Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Ako natrvalo alebo do─Źasne deaktivova┼ą SELinux

Linux je pova┼żovan├Ż za jeden z najbezpe─Źnej┼í├şch opera─Źn├Żch syst├ęmov, ktor├Ż m├┤┼żete pr├íve teraz pou┼ż├şva┼ą, kv├┤li jeho ve─żmi dobre zn├ímym funkci├ím implement├ície zabezpe─Źenia, ako je SELinux (Security-Enhanced Linux).

Pre za─Źiato─Źn├şkov je SELinux op├şsan├Ż ako povinn├í bezpe─Źnostn├í ┼ítrukt├║ra riadenia pr├şstupu (MAC), ktor├í je spusten├í v jadre. SELinux pon├║ka sp├┤sob, ako vyn├║ti┼ą niektor├ę bezpe─Źnostn├ę politiky, ktor├ę by ÔÇ×spr├ívca syst├ęmuÔÇť nemal efekt├şvne implementova┼ą.

Pri in┼ítal├ícii ÔÇťRHEL / CentOS ÔÇťalebo nejak├í deriv├ícia, funkcia alebo slu┼żba SELinux je aktivovan├í default, z tohto d├┤vodu niektor├ę aplik├ície vo va┼íom syst├ęme nemusia tento bezpe─Źnostn├Ż mechanizmus skuto─Źne podporova┼ą. Preto, aby t├íto aplik├ícia fungovala norm├ílne, mus├şte SELinux deaktivova┼ą alebo zak├íza┼ą.

d├┤le┼żit├Ż :
Ak ho nechcete deaktivova┼ą SELinux, mali by ste si pre─Ź├şta┼ą nasleduj├║ci ─Źl├ínok a pou┼żi┼ą niektor├ę povinn├ę kontroly pr├şstupu k s├║borom a slu┼żb├ím, aby mohli spr├ívne fungova┼ą.

V tomto n├ívode na pou┼żitie v├ím autor povie, ak├ę kroky m├┤┼żete vykona┼ą pri kontrole stavu SELinux a tie┼ż deaktivova┼ą SELinux na CentOS / RHEL a fedora , ak je aktivovan├í.

Ako m├┤┼żem zak├íza┼ą SELinux v syst├ęme Linux

Prv├í vec, ktor├║ treba urobi┼ą, je skontrolova┼ą stav SELinux vo va┼íom syst├ęme a m├┤┼żete to urobi┼ą spusten├şm nasleduj├║ceho pr├şkazu:

$ status

Ako natrvalo alebo do─Źasne deaktivova┼ą SELinux 1

─Äalej pokra─Źujte v deaktiv├ícii SELinux vo va┼íom syst├ęme to m├┤┼żete urobi┼ą do─Źasne alebo natrvalo v z├ívislosti od toho, ─Źo chcete dosiahnu┼ą.

Do─Źasne deaktivujte SELinux

# echo 0 > / selinux / presadi┼ą

Alebo m├┤┼żete pou┼żi┼ą setenforce tento n├ístroj takto:

# setenforce 0

Okrem toho pou┼żite mo┼żnosti liber├ílne ne┼ż 0 ako je uveden├ę ni┼ż┼íie:

# Pr├şpustn├ę vyrovnanie

Vy┼í┼íie uveden├ę met├│dy bud├║ fungova┼ą iba do re┼ítart Ak chcete SELinux natrvalo zak├íza┼ą, prejdite na nasleduj├║cu ─Źas┼ą.

Zak├íza┼ą SELinux natrvalo

Ak chcete SELinux natrvalo zak├íza┼ą, pou┼żite Ob─ż├║ben├Ż textov├Ż editor otvor├ş┼í file / etc / sysconfig / selinux nasledovne:

# vi / etc / sysconfig / selinux

Ako natrvalo alebo do─Źasne deaktivova┼ą SELinux 2

Potom zme┼łte smer SELinux = presadzovanie by┼ą SELinux = deaktivovan├Ż ako je zn├ízornen├ę na obr├ízku ni┼ż┼íie.

SELINUX = deaktivovan├Ż

Ako natrvalo alebo do─Źasne deaktivova┼ą SELinux 3

Potom ulo┼żte a ukon─Źite s├║bor, aby sa zmeny prejavili mare┼ítart v├í┼í syst├ęm a potom pomocou pr├şkazu skontrolujte stav SELinux sestatus ako je zobrazen├ę:

$ status

Ako natrvalo alebo do─Źasne deaktivova┼ą SELinux 4

Na z├íver, pomocou jednoduch├Żch krokov m├┤┼żete postupova┼ą pri deaktiv├ícii SELinux na CentOS / RHEL a Fedora. Vysk├║┼íajte.

─Äal┼íie pr├şru─Źky od autora:

  • Ako prehr├íva┼ą vide├í DivX a XviD v syst├ęme Android
  • Ako exportova┼ą s├║bory iMovie do Mac OS
  • ─Żahk├ę sp├┤soby in┼ítal├ície MySQL na Ubuntu Linux
  • Ako zmeni┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę hesl├í Ubuntu pomocou GUI


<! –

nap├şsal inwepo

->