Ako bezpe─Źne pou┼ż├şva┼ą bankov├ę aplik├ície (8 Opatrenia)

V─Ćaka vymo┼żenostiam modernej technol├│gie o─Źak├ívame, ┼że v┼íetky na┼íe zdroje budeme ma┼ą na dosah ruky dvadsa┼ą┼ítyri hod├şn denne, sedem dn├ş v t├Ż┼żdni. Pokia─ż v┼íak ide o bezpe─Źn├ę pou┼ż├şvanie aplik├íci├ş mobiln├ęho bankovn├şctva, je najlep┼íou opatrnos┼ąou.

Je ─żahk├ę zabudn├║┼ą, ak├ę zranite─żn├ę m├┤┼żu by┼ą na┼íe osobn├ę inform├ície, ke─Ć sa na┼íe transakcie zdaj├║ tak├ę vodotesn├ę a bez n├ímahy. Sk├║ste o tom v┼íak chv├ş─żu prem├Ż┼í─ża┼ą. ┼Żijeme vo svete, kde m├┤┼żete vytiahnu┼ą zariadenie z vrecka, na nieko─żk├Żch miestach poklepa┼ą na obrazovku a o tridsa┼ą min├║t nesk├┤r k va┼íim dver├ím doraz├ş pizza.

Zd├í sa to tak├ę bezpe─Źn├ę a samostatn├ę. Je ─żahk├ę zabudn├║┼ą, ─Źo sa deje. Odosielate svoje osobn├ę ├║daje, ─Źo umo┼ż┼łuje ─Ćal┼íiemu subjektu vybera┼ą peniaze priamo z v├í┼ího ├║─Źtu.

─îasy, ke─Ć sme boli pr├şli┼í plach├ş na to, aby sme v Amerike Online pou┼ż├şvali svoje skuto─Źn├ę men├í, s├║ u┼ż d├ívno pre─Ź. V dne┼ínej dobe sme viac ako ochotn├ş poskytn├║┼ą v┼íetky na┼íe bankov├ę inform├ície aplik├ícii tretej strany, ktor├║ sme pr├íve na┼íli v Google Play Store pred piatimi min├║tami.

8 Opatrenia

Pokia─ż ide o pou┼ż├şvanie zariadenia Android na spr├ívu va┼íich financi├ş, existuje osem jednoduch├Żch sprievodcov, ktor├Żm m├┤┼żete venova┼ą pozornos┼ą, ak sa chcete uisti┼ą, ┼że va┼íe ├║daje a dol├íre zostan├║ v bezpe─Źn├Żch ruk├ích.

Krok 1: Pou┼żite ned├ívne zariadenie

Toto vyhl├ísenie sa m├┤┼że zda┼ą ako oh├Żbanie sa cynickej marketingovej technike ÔÇ×pl├ínovan├ęho zastar├ívaniaÔÇť, procesu, pomocou ktor├ęho spolo─Źnosti ├║myselne stavaj├║ zariadenia tak, aby sa stali nepou┼żite─żn├Żmi, tak┼że si mus├şte k├║pi┼ą nov├ę. Ke─Ć sa nad t├Żm zamysl├şte, je to len roz┼í├şrenie zdrav├ęho rozumu.

M├ím transform├ítor Asus EEE, ktor├Ż st├íle zbo┼ż┼łujem, aj ke─Ć som ho dostal ├║plne sp├Ą┼ą v roku 2011. Transform├ítor pou┼ż├şvam na p├şsanie a hranie hier, ale nikdy by som na ┼łom nepou┼żil ┼żiadny bankov├Ż softv├ęr. Pre─Źo nie? Preto┼że m├┤j transform├ítor st├íle pou┼ż├şva Android 4.0.3, ktor├Ż nebol nieko─żko rokov aktualizovan├Ż ani aktualizovan├Ż.

5750446279_6d1fa33317_o

Vytv├íranie bezpe─Źnosti nie je ako stavba ponorky. Ponorkov├ş in┼żinieri pl├ínuj├║, ┼że sa na vode bud├║ spr├íva┼ą rovnako. Akon├íhle teda pr├şdu na to, ako udr┼ża┼ą vodu zvonku a vzduch vo vn├║tri, tieto pravidl├í sa pr├şli┼í nezmenia. Stavitelia ponoriek m├┤┼żu pokra─Źova┼ą v stavbe ponoriek pomocou rovnak├Żch z├íkladn├Żch techn├şk cel├ę desa┼ąro─Źia.

Rozvoj bezpe─Źnosti opera─Źn├ęho syst├ęmu je ove─ża bli┼ż┼íie k darwinistick├Żm pretekom v zbrojen├ş ne┼ż k stavbe ponoriek. Ni─Ź nebude nav┼żdy vodotesn├ę. Ka┼żd├Ż opera─Źn├Ż syst├ęm, bez oh─żadu na to, ako je pokro─Źil├Ż, bude ma┼ą bezpe─Źnostn├ę chyby. Ke─Ć┼że z├íkern├ş ─żudia tieto nedostatky odhalia, v├Żvoj├íri ich musia opravi┼ą. To znamen├í, ┼że ak chcete vykon├íva┼ą nie─Źo, ─Źo vy┼żaduje vysok├║ ├║rove┼ł zabezpe─Źenia, napr├şklad bankovn├şctvo pomocou telef├│nu, mus├şte sa uisti┼ą, ┼że sa zariadenie st├íle akt├şvne aktualizuje.

Android 4.0.3 bol opraven├Ż nov┼í├şmi aktualiz├íciami, ktor├ę opravuj├║ mnoh├ę z jeho nedostatkov. Sme v┼íak a┼ż k Androidu 5.1.1 v ─Źase p├şsania ─Źl├ínku. M├┤j transform├ítor si nevie rady 5.1.1, tak┼że to znamen├í, ┼że je zablokovan├Ż v syst├ęme ohrozen├ęho opera─Źn├ęho syst├ęmu.

Moorov z├íkon nazna─Źuje, ┼że ak├ęko─żvek zariadenie na ┼ípici bude na krivke nakoniec zaost├íva┼ą. Ak chcete pozit├şvne zabezpe─Źenie, mus├şte zosta┼ą v popred├ş technologick├Żch pretekov v zbrojen├ş, a to znamen├í ma┼ą nov├ę zariadenie.

Krok 2: Majte ve─żk├║ banku

Viem, ┼że skuto─Źne chcete podporova┼ą svoje miestne in┼ítit├║cie. Pravdepodobne m├íte nieko─żko vynikaj├║cich d├┤vodov pre bankovn├şctvo s rodinnou bankou ─Źestn├ęho str├Żka Daleho County Community Community. Nesp├┤sobili napokon ve─żk├ę banky v roku 2008 kolaps celej americkej ekonomiky? Neuklad├í bankovn├şctvo s miestnou spolo─Źnos┼ąou peniaze sp├Ą┼ą do v├í┼ího susedstva, namiesto toho, aby podporilo nadn├írodn├Ż megakorp bez tv├íre?

Americká banka

├üno a ├íno, ale ak je va┼íou kone─Źnou hodnotou bezpe─Źn├ę mobiln├ę bankovn├şctvo, mus├şte ├şs┼ą s ve─żk├Żmi chlapmi. Pr├ş─Źin tejto ne┼í┼ąastnej nevyhnutnosti je nieko─żko, ale v┼íetky sa nakoniec scvrkn├║ rozmanitos┼ą u┼ż├şvate─żskej z├íkladne a finan─Źn├í sp├┤sobilos┼ą.

V├Ą─Ź┼íina nevychytan├Żch hackerov, ktor├ş chc├║ ukradn├║┼ą bankov├ę inform├ície, sa zameria na najv├Ą─Ź┼íie finan─Źn├ę in┼ítit├║cie. Naopak, je to v├Żhoda, nie z├ív├Ązok. Banky ako Chase a Citibank maj├║ k dispoz├şcii obrovsk├ę mno┼żstvo experiment├ílnych ├║dajov, preto┼że m├┤┼żu vyu┼ż├şva┼ą ve─żk├║ pou┼ż├şvate─żsk├║ z├íklad┼łu.

V ich softv├ęri sa ka┼żd├Ż de┼ł vyskytn├║ tis├şce pokusov o naru┼íenie bezpe─Źnosti, ─Źo predstavuje mno┼żstvo pr├şle┼żitost├ş na zlep┼íenie ich bezpe─Źnostn├Żch opatren├ş. Navy┼íe maj├║ prostriedky, ktor├ę m├┤┼żu investova┼ą ve─żk├ę mno┼żstvo pe┼łaz├ş do bezpe─Źn├ęho v├Żvoja softv├ęru.

Ak by sa pod t├║to ├║sko─Źn├║ a naliehav├║ pozornos┼ą dostala rodinn├í banka krajskej komunity ─Źestn├ęho str├Żka Dalea, bezpe─Źnostn├ę chyby ich dom├íceho mobiln├ęho bankov├ęho softv├ęru by sa rozpadli takmer okam┼żite. Navy┼íe pravdepodobne nebud├║ ma┼ą zdroje na to, aby ho aktualizovali tak efekt├şvne a robustne, ako m├┤┼żu ve─żk├ş chlapi.

Toto je podobn├ę dileme Walmart v inom balen├ş. Iste, nakupovanie vo Walmarte vytiahne peniaze z va┼íej komunity, ale ak je va┼íou najvy┼í┼íou prioritou pred─║┼żenie v├Żplaty, je ┼ąa┼żk├ę ospravedlni┼ą alternat├şvy. Rovnako tak ve─żk├ę bankovn├şctvo m├┤┼że vysa┼ą va┼íu du┼íu, ale ich softv├ęrov├ę ÔÇőÔÇőzabezpe─Źenie je ┼ąa┼żk├ę porazi┼ą.

Krok 3: Preskúmajte svoju bankovú aplikáciu tretej strany

K├Żm vyberanie ve─żkej banky a pou┼ż├şvanie ich preferovanej bankovej aplik├ície je najbezpe─Źnej┼íou cestou, mo┼żno budete chcie┼ą na sledovanie svojich v├Żdavkov a rozpo─Źtu pou┼żi┼ą aplik├íciu tretej strany. Najpopul├írnej┼í├ş z nich je z─Ćaleka m├Ąta, ktor├Ż je k dispoz├şcii v Google Play Store.

Stiahnu┼ą na Google Play

Je l├íkav├ę ponori┼ą sa do novej bankovej aplik├ície s rovnakou vervou a optimizmom ako ├║plne nov├í hra. Nezabudnite v┼íak, ┼że t├Żmto bankov├Żm aplik├íci├ím poskytujete najcitlivej┼íie inform├ície a priamy pr├şstup k svojim financi├ím.

3844521796_88bdeea9c8_o

Bez oh─żadu na popularitu aplik├ície tretej strany alebo na to, ako sa v├í┼í technicky zdatn├Ż priate─ż, ktor├Ż to odporu─Źil, zd├í by┼ą d├┤le┼żit├ę, je d├┤le┼żit├ę, aby ste si najsk├┤r vysk├║┼íali nov├║ bankov├║ aplik├íciu a a┼ż potom rozdali svoje ├║─Źty a smerovali ─Ź├şsla. N├íjdite viac ako jeden zdroj. Pre─Ź├ştajte si recenzie a spravodajsk├ę ─Źl├ínky a d├ívajte pozor na varovania ostatn├Żch. V tejto situ├ícii nem├┤┼żete by┼ą pr├şli┼í opatrn├ş.

Krok 4: Nepovolujte in┼ítal├íciu aplik├íci├ş z ned├┤veryhodn├Żch/nezn├ímych zdrojov

Mo┼żno ste sa minul├Ż mesiac c├ştili trochu nostalgicky a rozhodli ste sa urobi┼ą prech├ídzku z Pallet Town na Indigo Plateau v emul├ítore Gameboid GameBoy. Jedn├Żm z krokov, ktor├ę ste urobili, bolo umo┼żni┼ą in┼ítal├íciu aplik├íci├ş z nezn├ímych alebo ned├┤veryhodn├Żch zdrojov.

Nastavenia zabezpe─Źenia syst├ęmu Android

Povolenie aplik├íci├ş z nezn├ímych zdrojov nemus├ş by┼ą samo o sebe zl├í vec. Android a Obchod Play maj├║ zaveden├ę opatrenia autentifik├ície, ktor├ę zais┼ąuj├║, ┼że aplik├ície s┼ąahovan├ę be┼żn├Żmi kan├ílmi sp─║┼łaj├║ ve─żmi ┼ípecifick├ę ┼ítandardy zabezpe─Źenia. Ak so zariaden├şm Android chcete robi┼ą nie─Źo mimo cesty, za─Źiarknutie pol├ş─Źka je sp├┤sob, ako poveda┼ą ÔÇ×Rozumiem rizik├ím a chcem pokra─Źova┼ąÔÇť.

Ak v┼íak chcete svoj telef├│n pou┼ż├şva┼ą na mobiln├ę bankovn├şctvo, odpor├║─Źa sa ponecha┼ą toto pol├ş─Źko neza┼íkrtnut├ę a odin┼ítalova┼ą v┼íetky stiahnut├ę aplik├ície, ktor├ę nie s├║ na trhu. V├Ą─Ź┼íina v├Żvoj├írov s├║ dobr├ş ─żudia, ktor├ş chc├║ len da┼ą svojim pou┼ż├şvate─żom produkt, ktor├Ż s─żubuj├║. Ale pokia─ż ide o va┼íe bankov├ę inform├ície, je najlep┼íie sa uisti┼ą, ┼że stoj├şte za ─Źo najv├Ą─Ź┼í├şm po─Źtom bezpe─Źnostn├Żch opatren├ş. Pobyt v uzavretej ┼ítvrti mesta Google Play Store je ─żahk├ę.

Krok 5: Vyhnite sa rootovaniu

Ne rootovanie v├í┼ího zariadenia zvy┼íuje predch├ídzaj├║ci bod o zabezpe─Źen├ş v├í┼ího Androidu.

Ke─Ć rootujete telef├│n, budete ma┼ą ├║pln├║ kontrolu nad zariaden├şm. V├Żrobcovia maj├║ zaveden├ę limity z d├┤vodu funk─Źnosti a zabezpe─Źenia. Root u┼ż├şvatelia v┼íak radi pos├║vaj├║ svoje zariadenie a┼ż k absol├║tnym limitom.

Zakorenenie je ├║┼żasn├ę, preto┼że odomkne ve─ża nevyu┼żit├ęho potenci├ílu v zariaden├ş. Ale to tie┼ż znamen├í, ┼że ods├║vate mnoh├ę osved─Źen├ę bezpe─Źnostn├ę protokoly na stranu alebo ich deaktivujete.

Obrazovka obnovy syst├ęmu Android

Ak pou┼ż├şvate svoj telef├│n na bankov├ę ├║─Źely, vyhnite sa rootovaniu telef├│nu, pokia─ż nie ste extr├ęmne pokro─Źil├Żm pou┼ż├şvate─żom, ktor├Ż si je vedom├Ż v┼íetk├Żch riz├şk a ktor├Ż vykon├íva prevent├şvne opatrenia.

Krok 6: Pou┼żite dodato─Źn├ę zabezpe─Źenie

Zariadenia Android s├║ dod├ívan├ę so z├íkladn├Żm zabezpe─Źen├şm a v┼íetky aplik├ície, ktor├ę uchov├ívaj├║ citliv├ę inform├ície, bud├║ vy┼żadova┼ą heslo (alebo aspo┼ł osobn├ę identifika─Źn├ę ─Ź├şslo). Mali by ste v┼íak ma┼ą na pam├Ąti, ┼że tieto bezpe─Źnostn├ę opatrenia s├║ minim├ílne z├íkladn├ę l├şnie. S├║ navrhnut├ę tak, aby boli takpovediac odoln├ę vo─Źi idiotom, ale to je v┼íetko. Maj├║ zabr├íni┼ą ─żu─Ćom, ktor├ş to nevedia lep┼íie, prij├şma┼ą nebezpe─Źn├ę rozhodnutia so svojimi ├║dajmi.

Ak m├íte v telef├│ne iba z├ímok vzorov├Żch kl├íves a bankov├ę heslo, je toto┼żn├ę s va┼íim heslom do Gmailu m├íte v├í┼żne bezpe─Źnostn├ę probl├ęmy.

Nov├Ż vzor odomknutia

Na┼í┼ąastie pre v├ís existuje ve─ża mo┼żnost├ş, ako chr├íni┼ą telef├│n. Najlep┼í├şm rie┼íen├şm tu je pou┼żi┼ą r├┤zne nekonfliktn├ę met├│dy na ochranu r├┤znych ─Źast├ş telef├│nu.

Sta─Ź├ş napr├şklad jeden antiv├şrusov├Ż program. Ak m├íte dve alebo viac, ─Źasto to m├┤┼że vies┼ą k antiv├şrusovej vojne, preto┼że ka┼żd├í aplik├ícia sa pok├║┼ía pokry┼ą rovnak├Ż aspekt zabezpe─Źenia v├í┼ího telef├│nu.

Ma┼ą antiv├şrusov├Ż program a App Lock je v┼íak vynikaj├║ci n├ípad, preto┼że antiv├şrus v├ís chr├íni pred zl├Żm softv├ęrom, zatia─ż ─Źo App Lock v├ís chr├íni pred zl├Żmi pou┼ż├şvate─żmi. Pridajte Wi-Fi Protector a teraz ste pokryli tri potenci├ílne chyby zabezpe─Źenia. Na ochranu r├┤znych zranite─żnost├ş pou┼żite r├┤zne opatrenia.

Krok 7: Vyhnite sa bankovn├şctvu na nezabezpe─Źen├Żch alebo verejn├Żch WiFi sie┼ąach

V├í┼í telef├│n v├ís m├┤┼że varova┼ą, ke─Ć sa prip├íjate k nezabezpe─Źenej bezdr├┤tovej sieti. ┼áikovn├Ż podvodn├şk v tej istej sieti vid├ş ka┼żd├Ż paket ├║dajov, ktor├Ż cez neho odosielate a prij├şmate, vr├ítane pou┼ż├şvate─żsk├Żch mien a hesiel.

Toto pravidlo plat├ş nielen pre bankovn├şctvo, ale aj pre v┼íetky ─Źinnosti, ktor├ę zah┼Ľ┼łaj├║ odosielanie a prij├şmanie citliv├Żch inform├íci├ş. Obecn├Żm pravidlom pri vyu┼ż├şvan├ş verejnej siete je ma┼ą na pam├Ąti, ┼że je to ako hlasn├í konverz├ícia na verejnom mieste. Je ve─żk├í pravdepodobnos┼ą, ┼że v├ís nikto odpo─Ź├║va, ale keby chceli, nebolo by to tak├ę ┼ąa┼żk├ę.

Ak ste vonku, najm├Ą vo ve─żkom meste, zv├í┼żte namiesto pripojenia k Starbucks Wireless vyu┼żitie niektor├Żch cenn├Żch mobiln├Żch d├ít svojho pl├ínu. Mohlo by v├ím to u┼íetri┼ą obrovsk├ę bolesti hlavy v s├║vislosti s kr├íde┼żou identity.

Krok 8: Pou┼żite predvolen├ę kl├ívesnice

Kl├ívesnica tretej strany sa pre v├Ą─Ź┼íinu ─żud├ş nezd├í ako bezpe─Źnostn├ę riziko. R├Żchloprst├ęmu p├şsa─Źovi na cest├ích m├┤┼żu urobi┼ą ┼żivot hra─Źkou t├Żm, ┼że predpovedaj├║, ─Źo poviete ─Ćalej, a vyplnia to za v├ís. Swiftkey je obzvl├í┼í┼ą brilantn├í mal├í kl├ívesnica, ktor├í v├ím pri p├şsan├ş na dotykovej obrazovke odstr├íni ve─ża starost├ş.

Stiahnu┼ą na Google Play

D├┤vod, pre─Źo je Swiftkey a kl├ívesnice podobn├ę tomu, ┼że dok├í┼że predpoveda┼ą va┼íe ─Ćal┼íie slovo, je ten, ┼że sleduj├║ a zaznamen├ívaj├║ va┼íe stla─Źenia kl├ívesov.

15581628061_675303dc4b_o

Teraz som si ist├Ż, ┼że ─żudia v spolo─Źnosti Swiftkey s├║ standup guys. Ale pokia─ż ide o bankovn├şctvo, je najlep┼íie pou┼żi┼ą be┼żn├║ hl├║pu kl├ívesnicu, ktor├í nezdokumentuje ka┼żd├Ż v├í┼í preklep. Ak je to niekde zap├şsan├ę, d├í sa to niekde pre─Ź├şta┼ą.

Záver

Bankov├ę aplik├ície m├┤┼żu ┼żivot ve─żmi zjednodu┼íi┼ą, ale ich pou┼ż├şvanie prin├í┼ía ─Ćal┼íie rizik├í a starosti. Ak chcete ma┼ą istotu, ┼że s├║ va┼íe inform├ície v bezpe─Ź├ş, nepotrebujete ve─ża, aby bola pr├íca potenci├ílneho zlodeja identity ove─ża n├íro─Źnej┼íia.

Bezpe─Źnos┼ą je o povedom├ş. N├í┼í vz┼ąah k technol├│gi├ím je st├íle jednoduch┼í├ş, tak┼że je st├íle jednoduch┼íie nemyslie┼ą na v┼íetky sp├┤soby, ak├Żmi chrliame svoje osobn├ę inform├ície. Pokia─ż ide o ochranu v├í┼ího majetku, v skuto─Źnosti sta─Ź├ş len nieko─żko predbe┼żn├Żch opatren├ş a polievkov├í ly┼żica vn├şmania.

Telef├│n nemus├şte premie┼ła┼ą na labyrint nadbyto─Źn├Żch pr├şstupov├Żch k├│dov a autentifika─Źn├Żch postupov. Zv├Ż┼íenie zabezpe─Źenia nad r├ímec predvolen├Żch nastaven├ş v┼íak m├┤┼że m├ş─żov├Żmi krokmi zaisti┼ą bezpe─Źnos┼ą va┼íich bankov├Żch inform├íci├ş. D├ívajte si tie┼ż pozor na nezabezpe─Źen├ę bezdr├┤tov├ę siete a nein┼ítalujte si ┼żiadne aplik├ície, ktor├Żm never├şte. Dodr┼żiavanie t├Żchto postupov m├┤┼że zaisti┼ą ove─ża bezpe─Źnej┼íie pou┼ż├şvanie mobiln├ęho bankovn├şctva.

M├íte ─Ćal┼íie tipy, ktor├ę pom├┤┼żu druh├Żm bezpe─Źne bankova┼ą na cest├ích? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch.