Ako emulovať hry MS-DOS v systéme Chrome OS

S príchodom aplikácií a hier pre Android na Chromebookoch mali tieto prenosné počítače oveľa väčší zmysel. Výhovorka, že Chrome OS je dobrý iba na používanie aplikácií Google v cloude, stratila platnosť a urobila z týchto lacných notebookov skvelý hazard.

Aktuálne na Chromebooku si môžete vychutnať mnoho hier pre Android, a dokonca aj hry z iných platforiem prostredníctvom najlepších emulátorov pre Android. Ale, Čo keď chcete hrať klasiku systému MS-DOS ako Wolfenstein 3D, pôvodný Doom alebo Quake? Dokážeš to aj ty! V tomto návode vás to naučíme ako hrať hry MS-DOS na Chromebooku, a keďže budeme používať aplikáciu pre Android, bude fungovať aj pre váš mobil.

Čo potrebujete na to, aby ste si mohli užívať svoje hry MS-DOS na Chromebooku? Požiadavky

požiadavky spustiť hry ms-dos na chromebooku

Na rozdiel od väčšiny emulátorov konzoly, kde si stiahnete hru a spustíte ju, emulácia hry MS-DOS nie je taká jednoduchá. Ak by to bolo možné, tutoriál by nebol potrebný, nie? Začať, musíte mať na Chromebooku aplikácie pre Android.

Nie ste si istí, či to váš dokáže? Potom sa pozrite na zoznam Chromebookov s podporou aplikácií pre Android. V tomto zozname sú všetky kompatibilné modely od roku 2016 do roku 2019 a ak je váš model neskôr ako v tom roku a nie je tam, nebojte sa, pretože je kompatibilný.

Ďalšia vec, ktorú budete potrebovať, bude emulátor MS-DOS. V systéme Android existuje niekoľko možností, ktoré fungujú pomocou príkazového riadka alebo grafického rozhrania, ale bezpochyby Magic DosBox je najlepší. Jedná sa o jeden z mála emulátorov, ktorý si stále zachováva aktívny vývoj a jeho kompatibilita s hrami je veľmi široká.

Okrem toho jeho podpora pre klávesnice, myši, joystick a ovládače Je vynikajúci, takže vám pomôže aj pri jeho používaní v mobile. Magic DosBox má bezplatnú verziu, ktorú použijeme v tomto návode, ale jej prémiová verzia odomyká niektoré ďalšie funkcie. Môžete si ho stiahnuť z Obchodu Play.

Magic Dosbox zadarmo

Magic DosBox

Čo ešte potrebuješ? Potom vytvorte priečinok na hostenie svojich hier s názvom DOSBox. Keďže budete používať aplikáciu pre Android, budete si ju musieť vytvoriť v priečinku Stiahnuté súbory na svojom Chromebooku. Dôvod? Je to jediný adresár v systéme Chrome OS, ku ktorému majú aplikácie pre Android plný prístup. S tým sme pripravení začať.

Ako pridať hry MS-DOS do Chromebooku pomocou programu Magic DosBox

Ako pridať hry MS-DOS do Chromebooku pomocou programu Magic Dosbox

Po stiahnutí nainštalujte si na Chromebook Magic DosBox, môžete si prečítať tento návod, ako nainštalovať aplikácie pre Android do systému Chrome OS, ak neviete ako. Teraz je načase zistiť, ako nainštalovať hry MS-DOS pomocou programu Magic DosBox, postupujte nasledovne:

 1. Stiahnite si inštalačný balík vašej hry MS-DOS. Vynikajúcou stránkou na to je DOS Game Archive a je legálne tieto hry sťahovať, pretože im vypršala licencia a teraz sú shareware. Ako príklad použijeme DOOM.
 2. Po stiahnutí vytvorte v priečinku DOSBox priečinok s názvom hry ktoré ste vytvorili predtým. Každá hra musí mať svoj vlastný priečinok, aby Magic DosBox nerobil chyby.
 3. Rozbaľte inštalátor hry a skopírujte súbory v priečinku tejto hry.
 4. Otvorte Magic DosBox a novú hru vytvoríte stlačením tlačidla „+“.
 5. V okne, ktoré bolo otvorené, stlačte tlačidlo „Vybrať“ oznámiť aplikácii, kde sa nachádza inštalačný balík. Tým sa otvorí prieskumník súborov, vyberte priečinok a potvrďte.
 6. Návrat na predchádzajúcu obrazovku, zadajte názov, pod ktorým sa má hra zobrazovať. Tu môžete tiež nakonfigurovať množstvo použitej pamäte, výkon procesora a zvukovej karty. Základné nastavenia vo všeobecnosti fungujú, ale niektoré hry majú špeciálne požiadavky, najmä zvuk.
 7. Potvrďte zmeny s príslušným tlačidlom.

Ako nainštalovať hry MS-DOS do Chromebooku

Doteraz ste Magic DosBoxu špecifikovali, že na vašom Chromebooku je hra, ale ešte ste ju nenainštalovali. Ak to chcete urobiť, pokračujte nasledujúcimi krokmi:

 1. Na hlavnej obrazovke Magic DosBox urobte dlho kliknite na ikonu hry čo si vytvoril a kliknite na „Upraviť“ a potom na „Nastaviť“ vstúpiť do inštalátora.
 2. Otvorí sa ponuka inštalácie hry. Stlačte kláves „C“ a potom „Enter“ emulátoru oznámiť, že hru nainštalujete na virtuálny disk C: (čo je vlastne priečinok, ktorý ste vytvorili predtým).
 3. Akonáhle je kópia súboru dokončená, emulátor sa vás opýta, aké vstupné zariadenie budete používať na ovládanie tejto hry. Keďže ste na Chromebooku, vyberte „Klávesnica + myš“ a potvrďte.
 4. Dokončite inštaláciu hry stlačením klávesu „Enter“ v každom zo zostávajúcich krokov.
 5. Príchod do posledného okna, vyberte „Uložiť parametre a spustiť …“.

zadajte súbor spustenia hry MS-DOS v programe Magic DosBox

Hra sa spustí a budete si ju môcť užiť, ale odporúčame urobiť niečo navyše, aby ste tento proces nemuseli zakaždým absolvovať. Postupujte nasledovne:

 1. Ukončite emuláciu a vráťte sa na hlavnú obrazovku.
 2. Urob kliknite a podržte ikonu hry a kliknite na „Upraviť“.
 3. Prejdite do sekcie “Softvér” v ponuke nastavenia.
 4. V sekcii „Hlavný program“ stlačte „Vybrať“ a vyberte spustiteľný súbor hry (v našom prípade „Doom.exe“).
 5. V sekcii „Nastavenie“ stlačte „Vybrať“ a vyberte spustiteľný súbor inštalácie hry (zvyčajne „Setup.exe“).
 6. Vykonajte zmeny a Pripravený!

Takto sa hra spustí priamo, pretože je už nainštalovaná a pred jej spustením nebudete musieť nevyhnutne prejsť inštalátorom.

Ako nakonfigurovať ovládanie hry MS-DOS v aplikácii Magic Dosbox pri použití Chromebooku

hrajte hry MS-DOS na svojom Chromebooku Chrome OS

Veľkou výhodou použitia Chromebooku na emuláciu hier MS-DOS je, že už máte vstavanú fyzickú klávesnicu. Magic DosBox ho automaticky zistí a zmapuje, čo vám umožní okamžite hrať stovky hier. To isté platí pre Chromebook s dotykovým displejom, ale Čo keď chcete používať myš, myš alebo ovládač? Tam sa veci trochu menia.

Ako nastaviť myš USB alebo touchpad na Chromebooku v programe Magic DosBox na hranie hier MS-DOS

nakonfigurujte myš alebo podložku pod myš na vašom Chromebooku na prehrávanie MS-DOS Magic DosBox

Magic DosBox automaticky rozpoznáva USB myši a touchpady, ale jeho presnosť je v základnej konfigurácii dosť slabá. Aby emulátor dokonale sledoval pohyby kurzora, stlačte kláves „Backspace“ a otvorí sa konfiguračná ponuka. Medzi možnosťami, prejdite na „Widgety“, tam na „Navigáciu myšou“ a prepnite ju do režimu „Absolútne ovládanie“.

S tým presnosť myši sa výrazne zlepší, pretože pohyby nebudú brané ako virtualizácia dotykovej obrazovky. Existuje mnoho hier pre systém MS-DOS, ktoré používajú iba alebo hlavne myš, napríklad SimCity, a týmto spôsobom si ich môžete užiť naplno.

Ako nakonfigurovať ovládač alebo joystick v Magic Dosbox

Pretože MS-DOS je určený na použitie na počítači, väčšinu jeho hier je možné hrať s klávesnicou a myšou. Niektoré, ktoré používali niekoľko tlačidiel, však boli kompatibilné s ovládačmi a Magic DosBox vám to samozrejme umožňuje.

Ak chcete v tomto emulátore nakonfigurovať ovládač, prvá vec je, že je samozrejme kompatibilný s vašim Chromebookom. Ak máte a hrať na svojom Chromebooku diaľkovo je to preto, že ste to už použili, preto by to nemalo spôsobovať problémy.

Na konfiguráciu ovládača stačí stlačiť kláves „Backspace“ a vstúpiť do konfigurácie Magic DosBox. Tam, prejdite na „Widgety“ a tam na možnosť „Virtuálny joystick“. Akonáhle ste vo vnútri, mapuje každé tlačidlo, joystick alebo krížovú hlavicu ovládača ručne. Pripravený! Užívať si.

Ako spustiť hry MS-DOS z obrazov disku na vašom Chromebooku

Niekedy, niektoré hry MS-DOS sa nachádzajú iba ako súčasť kompilácie, a súbor na stiahnutie príde na obrázok disku. To platí aj vtedy, keď máte fyzický disk a digitalizujete ho. Rovnako existujú aj hry, ktoré na spustenie disku nevyhnutne vyžadujú, takže jednotka musí byť virtualizovaná.

Vo všetkých týchto prípadoch nestačí iba dodržať štandardné kroky inštalácie, ale budete musieť v tomto procese zmeniť niekoľko vecí. Potom, aký je postup? To je to, čo by ste mali urobiť spustite hry MS-DOS z obrazov disku na svojom Chromebooku.

 1. Stiahnite alebo vytvorte obraz disku hry.
 2. Skopírujte obrázok do priečinka DOSBox.
 3. Ak je obrázok a súbor s príponou .img, zmeňte ho na .iso aby si to Magic DosBox mohol prečítať.
 4. Vytvorte novú hru v Magic DosBox a nastavte jednotku C: v priečinku DOSBox, kde je obraz disku.
 5. Dole časť „CD-ROM“ a označte „Povoliť“.
 6. Stlačte tlačidlo tlačidlo „+“ ktorá je napravo od tej istej sekcie a vyberte obrázok ISO.
 7. Pomenujte požadovanú hru a potvrdiť zmeny.

Potom môžete spustiť súbor a Magic DosBox vám poskytne možnosť spustiť inštalátor (v prípade, že chcete uložiť všetko do úložiska) alebo spustiť disk priamo. Vyberte a užívať si!

Vďaka tomu všetkému už budete skutočným expertom napodobňujúcim hry MS-DOS vo vašom Chromebooku. Teraz je načase si užiť legendárne hry, ktoré pre túto platformu existovali.

Nezabudnite, že Magic DosBox je aplikácia pre Android, takže emulátor môžete nakonfigurovať vo svojom mobile podľa rovnakého návodu. Samozrejme, budú sa meniť určité veci, napríklad že priečinok s hrami môžete vytvoriť kdekoľvek alebo konfigurácia ovládacích prvkov, ale vo všeobecnosti je postup dosť podobný.

Ste pripravení hrať?