Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky

U┼ż sme prep├şsali niektor├ę z najlep┼í├şch emul├ítorov videohier pre Android, ale emul├ícia DOS je trochu komplikovanej┼íia ako kop├şrovanie ROM a stla─Źenie hry. Ak vezmete svoje ob─ż├║ben├ę star├ę po─Ź├şta─Źov├ę hry na cesty, m├┤┼że to znamena┼ą v┼íetko od nastavenia virtu├ílnych zariaden├ş po sp├║┼í┼ąanie aplik├íci├ş pr├şkazov├ęho riadka.

Preto sme sa rozhodli vytvori┼ą tento n├ívod, ktor├Ż v├ís prevedie v├Żberom emul├ítora a in┼ítal├íciou ob─ż├║ben├Żch hier na zariadeniach s Androidom aj v Chromebookoch. Poskytneme v├ím aj nieko─żko tipov, ako z├şska┼ą ─Źo najlep┼í├ş z├í┼żitok.

Hry DOS boli navrhnut├ę na pou┼żitie s kl├ívesnicami, my┼íami a / alebo p├íkov├Żmi ovl├ída─Źmi. Aj ke─Ć odpor├║─Źan├Ż emul├ítor v tejto pr├şru─Źke (Magic Dosbox) podporuje ovl├ídacie prvky na obrazovke, nefunguj├║ dobre a zvy─Źajne je potrebn├ę ich upravi┼ą pre ka┼żd├║ hru.

Ak nechcete hra┼ą hry, ktor├ę zvy─Źajne vy┼żaduj├║ iba my┼í, pravdepodobne budete potrebova┼ą zariadenie s fyzickou kl├ívesnicou (Chromebook, 2-in-1 tablet) alebo radi─Ź kompatibiln├Ż s Androidom pre z├íbavu s hrami DOS.

Za─Ź├şname

Prv├Żm krokom je samozrejme v├Żber emul├ítora. Pre syst├ęm Android existuje nieko─żko portov DOSBox, ale v├Ą─Ź┼íina z nich bola opusten├í. Moje osobn├ę ob─ż├║ben├ę u┼ż nieko─żko rokov bolo DosBox Turbo od spolo─Źnosti Fishstix, ale nebolo aktualizovan├ę od okt├│bra 2015 a existuj├║ spr├ívy o kl├ívesnici a ─Ćal┼íie funkcie, ktor├ę nebud├║ fungova┼ą v nov┼í├şch verzi├ích syst├ęmu Android.

Jedin├Żm akt├şvne vyvinut├Żm emul├ítorom syst├ęmu DOS pre syst├ęmy Android / Chrome v s├║─Źasnosti je Magic Dosbox, ktor├Ż nielen┼że st├íle dost├íva d├┤le┼żit├ę aktualiz├ície, ale je aj v┼íeobecne vynikaj├║cou aplik├íciou. Organizuje va┼íe hry na poli─Źke, tak┼że ich nemus├şte sp├║┼í┼ąa┼ą z pr├şkazov├ęho riadku (ako je to v pr├şpade be┼żn├ęho syst├ęmu DOSBox) a existuje ve─ża mo┼żnost├ş t├Żkaj├║cich sa r├Żchlosti, hardv├ęru a ovl├ídac├şch prvkov.

Magic Dosbox zadarmo

Magic DosBox

Magic DosBox

Pou┼żijeme bezplatn├║ verziu tejto pr├şru─Źky, ale ak sa v├ím p├í─Źi, pravdepodobne by ste sa dostali do platenej verzie. Je to lacn├ę ($3.49) a umo┼ż┼łuje okrem in├ęho prid├íva┼ą do hlavnej police viac ako jednu hru.

Po nain┼ítalovan├ş emul├ítora mus├şte v internom ├║lo┼żisku vytvori┼ą prie─Źinok, do ktor├ęho sa bud├║ uklada┼ą v┼íetky va┼íe hern├ę s├║bory. Ak e┼íte nem├íte v telef├│ne alebo tablete spr├ívcu s├║borov, stiahnite si s├║bory zo slu┼żby Google z Obchodu Play.

S├║bory Google: Vo va┼íom telef├│ne je vo─żn├Ż priestor

S├║bory Google: Vo va┼íom telef├│ne je vo─żn├Ż priestor

V mojom pr├şpade som vytvoril prie─Źinok s n├ízvom ÔÇ×DOSBoxÔÇť v kore┼łovom adres├íri intern├ęho ├║lo┼żiska tabletu. Ka┼żd├í hra dostane svoj vlastn├Ż prie─Źinok v prie─Źinku DOSBox. Ak m├í v├í┼í telef├│n alebo tablet kartu SD, ur─Źite to funguje dobre – hry DOS nevy┼żaduj├║ mimoriadne r├Żchle intern├ę ukladanie.

Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 1

Vytvorte prie─Źinok DOSBox v syst├ęme Chrome OS

Ak pou┼ż├şvate Chromebook, mus├şte vytvori┼ą prie─Źinok v prie─Źinku Stiahnut├ę s├║bory, preto┼że je to jedin├Ż prie─Źinok, ku ktor├ęmu maj├║ aplik├ície Chrome aj Android pln├Ż pr├şstup.

Nainštalujte hru

Po otvoren├ş programu Magic Dosbox a dokon─Źen├ş po─Źiato─Źnej in┼ítal├ície je ─Źas nain┼ítalova┼ą hru. Hry a aplik├ície syst├ęmu DOS je mo┼żn├ę in┼ítalova┼ą r├┤znymi sp├┤sobmi, tak┼że m├┤┼że by┼ą naj┼ąa┼ż┼íou ─Źas┼ąou, ak ste syst├ęm DOS nikdy predt├Żm nepou┼żili (alebo ak u┼ż nejak├Ż ─Źas).

Skop├şrujte s├║bory

Ako prv├Ż pr├şklad pou┼ż├şvame p├┤vodn├║ sharewarov├║ verziu Doom. Existuje omnoho lep┼íie sp├┤soby, ako hra┼ą Doom v syst├ęme Android, napr├şklad ofici├ílny port, ktor├Ż minul├Ż rok vydal Bethesda, ale je to dobr├Ż pr├şklad toho, ako proces in┼ítal├ície zvy─Źajne prech├ídza s hrami DOS. Ke─Ć┼że i┼ílo o vydanie sharewaru, m├┤┼żeme v├ís prepoji┼ą so stiahnut├şm bez toho, aby sme boli ┼żalovan├ş.

Stiahnite si in┼ítala─Źn├Ż bal├şk do svojho zariadenia, vytvorte prie─Źinok s n├ízvom Doom v prie─Źinku DOSBox a potom rozba─żte obsah tohto prie─Źinka. Presn├ę kroky tu z├ívisia od toho, ktor├Ż spr├ívca s├║borov pou┼ż├şvate, ale zvy─Źajne mus├şte najprv extrahova┼ą obsah s├║boru ZIP a potom ich skop├şrova┼ą / presun├║┼ą na spr├ívne miesto.

Extrahujte in┼ítala─Źn├ę s├║bory Doom pomocou aplik├ície Samsung pre s├║bory

Pridajte hru

Po dokon─Źen├ş otvorte Magic Dosbox a vytvorte nov├║ hru stla─Źen├şm tla─Źidla plus. Tu m├┤┼żete nastavi┼ą v┼íetky mo┼żnosti hry, vr├ítane prie─Źinku, v ktorom s├║ s├║bory ulo┼żen├ę, r├Żchlosti procesora, zvukovej karty at─Ć. Niektor├ę hry pre syst├ęm DOS, najm├Ą po─Źiato─Źn├ę tituly, vy┼żaduj├║ na spr├ívne fungovanie ┼ípecifick├║ r├Żchlos┼ą procesora alebo zvukov├║ kartu, ale Doom nevy┼żaduje ve─ża zmien oproti predvolen├Żm nastaveniam.

Najprv mus├şte poveda┼ą Magic Dosbox, kde sa nach├ídzaj├║ s├║bory hry – stla─Źte tla─Źidlo ÔÇ×Vybra┼ąÔÇť v sekcii Disk a potom vyberte prie─Źinok Doom, ktor├Ż ste vytvorili v internom ├║lo┼żisku. Potom prejdite nadol do ─Źasti softv├ęru a vyberte ÔÇ×INSTALL.BATÔÇť pre ÔÇ×Setup programÔÇť.

Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 2 Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 3

Po dokon─Źen├ş zadajte n├ízov ÔÇ×DoomÔÇť v ─Źasti aplik├ície v hornej ─Źasti (ak ste tak e┼íte neurobili) a stla─Źen├şm tla─Źidla za─Źiarknutia ulo┼żte zmeny. Hra by sa teraz mala objavi┼ą na hlavnej obrazovke aplik├ície.

Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 4

Nastavte hru

Doom Doom zatia─ż nem├┤┼żeme norm├ílne otvori┼ą z hlavnej obrazovky Magic Dosbox, preto┼że sme zadali iba in┼ítala─Źn├ęho programu, nie hlavn├ęho programu. Podr┼żte hru, stla─Źte ‘Edit’ a nakoniec stla─Źte ‘Setup’ pre vstup do in┼ítal├ície.

Ak ste urobili v┼íetko spr├ívne, mali by ste vidie┼ą spustenie in┼ítal├ítora. Po stla─Źen├ş tla─Źidla Sp├Ą┼ą na zariaden├ş (kl├íves na bo─Źnom paneli Chromebookov) sa zobrazia v┼íetky nastavenia aplik├ície Magic Dosbox vr├ítane mo┼żnost├ş zad├ívania, prezerania, sn├şmania obrazovky a ─Ćal┼í├şch funkci├ş.

Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 5

Ak va┼íe zariadenie nem├í fyzick├║ kl├ívesnicu, otvorte virtu├ílnu kl├ívesnicu (stla─Źte sp├Ą┼ą, potom stla─Źte kl├íves kl├ívesnice), zadajte ÔÇ×CÔÇť a nain┼ítalujte Doom na virtu├ílne zariadenie C: (─Źo je vlastne prie─Źinok Doom, ktor├Ż ste vytvorili sk├┤r), potom stla─Źen├şm kl├ívesu Enter potvr─Ćte in┼ítal├íciu do prie─Źinka ÔÇ×DOOMSÔÇť.

Ke─Ć je pripraven├Ż na kop├şrovanie s├║borov, in┼ítal├ítor sa v├ís op├Żta, ak├Ż typ riadenia chcete pou┼żi┼ą. Vyberte si mo┼żnos┼ą ÔÇ×Kl├ívesnica + JoystickÔÇť, tak┼że funguje dobre s oboma fyzick├Żmi kl├ívesnicami (prostredn├şctvom USB alebo zabudovanej, ak ste na Chromebooku /2-in-1 tablet) a virtu├ílnych / mapovan├Żch p├íkov├Żch ovl├ída─Źov.

Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 6

Vo zvy┼íku in┼ítala─Źn├Żch krokov stla─Źte Enter, ─Ź├şm prijmete predvolen├ę nastavenia. Po dokon─Źen├ş v┼íetk├Żch krokov stla─Źte Enter pod mo┼żnos┼ąou ÔÇ×Ulo┼żi┼ą parametre a spusti┼ą DOOMÔÇť. Hra by sa mala za─Źa┼ą, ale predt├Żm, ako sa vytrhnete ako Doomguy, mus├şme urobi┼ą posledn├║ zmenu nastaven├ş hry.

Ukon─Źite emul├íciu a vr├í┼ąte sa na hlavn├║ obrazovku, podr┼żte Doom a stla─Źte Edit. Nastavte hlavn├Ż program na DOOM.EXE (v podprie─Źinku ÔÇ×DOOMSÔÇť ako in┼ítal├ítor) a zme┼łte program ÔÇ×SetupÔÇť na SETUP.EXE (na rovnakom mieste ako DOOM.EXE). Ak vyberiete mo┼żnos┼ą Doom, namiesto in┼ítala─Źn├ęho programu sa otvor├ş samotn├í hra. Tla─Źidlo nastaven├ş teraz ukazuje aj na str├ínku mo┼żnost├ş aplik├ície Doom a nie na in┼ítal├ítora.

Skontrolujte hru

Dobre, tak┼że m├íte nain┼ítalovan├║ hru, ale ─Źo teraz? DOS podporoval viac met├│d vstupu pre hranie hier, ale nie v┼íetky tituly pracovali so v┼íetk├Żmi typmi ovl├ídac├şch prvkov a dokonca aj potom program Magic Dosbox s┼ąa┼żuje pou┼ż├şvanie virtu├ílnych ovl├ídac├şch prvkov (najm├Ą ak sa budete dr┼ża┼ą bezplatnej verzie).

Perfektn├ę nastavenie pre emul├íciu DOS je zariadenie s fyzickou kl├ívesnicou a my┼íou, touchpadom alebo dotykov├Żm perom.

Perfektn├ę nastavenie pre emul├íciu DOS je zariadenie s fyzickou kl├ívesnicou a my┼íou / touchpadom / perom, ako je Chromebook alebo tablet s externou kl├ívesnicou. Kl├ívesnice pracuj├║ v aplik├ícii Magic Dosbox bez akejko─żvek in┼ítal├ície – ak je extern├í, nezabudnite ju zapoji┼ą pred za─Źat├şm hry. Ak pou┼ż├şvate skuto─Źn├║ my┼í / touchpad / ukazovate─ż, na rozdiel od toho, ┼że sa prstami dotknete dotykovej obrazovky, v emul├ítore otvorte nastavenia my┼íi a vyberte ovl├ídanie ÔÇ×Absol├║tnaÔÇť. To umo┼ż┼łuje virtu├ílnej my┼íi presne sledova┼ą va┼íe kliknutia.

Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 7

Doom pre DOS na Chromebooku

Ak si ne┼żel├íte prinies┼ą kl├ívesnicu alebo ovl├ídacie prvky hry, existuje ve─ża hier pre syst├ęm DOS, ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ ako vstup my┼í prim├írne – ─Źo ich rob├ş ide├ílnymi pre dotykov├ę obrazovky. Niektor├ę z mojich ob─ż├║ben├Żch polo┼żiek, ktor├ę si len zriedka vy┼żaduj├║ kl├ívesnicu, s├║ SimCity 2000, The Oregon Trail Deluxe (1992) a hra Sid Meier’s Civilization. Dobrodru┼żstv├í point-and-click bud├║ tie┼ż fungova┼ą dobre, aj ke─Ć hry ako Day of the Tentacle a Sam & Max Hit the Road bud├║ v ScummVM fungova┼ą omnoho lep┼íie ako ak├Żko─żvek emul├ítor DOSu.

Hry, ktor├ę podporuj├║ vkladanie joystickom alebo ktor├ę maj├║ iba nieko─żko tla─Źidiel kl├ívesnice, by sa mali da┼ą hra┼ą pomocou fyzick├ęho ovl├ída─Źa hry – pokia─ż je gamepad kompatibiln├Ż s Androidom. Program Magic Dosbox umo┼ż┼łuje nastavi┼ą tla─Źidl├í kl├ívesnice na tla─Źidl├í na ovl├ída─Źi. Po zmapovan├ş tla─Źidla ÔÇ×AÔÇť na mojom ovl├ída─Źi na ─żav├ę tla─Źidlo my┼íi a mapovan├ş ÔÇ×XÔÇť na medzern├şk som bol schopn├Ż hra┼ą Doom v pohode.

Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 8

Program Magic Dosbox v├ím nakoniec umo┼ż┼łuje vytv├íra┼ą tla─Źidl├í na obrazovke mapovan├ę na p├íkov├ę ovl├ída─Źe a tla─Źidl├í kl├ívesnice, ale proces in┼ítal├ície je v poriadku. Vo─żba ÔÇ×Prida┼ą virtu├ílne tla─Źidl├íÔÇť v ponuke Magic Dosbox vytvor├ş ÔÇ×n├ívrhov├Ż re┼żimÔÇť, v ktorom m├┤┼żete umiestni┼ą a pohybova┼ą sa po tla─Źidl├ích na obrazovke.

Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 9

Vstavan├Ż sprievodca prech├ídza detailami, ale je to hlavne o podr┼żan├ş ─Źasti obrazovky a v├Żbere typu tla─Źidla, ktor├ę tam chcete. V├Ą─Ź┼íina mo┼żnost├ş vr├ítane najd├┤le┼żitej┼íieho p├íkov├ęho ovl├ída─Źa pre p├íkov├Ż ovl├ída─Ź je k dispoz├şcii iba v platenej verzii aplik├ície.

Hrajte hry z diskov├Żch obrazov

V├Ą─Ź┼íina hier pre syst├ęm DOS sa archivuje ako zbierka s├║borov, ktor├ę sa zvy─Źajne daj├║ vlo┼żi┼ą do prie─Źinka DOS a nenastan├║ ┼żiadne probl├ęmy. S├║ v┼íak situ├ície, ke─Ć budete chcie┼ą namiesto toho pou┼żi┼ą obr├ízok (digit├ílnu k├│piu) CD hry. Niektor├ę hry napr├şklad v┼żdy o─Źak├ívaj├║ vlo┼żenie CD a nie s├║ navrhnut├ę tak, aby fungovali ├║plne z pevn├ęho disku. Pou┼ż├şvanie obrazov diskov tie┼ż br├íni syst├ęmu Android v indexovan├ş obsiahnut├Żch s├║borov, tak┼że z aplik├ície Fotografie Google nedostanete vyskakovacie okno s ot├ízkou, ─Źi chcete z├ílohova┼ą n├íhodn├ę obr├ízky z hry.

Z├íkladn├ę pou┼żitie

Po─Ćme pou┼żi┼ą ISOObr├ízok z kolekcie Ultimate Shareware Games Collection z roku 1995 ako pr├şklad. Stiahnu┼ą Ôľ╝ ISOs├║bor z arch├şvnej str├ínky a vlo┼żte ho do prie─Źinka s hrami syst├ęmu DOS, ako je to na obr├ízku ni┼ż┼íie. Ak m├í koniec .img, premenujte ho na koniec .iso alebo Magic Dosbox ho nedok├í┼że zisti┼ą.

Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 10

Teraz vytvorte nov├║ hru v Magic Dosbox a nastavte jednotku C: do svojho norm├ílneho prie─Źinka DOS. V ─Źasti CD-ROM za─Źiarknite pol├ş─Źko ÔÇ×EnabledÔÇť a potom stla─Źte tla─Źidlo plus. Kliknite na tla─Źidlo ÔÇ×Vybra┼ąÔÇť a vyberte mo┼żnos┼ą ISOfile. Nakoniec nap├ş┼íte ozna─Źenie CD (m├┤┼że to by┼ą ─Źoko─żvek) a stla─Źen├şm tla─Źidla za─Źiarknutia ulo┼żte zmeny.

Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 11

Po dokon─Źen├ş m├┤┼żete vybra┼ą in┼ítala─Źn├ęho programu rovnako ako v pr├şpade Doom, ale program Magic Dosbox v├ím teraz pon├║ka mo┼żnos┼ą vybra┼ą si s├║bory z obrazu CD. Po dokon─Źen├ş in┼ítal├ície m├┤┼żete v mo┼żnostiach hry nastavi┼ą hlavn├Ż program (z jednotky C:).

Ako hra┼ą hry DOS na zariadeniach Android a Chromebooky 12

D├║fajme, ┼że by ste teraz mali ma┼ą znalosti potrebn├ę na hranie niektor├Żch klasick├Żch hier syst├ęmu DOS na zariadeniach Android a Chromebookoch. Cho─Ćte a bavte sa!