Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Ako nainštalovať ChromeOS do počítača Windows alebo GNU/Linux?


Zatiaľ čo Google I/O 2021
práve poodhalila závoj nových funkcií, ktoré prinesie gigant Mountain View, zdalo sa byť dobrým nápadom pripraviť pre vás malý návod, ktorý vám umožní nainštalovať ChromeOS do vášho počítača Windows, macOS alebo GNU/Linux. Následuj vodcu !

ChromeOS je rastúci operačný systém. Treba povedať, že má čo zvádzať: nie veľmi náročné na zdroje, veľmi jednoduché na používanie a relatívne všestranné. Vybavuje slávne Chromebooky, veľmi cenovo dostupné notebooky, ktoré prekvitajú už na základnej úrovni.

Samozrejme, ukladá určité ústupky, ako napríklad nemožnosť – alebo takmer – používať iné aplikácie, ako sú štandardne stanovené. Môžeme mu tiež vyčítať nedostatok hry…

Ale pre každého, kto chce vlastniť ľahký systém zameraný na prehliadanie webu a automatizáciu kancelárie, je ChromeOS vynikajúcou alternatívou Windows, MacOS alebo GNU/Linux. Okrem toho nie je veľmi komplikované ho nainštalovať na akýkoľvek počítač, ako uvidíme v tomto návode. Tu je niečo na recykláciu tohto starého hybrida, ktorý už roky leží v zásuvke!

Čítať :
Chromebook má 10 rokov, Google mu ponúka množstvo nových funkcií

ChromeOS, čo to je?

Ako sme povedali v úvode, ChromeOS – podobne ako ChromiumOS, bezplatná verzia – je systém, ktorého cieľom je maximálna ľahkosť. Tento OS je teda schopný bežať na veľmi starých počítačoch, ako sú niektoré distribúcie GNU/Linux, ako je Slax. V rozpore s Windows 10, ktorý sa môže rýchlo ukázať ako nenásytný v hardvérových zdrojoch, ChromeOS ide všade. To je dôvod, prečo sa Chromebooky zdajú byť také oklieštené…

Chromebook Spin 514 © Acer

Tento operačný systém vyvinutý spoločnosťou Google je založený na prehliadači Chrome. Takmer všetky vaše činy vás privedú k používaniu slávneho webový prehliadač americký. V systéme ChromeOS neexistujú žiadne aplikácie, s výnimkou verzií dodávaných z Obchodu Play. Pracovnú plochu si však môžete usporiadať pomocou odkazov na svoje obľúbené služby Google, napr YouTube, Gmail alebo Disk Google. A v prípade potreby vám Internetový obchod Chrome umožní pridať nové služby.

Táto atypická operácia ponúka Chrome OS veľkú ľahkosť. Jeho použitie je detinsky jednoduché, s niekoľkými nastaveniami na spravovanie!

Na druhej strane je lepšie nebyť alergický na služby Google. Nedá sa nainštalovať Firefox ani iný prehliadač. Je to všetko o Chrome, Chrome a ďalších Chrome…

google chrome © monticello Shutterstock.com

Americký operačný systém vyžaduje aj takmer trvalé internetové pripojenie, keďže všetko ide cez webový prehliadač. Stále môžete používať offline režim a sťahovať dokumenty, no bez pripojenia sa už len ťažko dostanete ďalej.

Ako ste už pochopili, ChromeOS nie je určený pre všetkých používateľov. Bude však obľúbeným spoločníkom pre používateľov, ktorí sa nestarajú o hranie a ktorí chcú malý extra stroj zameraný na služby Google.

CloudReady: jednoduché riešenie na využitie systému ChromeOS

Predtým, ako sa dostaneme k podstate veci, je na mieste niekoľko objasnení. Ako asi viete, ChromeOS je systém vyvinutý spoločnosťou Google. Ten je založený na ChromiumOS, open-source a úplne bezplatnej verzii. Gigant Mountain View tam potom inštaluje svoje vlastné nástroje, ktoré sú, samozrejme, proprietárne…

Keďže distribúcia systému ChromeOS je obmedzená na Chromebooky, vrátime sa k systému ChromiumOS. Spoločnosť Neverware poskytuje svojim používateľom bezplatne program CloudReady Home Edition, ktorý vám umožní stiahnuť a nainštalovať plnú verziu ChromiumOS na ľubovoľný stroj. Práve to posledné vám dnes odporúčame vyskúšať.

Predpoklady

Na tento tutoriál nebudete potrebovať veľa. V skutočnosti jednoduchý USB kľúč – prinajmenšom 8 GB – postačuje. Rovnako ako pri inštalácii distribúcie GNU/Linux, stačí si stiahnuť obrázok ISO ChromiumOS a zablikajte ho na kľúči. Potom už stačí len postupovať podľa pokynov v tomto návode krok za krokom.

Na jeho realizáciu sme použili starý Lenovo MiiX 700, hybrid, ktorý sa začína datovať. Experiment môžete samozrejme vyskúšať na akomkoľvek počítači za predpokladu, že je vybavený portom USB a systémom BIOS / UEFI nastaveným na spustenie z kľúča obsahujúceho ChromeOS.

Na výber máte aj zbrane na vytvorenie bootovacieho kľúča. Môžete prejsť cez softvér Rufus alebo akýkoľvek ekvivalent. V tomto návode však budeme používať CloudReady USB Maker, riešenie ponúkané spoločnosťou Neverware.

Na optimálne fungovanie vyžaduje systém ChromeOS relatívne ľahkú konfiguráciu: 2 GB RAM a 16 GB úložisko. Stačí povedať, že každý počítač, ktorý má menej ako 10 rokov, bude viac než dosť!

Čítať :
Akvizíciou Neverware vám Google oficiálne umožňuje spustiť Chrome OS na vašom starom počítači

Nainštalujte ChromeOS na ľubovoľnom počítači, krok za krokom

Je čas pustiť sa do práce!

Postupujte podľa krokov nižšie a nainštalujte si ChromiumOS do počítača za niekoľko desiatok minút.

1. Stiahnite si CloudReady USB Maker

CloudReady 1 © Neverware

2. Po úplnom stiahnutí spustite softvér. Pripojte svoj USB disk a vyberte ho v CloudReady USB Maker.

CloudReady 2 © Johan Gautreau

3. Program potom stiahne všetky potrebné súbory a rozbalí ich na váš kľúč. Procedúru neprerušujte, trvá asi dvadsať minút. Počas tejto doby si neváhajte zálohovať svoje najcennejšie súbory na počítači, ktorý dostane systém ChromiumOS.

CloudReady 3 © Johan Gautreau

4. Po dokončení postupu spustite počítač, ktorý by mal dostať ChromeOS z novovytvoreného kľúča. Spustí sa inštalačný program CloudReady. Rovnako ako na GNU/Linux je to „živá relácia“. ChromiumOS tak môžete vyskúšať bez vymazania pevného disku.

ChromiumOS 1 © Johan Gautreau

5. Ak ste pripravení podniknúť kroky, môžete nainštalovať operačný systém Google pomocou panela možností v pravom dolnom rohu obrazovky a kliknutím na tlačidlo „Inštalovať OS“.

ChromiumOS 2 © Johan Gautreau

6. Ak ste si tým istý, všetko, čo musíte urobiť, je postupovať podľa pokynov na obrazovke, aby ste vymazali svoj starý operačný systém a užili si radosti ChromeOS!

ChromiumOS 3 © Johan Gautreau

Tu za menej ako hodinu budete mať všetky kľúče na objavenie systému Google. Ako sme uviedli v preambule tohto návodu, riešenie ponúkané CloudReady je založené na systéme ChromiumOS. Nebudete teda mať prístup do Obchodu Play ani do niektorých aplikácií Google. Napriek tomu je dostatok na zabezpečenie mnohých úloh, ako je odosielanie e-mailov, prehliadanie webu alebo sledovanie videí YouTube. To všetko bez toho, aby ste museli do Chromebooku investovať niekoľko stoviek eur!

Stiahnite si CloudReady USB Maker