Ako chrániť počítač pred škodlivým softvérom?

Zdá sa, že existuje nesprávne presvedčenie, že web je bezpečné miesto a že sa tam nemôže stať nič zlé. Bohužiaľ, nič nemôže byť ďalej od pravdy, pretože nebezpečenstvá číhajú na každom rohu, jedným z nich je malware.

Fotografický kredit: Flickr

Čo je to škodlivý softvér?

Slovo „malware“ nie je nič iné ako skrátený názov „Škodlivý softvér“, ktorého hlavným účelom je poškodiť váš počítač. Malvér sa často odosiela do počítača, aby umožnil hackerom prístup k údajom na nich, aby mohli zhromažďovať informácie z vášho zariadenia bez toho, aby ste si to všimli.

Ako pred nimi môžete chrániť svoj počítač?

Okrem krádeže citlivých informácií z vášho počítača, ako sú história vyhľadávania, heslá alebo informácie o bankovom účte, môže malware váš počítač vážne poškodiť a dokonca spôsobiť jeho smrť. Preto je dôležité chrániť ho, kým nie je neskoro.

Ako to môžeš robiť? Existuje niekoľko spôsobov. Môžete napríklad…

Prvým krokom pri ochrane zariadenia pred škodlivým softvérom je výber dobrého antivírusu. Našťastie mnohé z nich sú zadarmo a niektoré počítačové spoločnosti siahajú až po inštalácii jedného na svoje produkty, takže keď si ho niekto kúpi, už ho bude mať.

Ak to vaše zariadenie nemá, musíte nájsť také, ktoré bude pre vaše potreby najvhodnejšie. Dobrou voľbou je TotalAV, ktorý má bezplatnú aj platenú verziu. Ako si môžete prečítať v recenzii totalAV uverejnenej na serveri Security Gladiators, „Na rozdiel od mnohých iných softvérových balíkov antivírusov, ktoré sú k dispozícii, je Total Antivirus (alebo TotalAV) jednou z antivírusových softvérových balíčkov, ktorá je tak blízko tomu, aby bola plne funkčná ako všetky ostatné.“ Konečný výber je však na vás.

  • Neotvárajte podozrivé prílohy

Ak by k vám niekto prišiel na ulici a daroval by vám bonboniéru alebo iné sladkosti, otvorili by ste ho a zjedli? Nie celkom, pretože by ste sa báli, že do toho niečo dajú, a s najväčšou pravdepodobnosťou by ste ich zahodili.

Ak dostávate e -maily z adries, ktoré nepoznáte alebo ktoré vyzerajú podozrivo, mali by ste s nimi zaobchádzať rovnako ako s touto bonboniérou – opatrne, pretože nikdy neviete, či ide iba o nevyžiadanú poštu, alebo či e -mail alebo príloha obsahuje pripravený vírus zaútočiť na váš počítač.

  • Udržujte svoj softvér aktuálny

Nezáleží na tom, či používate Macbook alebo počítač s Windows systému, pravdepodobne ste si všimli, že vám z času na čas pošle upozornenie na novú dostupnú aktualizáciu operačného systému.

Neignorujte ich, pretože jednou z ich funkcií je zlepšenie ochrany počítača pred hackermi a novými hrozbami, ktoré boli zistené od poslednej aktualizácie. Softvér je okrem operačného systému tiež niečo, čo by malo byť aktuálne.

  • Dávajte pozor na ukazovatele kompromisu

Aj keď je antivírus užitočný, niekedy môže mať problémy s detekciou škodlivého softvéru, najmä ak je nový alebo neznámy pre tvorcov programu. To však neznamená, že je škodlivý softvér nezistiteľný, pretože niektoré skutočnosti môžu naznačovať, že váš počítač bol napadnutý škodlivým softvérom.

Patrí medzi ne napríklad svetlo vedľa fotoaparátu, ktoré je zapnuté napriek tomu, že ho nepoužívate, Facebook alebo iné sociálne médiá, ktoré vám zasielajú oznámenia o novom prihlásení z inej IP adresy alebo kópie vašich e -mailov odosielaných na neznáme e -mailové adresy.

  • Používajte nástroje na detekciu podozrivých webových stránok

Jedným z bežných spôsobov prenosu malvéru do vášho počítača sú infikované webové stránky. Mnoho z týchto webových stránok vyzerá legitímne. Jediné, čo naznačuje, že s nimi nie je niečo v poriadku, je dlhý čas načítania, ktorý si možno mýliť s nízkou rýchlosťou.

Existuje však mnoho nástrojov, ktoré tieto typy webových stránok zisťujú a pošlú vám upozornenie hneď, ako si všimnú niečo zlé. Môžete napríklad použiť Bezpečné prehliadanie spoločnosťou Google, ktoré vám umožní skontrolovať adresu URL webových stránok, ak si myslíte, že by mohli byť infikované.

Záverečné myšlienky

Nedá sa poprieť, že web je v dnešnej dobe nebezpečným miestom, kde sa môže stať čokoľvek. Je lepšie byť v bezpečí, než ľutovať, a preto by ste mali urobiť všetko, čo je v vašich silách, aby ste svoj počítač ochránili pred škodlivým softvérom, kým nebude neskoro. Veľa štastia!

Krátka adresa URL: https://ssf.co/2W09bUc