Advok├ít vysvet─żuje zmenu Blizzardov├Żch pravidiel

Za─Źiatkom tohto roka spolu s vydan├şm plechovka 3 prepracovan├ŻÔÇ×Spolo─Źnos┼ą Blizzard zmenila jazyk pou┼ż├şvan├Ż v hernej politike ur─Źenej pre komunitu medi├ítorov – to znamen├í, ┼że ─żudia, ktor├ş pou┼ż├şvaj├║ firemn├ę hry na vytv├íranie svojich vlastn├Żch hier.

Ned├ívne z├íkonn├ę pr├ívo spolo─Źnosti je ve─żmi podobn├ę tomu, ak├ę bolo pred rokmi. Trv├í na tom, ┼że upraven├ę verzie svojich hier nem├┤┼żu pred├íva┼ą tretie strany, ale je mo┼żn├ę ich bezplatne spr├şstupni┼ą iba verejnosti. Spolo─Źnos┼ą v┼íak pridala niektor├ę v├Żrazn├ę nov├ę obmedzenia, ─Źo jej d├íva takmer ├║pln├║ kontrolu nad vlastn├Żmi hrami.

Po┼żiadali sme pr├ívnika, ktor├Ż m├í sk├║senosti so z├íkonom o videohr├ích, aby presk├║mal zmeny a dodatky k zmluvn├Żm podmienkam a ─Źo by pre koordin├ítorov videohier mohli znamena┼ą. Caroline & Mac je ─Źlenkou advok├ítskej kancel├írie Morrison Rothman z Los Angeles, ktor├í sa ┼ípecializuje na digit├ílnu z├íbavu, du┼íevn├ę vlastn├şctvo a ochranu zna─Źky s osobitn├Żm zameran├şm na videohry.

Pod─ża jej online ┼żivotopisu sa ┼ípecializuje na digit├ílny z├íkon o autorsk├Żch pr├ívach s├║visiacich s informa─Źn├Żmi technol├│giami (Millennium Copyright Act), najm├Ą pokia─ż ide o pou┼ż├şvanie videohier, ako aj o ÔÇ×zlo┼żitosti odvetvia videohier … vo veciach t├Żkaj├║cich sa autorsk├Żch pr├ív, ochrann├Żch zn├ímok, ochrany ochrann├Żch zn├ímok a ─Ćal┼í├şchÔÇť.

ÔÇ×Blizzard sa chce ubezpe─Źi┼ą, ┼że vo vlastn├Żch hr├ích z├şska ─Źo najviac pr├ív na obsah,ÔÇť uviedol Womack v e-mailovom rozhovore.

Z├ímer Blizzardu uzamkn├║┼ą svoje z├íkonn├ę pr├íva m├í svoje historick├ę korene v upravenej hre zn├ímej ako Duttaalebo Prv├ę dve obranyNa m├┤jho syna plechovka 3World Editor bol vydan├Ż v roku 2003.

Skupina moder├ítorov prevzala p├┤vodn├║ strategick├║ hru v re├ílnom ─Źase, zbaven├║ mechanizmov zhroma┼ż─Ćovania zdrojov a mechanizmov, ─Ź├şm zanechala vzru┼íuj├║cu bojov├║ hru. Choval ┼ż├íner s n├ízvom MOBA alebo online multiplayerov├ę bojisko, ktor├ę sa teraz stalo z├íkladom e-┼íportu, s hitmi ako Riot Legends League A Blizzard Storm Heroes, Blizzard pre┼íiel MOBA nieko─żk├Żmi iter├íciami, po─Źn├║c Blizzard DOTA Starcraft 2, Ne┼ż sa stane Blizzard All-Stars A nakoniec Storm Heroes, V roku 2018 Blizzard obmedzil v├Żvoj MOBA.

Ako bezplatn├ę zariadenie Dutta U┼żite si obrovsk├Ż ├║spech a pril├íkajte komunitu priaznivcov, ktor├ş pomohli zachova┼ą a publikova┼ą hru. Aj ke─Ć Blizzard mal ur─Źit├ę pr├íva na p├┤vod hry, nevlastnil jej n├ízov ani centr├ílny dizajn.

Preto jeho konkurent Valve chytil pr├íva na meno a prenajal si svoje umiernen├ę aktivity (zn├íme ako IceFrog) a za─Źal pracova┼ą na novej hre s n├ízvom Dota 2, Ktor├í nevyu┼żila ┼żiadnu technol├│giu Blizzard, postavy alebo du┼íevn├ę autorsk├ę pr├íva, ale dodr┼żiavala z├íkladn├Ż hern├Ż model.

Medzi Blizzardom a Valve nasledovala leg├ílna bitka zalo┼żen├í na spolo─Źnosti, ktor├í vlastn├ş zna─Źku DOTA. Spolo─Źnos┼ą Blizzard tvrdila, ┼że v licen─Źnej zmluve koncov├ęho pou┼ż├şvate─ża sa uv├ídza, ┼że vlastn├ş majetok DOTA, ale neposkytla argument, ┼że vlastn├ş koncept alebo podobu zmeny a doplnenia. Spolo─Źnos┼ą uviedla, ┼że spolo─Źnos┼ą DOTA bola po rokoch verejn├ęho pou┼ż├şvania ├║zko spojen├í s autorsk├Żmi pr├ívami. T├íto ot├ízka bola nakoniec vyrie┼íen├í, pri─Źom si Valve zachovala svoje pr├íva Dota 2 Hoci sa narodila z hry od Blizzarda. Dota 2Bola vydan├í v roku 2013 a dosiahla obrovsk├Ż finan─Źn├Ż ├║spech.

ÔÇ×Spolo─Źnos┼ą Blizzard pravdepodobne urobila nieko─żko t├Żchto zmien (v pou┼ż├şvate─żskej zmluve) na z├íklade toho, ─Źo sa stalo Dutta, ÔÇťHovor├ş Womack.

Hlavn├Żm rozdielom medzi starou dohodou pou┼ż├şvate─ża a novou dohodou je odsek na za─Źiatku dokumentu:

Vlastn├ę hry s├║ a zostan├║ v├Żhradn├Żm a v├Żhradn├Żm majetkom spolo─Źnosti Blizzard. Bez toho, aby ste obmedzili vy┼í┼íie uveden├ę, t├Żmto ude─żujete spolo─Źnosti Blizzard v┼íetky va┼íe pr├íva, pr├íva a z├íujmy vo v┼íetk├Żch vlastn├Żch hr├ích vr├ítane, okrem in├ęho, ÔÇőÔÇőak├ęhoko─żvek autorsk├ęho pr├íva na obsah ak├Żchko─żvek vlastn├Żch hier.

Womack povedal: ÔÇ×Blizzard ─Ćalej objas┼łuje, ┼że vlastn├şctvo vlastn├Żch hier zah┼Ľ┼ła vlastn├şctvo v┼íetk├Żch kreat├şvnych prvkov chr├ínen├Żch autorsk├Żmi pr├ívami, ktor├ę s├║ s├║─Źas┼ąou t├Żchto vlastn├Żch hier.ÔÇť ÔÇ×Blizzard m├┤┼że predvolene podnikn├║┼ą pr├ívne kroky proti samostatn├Żm hr├ím, ktor├ę s├║ do ve─żkej miery in┼ípirovan├ę vlastn├Żmi hrami alebo z nich odvoden├ę, preto┼że tieto samostatn├ę hry poru┼íuj├║ autorsk├ę pr├íva Blizzardu.ÔÇť

To znamen├í, ┼że ak moder├ítor vytvor├ş hru, ktor├║ konkuren─Źn├í spolo─Źnos┼ą nesk├┤r pou┼żije ako ┼íabl├│nu, ako tomu bolo v pr├şpade Dota 2Blizzard bude v silnej┼íej poz├şcii, aby uvo─żnil svojich pr├ívnikov. Je to ├║┼żasn├Ż doplnok, preto┼że tvrd├ş, ┼że je mo┼żn├ę zacieli┼ą na ka┼żd├║ komer─Źn├║ hru, ktor├í vyzer├í alebo hr├í ako re┼żim odvoden├Ż od Blizzard. V neistom svete ochrany autorsk├Żch pr├ív pre videohry je u┼żito─Źn├ę ka┼żd├ę mal├ę z├íkonn├ę brnenie.

ÔÇ×Ur─Źenie rozsahu ochrany autorsk├Żch pr├ív poskytovanej videohr├ím m├┤┼że by┼ą trochu ┼ąa┼żk├ę,ÔÇť hovor├ş Womack. ÔÇ×S├║dy maj├║ za sebou hist├│riu tvrd├Żch hodnoten├ş p├┤vodn├Żch a inovat├şvnych prvkov hier, ako s├║ postavy, z in├Żch h─żad├şsk, ktor├ę maj├║ tendenciu by┼ą viac funk─Źn├ę, napr├şklad niektor├ę hern├ę mechanizmy.ÔÇť

─Äal┼íia ─Źas┼ą u┼ż├şvate─żskej zmluvy sleduje svoj text ako referen─Źn├í tabu─ża pr├ívnych predpisov, nebola v┼íak s├║─Źas┼ąou predch├ídzaj├║ceho dokumentu.

V rozsahu, v akom m├íte zak├ízan├Ż prevod alebo zrieknutie sa va┼íich mor├ílnych pr├ív na spolo─Źnos┼ą Blizzard pod─ża platn├Żch z├íkonov, v maxim├ílnom rozsahu povolenom z├íkonom, vzd├ívate sa ak├Żchko─żvek mor├ílnych alebo podobn├Żch pr├ív, ktor├ę m├┤┼żete ma┼ą vo v┼íetk├Żch t├Żchto prisp├┤soben├Żch hr├ích, bez ak├Żchko─żvek bonusov.

Mor├ílne pr├íva maj├║ viac spolo─Źn├ęho s re┼ípektovan├şm autorovej integrity a osobnosti ako ur─Źen├şm vlastn├şctva. Zah┼Ľ┼ła to pr├ívo na zapo┼żi─Źanie mu, ako aj pr├ívo na ochranu diela pred zmenou ostatn├Żch.

ÔÇ×Toto pravidlo v podstate znamen├í, ┼że sa vzd├ívate mor├ílnych pr├ív,ÔÇť hovor├ş Womack. ÔÇ×Umo┼ż┼łuje spolo─Źnosti Blizzard bra┼ą kreat├şvny a origin├ílny obsah zo z├íkazn├şckych hier a meni┼ą ich, bez oh─żadu na to, ako to chcete, bez toho, aby ste ich pripisovali ┼ípecializovan├ęmu tvorcovi hry. Toto ustanovenie vo v┼íeobecnosti presmeruje jasn├Ż cie─ż spolo─Źnosti Blizzard: Blizzard nielen┼że obsahuje do va┼íej vlastnej hry obsah chr├ínen├Ż autorsk├Żmi pr├ívami. ÔÇ×M├┤┼że sa v┼íak tie┼ż upravova┼ą, pou┼ż├şva┼ą a vyu┼ż├şva┼ą bez toho, aby ste poskytli ak├Żko─żvek ├║─Źet.ÔÇť

In├Żmi slovami, ak vlo┼ż├şte svoje srdce a du┼íu do ├║pravy a ak sa uk├í┼że, ┼że je ├║spe┼ín├í, Blizzard ju m├┤┼że vzia┼ą, preda┼ą a nikdy nespomen├║┼ą va┼íe meno. Advok├íti spolo─Źnosti potvrdili, ┼że ─Ćal┼íia DOTA sa u┼ż nikdy nestane.

Zd├í sa by┼ą ist├ę, ┼że prostredie, ktor├ę produkovalo DOTA, a teda aj spustenie jedn├ęho z najpopul├írnej┼í├şch hern├Żch ┼ż├ínrov, je nav┼żdy pre─Ź. Pod─ża Womacka sa tvrd┼íie podmienky slu┼żby pravdepodobne stan├║ vzorom naprie─Ź hrami. ÔÇ×Je takmer ist├ę, ┼że v├Żvoj├íri, ktor├Żch hry z├ívisia od obsahu generovan├ęho pou┼ż├şvate─żmi, bud├║ na─Ćalej vidie┼ą pr├şsnej┼íie podmienky, preto┼że tieto hry sa st├ívaj├║ ob─ż├║benej┼í├şmi,ÔÇť uviedla.