10, ktorý je na ňom nainštalovaný. Pomôcku Disk Partition môžete použiť na vyčistenie a odstránenie takmer všetkých oblastí okrem systémovej oblasti.

Ale ak uvažujete o inštalácii nového distro Linuxu alebo ak chcete iba pevný disk pre uloženie. Môžete sa zbaviť systémového oddielu EFI. Pri odstraňovaní oddielu EFI však musíte byť veľmi opatrní. Takže ak nemáte na to dobrý dôvod, čítajte ďalej.

Ako odstrániť systémový oddiel na Windows 10 2

Ako odstrániť systémový oddiel na Windows 10

Na odstránenie oddielu EFI môžete použiť aplikáciu iného výrobcu alebo príkazový riadok a Powershell. Všetky metódy sú diskutované nižšie.

metóda 1: Na odstránenie systémového oddielu EFI použite CMD / PowerShell

PowerShell a Command Prompt sú dva pôvodné terminály v systéme Windows XP Windows, Oba tieto nástroje môžeme použiť na použitie nástroja DISKPART a odstránenie oddielu EFI. Vykonajte príkazy v Windows Na PowerShell alebo na príkazovom riadku nezáleží, ale skontrolujte, či sú príkazy správne podľa vášho zariadenia.

krok 1) Najprv musíte otvoriť príkazový riadok alebo Powershell. Preto choďte na windows vyhľadávacie pole a napíšte cmd pre príkazový riadok a PowerShell pre Windows PowerShell.

Kliknite pravým tlačidlom myši na aplikáciu z výsledku vyhľadávania a otvorte ju beh ako správca,

Ako odstrániť systémový oddiel na Windows 10 3

krok 2) Teraz musíte zadať príkaz DISKPART v príkazovom riadku alebo PowerShell a stlačte Choď ďalej na klávesnici, spustí sa nástroj Diskpart.

Ako odstrániť systémový oddiel na Windows 10

krok 3) vytlačiť zoznam disku a stlačením klávesu Enter zobrazíte dostupné disky vo vašom počítači. Teraz musíte vybrať primárny disk, pretože oblasť EFI bude na hlavnej jednotke. Preto zadajte príkaz predávať jedlá 0 a riadiť.

Teraz, ak chcete vidieť existujúce oddiely na type disku, príkaz zoznam oddielov stlačte Enter. Zobrazí sa vám všetky oddiely vrátane systémového oddielu EFI.

Ako odstrániť systémový oddiel na Windows 10 4

krok 4) Spustením vyberte systémový oddiel EFI vyberte jeden oddiel Príkaz. Teraz ste vybrali systémový oddiel.

Stále však nemáte povolenie na jeho odstránenie alebo odstránenie. Preto musíte nastaviť ID na detekciu oblasti, napíšte príkaz nižšie a stlačte Enter.

SET ID = ebd0a0a2-b9e5-4433-87c0-68b6b72699c7

Ako odstrániť systémový oddiel na Windows 10

krok 5) Ak chcete odstrániť systémový oddiel EFI, zadajte príkaz odstrániť prepísanie oddielua spustením príkazu sa odstráni oddiel EFI z disku. Uistite sa, že ste vopred vybrali správny oddiel a nastavili ID.

Ako odstrániť systémový oddiel na Windows 10

Po vykonaní všetkých vyššie uvedených príkazov sa oddiel EFI odstráni a nebudete sa môcť do vášho systému vrátiť Windows OS. Ak ju chcete obnoviť, musíte ju preinštalovať Windows,

metóda 2: Použitie aplikácie tretej strany

Existuje mnoho aplikácií, ktoré sa dajú použiť na odstránenie systémového oddielu EFI, a jednou z najlepších aplikácií je EaseUS Partition Master. Aplikácia sa veľmi ľahko ovláda a svoju EFI oblasť môžete jednoducho odstrániť.

Môžete napríklad získať aplikáciu tretej strany Dovoľte nám alebo Sprievodca oddielmi Mini Tool, na odstránenie systémového oddielu EFI.

krok 1) Spustite program EaseUS Partition Master, najskôr vyberte disk a potom vyberte oblasť, kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte delete z ponuky.

Ako odstrániť systémový oddiel na Windows 10 5

krok 2) vybrať OK akciu potvrďte a vykonajte kliknutím platiť a systémový oddiel EFI sa odstránia.

záver

Systémový oddiel EFI je veľmi dôležitou súčasťou Windows OS a obsahuje všetky dôležité informácie, ktoré spájajú váš operačný systém s vaším BIOSom. Tak môžete začať Windows, Ak však odstránite oddiel EFI systému v systéme Windows XP windows, nemôžete naštartovať späť Windows, takže na to musíte mať dobrý dôvod.

Existujú dva možné spôsoby, ako odstrániť oddiel EFI. Na odstránenie oddielu EFI môžete použiť niektoré príkazy v PowerShell alebo príkazový riadok s oprávneniami správcu. Môžete však použiť aj iné aplikácie tretích strán, a tým sa úloha oveľa zjednoduší.

Nie je bezpečné odstrániť systémovú oblasť EFI, ak neviete, čo máte robiť, je bezpečné sa od nej vzdialiť. V opačnom prípade môžete vymazať oblasť EFI a vaše súbory a operačné systémy sa stratia. Ak používate metódu príkazového riadku, uistite sa, že viete, čo každý príkaz robí pred ich spustením.