Ako dlho vydrží súčasné úložisko? (SSD a HDD)

Ak ste vedomá a zodpovedná osoba, pravdepodobne budete tráviť život zálohovaním údajov v počítači, notebooku a dokonca aj v telefóne smartphone! Je to tiež tak, pretože informácie sa stávajú dôležitejšie pre náš osobný život a, samozrejme, pre naše podnikanie.

V minulosti však veľké spoločnosti mali obrovské databázy pozostávajúce z rôznych magnetických diskov, t. J. Starých pevných diskov. Na dnešnom trhu sa stále niečo používa, ale je pomalšie ho poprieť ako iné, novšie riešenia, ktoré sa spoliehajú na pamäť NAND Flash, samozrejme hovoríme o diskoch SSD.

Najstaršie a najlacnejšie (HDD) riešenie, ako aj najnovšie a najdrahšie (SSD) však čelia problémom ako každá iná technológia v našom modernom svete. Koniec koncov, výkon týchto zariadení sa môže v priebehu času veľa meniť, až kým nedosiahnu bod, v ktorom zomrú, a to bez zjavného dôvodu.

Ako dlho vydrží súčasné úložisko?

Zabudnutie na kritický problém straty pevného disku alebo SSD je často oveľa horšie ako strata údajov vo vnútri. Pretože výkon je nízky, máme veľa javov, ako je zlyhanie systému, poškodenie systému súborov, atď …

Všetky veci, ktoré možno vyriešiť pomocou aplikácie na obnovenie údajov. Zotavenie však nemusí byť na 100% účinné vďaka Bit Rot.

Čo je bit root?

Stručne povedané, Bit Rot je jav, ktorý spôsobuje, že údaje na jednotke postupne miznú. Existuje niekoľko príčin, ako je nejaká porucha, nepoužívanie jednotky alebo dokonca prachové častice, ktoré boli schopné vstúpiť do mechanickej jednotky.

Tu však musíme mať na pamäti, že tento jav sa nestane náhodou! Je potrebné vziať do úvahy prostredie, v ktorom sa jednotka nachádza, typ jednotky (SSD alebo HDD), kvalita vyhotovenia výrobcu atď. … Čo nás privádza k inej téme. Aká je priemerná dĺžka života pevného disku alebo SSD?

Ako pevný disk zomrie?

Ako viete, pevné disky používajú magnetické disky na ukladanie všetkých druhov údajov. Skladá sa z mechanického systému s pohyblivými časťami, podobne ako otočný tanier. Keďže budeme mať hlavičku, bude zodpovedná za čítanie a zapisovanie údajov do „billboardu“.

V dôsledku toho sa všetky informácie ukladajú a interpretujú ako 0 a 1 , Akékoľvek kúsky. S použitím alebo bez použitia sa však môže vyskytnúť jav „preklápania“, čo v podstate znamená, že pohon stratil svoju magnetickú schopnosť ukladať časti uvedené vyššie. Ak je proces prevrátenia veľmi nebezpečný, budeme mať „Bit Rot“, ako sme už povedali vyššie.

Je však potrebné vziať do úvahy, že pevný disk je schopný uchovávať informácie celé roky, dokonca aj mnoho rokov, a to všetko závisí od kvality jeho konštrukcie (zodpovednosť výrobcu), použitia používateľa a prostredia, v ktorom sa nachádza. Zaujímavé je, že ak máte server NAS alebo veľmi veľký záložný systém, Bit Rot sa dá vyhnúť, ak budete disk používať najmenej raz ročne.

Pozor! Na rozdiel od drvivej väčšiny pevných diskov HDD nezačnú zlyhať skôr, ako sa úplne rozpadnú, ako sú havárie, poškodenie súborov alebo podivné zvuky, ale vnútri jednotky sú počuteľné. Je však možné obnoviť údaje z „mŕtveho“ disku.

Ako zomrel SSD?

SSD disky sú oveľa novšou technológiou v porovnaní s pevnými diskami. Koniec koncov, viete, tieto disky sú založené na pamäti NAND Flash, rovnako ako mini mechanika. To znamená, že nepoužívajú žiadny mechanický systém s pohyblivými časťami.

V dôsledku toho SSD ukladá dáta vrstvy v karanténe ako zaťaženia. Ak však tieto vrstvy v priebehu času erodujú, uložené dáta môžu jednoducho zmiznúť.

V skutočnosti dnes, keď pamäťový čip „zomrie“, prestane fungovať celá jednotka SSD! Hlavná nevýhoda v porovnaní s tradičnými pevnými diskami, ktoré dokážu na disku identifikovať „zlé sektory“. Spoločnosť Samsung však pracuje na novej technológii, ktorá umožní jej jednotkám SSD pokračovať v práci identifikáciou chybných čipov a odovzdaním všetkých informácií zdravým čipom. V dôsledku toho bude jednotka pokračovať v práci, kým prestane fungovať všetka čipová súprava, čo samozrejme povedie k jednotke, ktorá má menej pamäte ako pôvodná, ale stále je lepšia ako vyčerpať všetko.

Okrem toho sa životný cyklus SSD okamžite určuje formou kurzov písania a čítania. Číslo závislé od výrobcu, použité pamäťové čipy atď. Viac o ňom nájdete tu:

Napriek tomu všetko môže SSD trvať niekoľko rokov, pokiaľ je v ideálnom prostredí a jeho použitie je najvhodnejšie. (Malo by sa použiť najmenej raz za každé 3 mesiacov)

záver

Neexistujú žiadne spôsoby ukladania zabezpečených informácií. Nedá sa povedať, že SSD alebo HDD bude chvíľu trvať 5 10, 15 rokov. Koniec koncov, SSD aj HDD môžu kedykoľvek zomrieť. Preto je vždy dobré si byť vedomý signálov, ktoré ponúkajú obe technológie pri ich používaní. Napríklad „zlyhania“, poškodené súbory, zvláštny šum alebo len slabý výkon.

Vždy odporúčam niektoré typy monitorovania, pretože veľká väčšina moderných diskov je v skutočnosti vybavená funkciou SMART (technológia samokontrola, analýza a podávanie správ), aby disk zostal vždy pod očami zdravý.


Čo si o tom navyše myslíte? Podeľte sa o svoj názor v komentároch nižšie.

Páči sa vám únik? Sme na vás závislí! Sledujte nás v službe Google News. Kliknite sem a potom postupujte. Ďakujem!

Nasledujte nás Facebook, Twitter, Instagram! Chceš sa s nami porozprávať? Poslať e-mail na (chránený e-mailom)

Ako dlho vydrží súčasné úložisko? (SSD a HDD) 1

Keďže som bol veľmi mladý, začal som sa zaujímať o počítače a technológiu všeobecne, mal som svoj prvý osobný počítač vo veku 10 rokov a vo veku 15 rokov som postavil svoju prvú vežu, pretože som sa nikdy nezastavil. Bez ohľadu na túto technológiu som v prednej rade, aby som sa dozvedel viac.