Ak├í bezpe─Źn├í je sie┼ą VPN? ─îo potrebuje┼í vedie┼ą

Ak├í bezpe─Źn├í je sie┼ą VPN? ─îo potrebuje┼í vedie┼ą 1

Zabezpe─Źenie VPN je zalo┼żen├ę na dvoch faktoroch, ┼íifrovacom algoritme pou┼żitom na pripojenie k serveru VPN a na v┼íetk├Żch zranite─żnostiach, ktor├ę s├║ s├║─Źas┼ąou skuto─Źn├ęho klienta VPN. T├íto pr├şru─Źka obsahuje inform├ície o bezpe─Źnostn├Żch prvkoch a ─Źerven├Żch pr├şznakoch, ktor├ę je potrebn├ę pri v├Żbere siete VPN d├íva┼ą pozor.

zranite─żnosti

Rovnako ako v┼íetok softv├ęr, aj klienti VPN m├┤┼żu ma┼ą vo svojom k├│de chyby alebo gener├ílne opravy. Tieto probl├ęmy m├┤┼żu vies┼ą k probl├ęmom so zabezpe─Źen├şm, ktor├ę m├┤┼żu ohrozi┼ą niektor├ę alebo v┼íetky va┼íe ├║daje alebo dokonca va┼íe zariadenie. Rie┼íenie probl├ęmov so zabezpe─Źen├şm je nesmierne d├┤le┼żit├Żm d├┤vodom na pou┼żitie a spustenie najnov┼í├şch aktualiz├íci├ş na v┼íetok softv├ęr, nielen na klienta VPN. In├Żmi slovami – aktualiz├ície pom├íhaj├║ chr├íni┼ą v├ís a va┼íe pripojenie.

Identifik├ícia, ─Źi bol softv├ęr bezpe─Źne k├│dovan├Ż, v┼íak nane┼í┼ąastie nie je tak jednoduch├í, ako spo─Ź├şta┼ą, ko─żko slab├Żch miest v ┼łom bolo identifikovan├Żch. Zle nap├şsan├Ż softv├ęr, ktor├Ż nikdy nemal bezpe─Źnostn├║ kontrolu, bude ma┼ą menej zn├ímych zranite─żnost├ş ako v┼íeobecne dobre nap├şsan├í a vysoko prehodnoten├í alternat├şva. Najlep┼í├şm ukazovate─żom toho, ┼że spolo─Źnos┼ą opravuje slabiny zabezpe─Źenia vo svojom softv├ęri, je vydanie pravideln├Żch aktualiz├íci├ş.

šifrovanie

┼áifrovan├ę spojenie medzi vami a serverom VPN v├ím poskytuje integritu v├í┼ího poskytovate─ża internetov├Żch slu┼żieb a bezpe─Źnos┼ą v nespo─żahliv├Żch sie┼ąach. Najd├┤le┼żitej┼íou vecou, ÔÇőÔÇőktor├║ treba h─żada┼ą, je pou┼żitie modern├ęho ┼íifrovania, napr├şklad 128-bitov├ęho alebo 256-bitov├ęho ┼íifrovania AES.

─Äal┼í├şm dobr├Żm ukazovate─żom je skratka PFS alebo Perfect Forward Secrecy. PFS je technol├│gia, ktor├í pravidelne men├ş ┼íifrovac├ş k─ż├║─Ź pou┼ż├şvan├Ż na ┼íifrovanie va┼íich ├║dajov. To znamen├í, ┼że ak je ┼íifrovac├ş k─ż├║─Ź niekedy prelomen├Ż, m├┤┼że sa de┼íifrova┼ą iba mal├ę mno┼żstvo ├║dajov.

Ak je to mo┼żn├ę, vyhnite sa VPN, ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ slab├Ż protokol PPTP. Okrem toho by sa malo zabr├íni┼ą ┼íifrovac├şm ┼íifrovaniam, ktor├ę zah┼Ľ┼łaj├║ RC4 alebo CBC, preto┼że obsahuj├║ zn├íme slabiny. Na┼í┼ąastie v├Ą─Ź┼íina poskytovate─żov VPN si je toho dobre vedom├í a vyh├Żba sa im.

├║niky

Jednou z potenci├ílnych zranite─żnost├ş, ktor├ę s├║ ┼ípecifick├ę pre VPN, s├║ ├║niky VPN. Tieto m├┤┼żu ovplyvni┼ą jednotliv├ę protokoly, napr. ├║nik DNS ot├ízok alebo m├┤┼że znamena┼ą tich├ę odpojenie a nesmerovanie akejko─żvek prev├ídzky cez VPN. DNS je slu┼żba pou┼ż├şvan├í na prekladanie adries URL na adresy IP. Ak tieto po┼żiadavky unikn├║ mimo VPN v├í┼ímu poskytovate─żovi internetov├Żch slu┼żieb, m├┤┼żu ur─Źi┼ą, na ktor├ę str├ínky prezer├íte, a to aj v pr├şpade, ┼że nedok├í┼żu ur─Źi┼ą, na ktor├║ konkr├ętnu str├ínku ste po┼żadovali. Niektor├ę siete VPN inzeruj├║ testy ├║niku DNS alebo nazna─Źuj├║, ┼że nevyradia va┼íe po┼żiadavky DNS.

Ak sa va┼ía VPN bez probl├ęmov odpoj├ş, pravdepodobne si toho nev┼íimnete a budete m├┤c┼ą na─Ćalej surfova┼ą po internete pod falo┼ín├Żm predpokladom, ┼że va┼íe s├║kromie bolo st├íle chr├ínen├ę. Najlep┼í├şm rie┼íen├şm tohto potenci├ílneho probl├ęmu je m┼Ľtvy prep├şna─Ź VPN, preto┼że ak sa va┼íe zariadenie odpoj├ş od VPN, automaticky blokuje v┼íetku sie┼ąov├║ komunik├íciu.