Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Adolf Hitler, SpongeBob SquarePants: E├Ü vy┼íetruje platn├ę falo┼ín├ę zdravotn├ę preukazy E├Ü vytvoren├ę pomocou legit├şmnych s├║kromn├Żch k─ż├║─Źov


Nieko─żko pou┼ż├şvate─żov uviedlo, ┼że videli legit├şmne s├║kromn├ę ÔÇőÔÇők─ż├║─Źe, ktor├ę sa pou┼ż├şvaj├║ na vytv├íranie eur├│pskych zdravotn├Żch preukazov, pon├║kan├Żch na predaj telegram
a f├│ra.

Pomocou t├Żchto s├║kromn├Żch k─ż├║─Źov z nieko─żk├Żch eur├│pskych kraj├şn je mo┼żn├ę vytv├íra┼ą zdravotn├ę preukazy, ktor├ę ofici├ílne aplik├ície pova┼żuj├║ za platn├ę.

Zdravie prechádza za Adolfa Hitlera alebo SpongeBob

Adolf Hitler, SpongeBob, Mickey Mouse… Posledn├Żch p├ír dn├ş mali jednu vec spolo─Źn├║: ma┼ą na meno platn├Ż eur├│psky zdravotn├Ż preukaz. V ka┼żdom pr├şpade o tom informuje @reversebrain na Twitter
a pou┼ż├şvate─żmi na GitHub, ktor├ş zverejnili tieto ┼íialen├ę zdravotn├ę preukazy. Ale okrem ÔÇ×vtipuÔÇť ich existencia znamen├í, ┼że boli ohrozen├ę s├║kromn├ę ÔÇőÔÇők─ż├║─Źe nieko─żk├Żch organiz├íci├ş vo viacer├Żch eur├│pskych krajin├ích.

Aby sa zdravotn├Ż preukaz pova┼żoval za platn├Ż, mus├ş QR k├│d obsahova┼ą uzn├ívan├Ż elektronick├Ż podpis vytvoren├Ż zo s├║kromn├ęho k─ż├║─Źa. Ka┼żd├í organiz├ícia opr├ívnen├í poskytn├║┼ą zdravotn├Ż preukaz m├í svoj s├║kromn├Ż k─ż├║─Ź a v┼íetky tieto k─ż├║─Źe s├║ ulo┼żen├ę v datab├íze v ka┼żdej krajine. N├ísledne pri naskenovan├ş preukazu ofici├ílnou aplik├íciou sa podpis over├ş a zvaliduje.

U┼ż 26. okt├│bra @reversebrain ozn├ímil existenciu zdravotn├ęho preukazu pripisovan├ęho Adolfovi Hitlerovi a potvrden├ęho ako legit├şmne ofici├ílnou talianskou aplik├íciou Verifica C19. 27. d┼ła pou┼ż├şvate─ż GitHubu upozornil na predaj nieko─żk├Żch falo┼ín├Żch zdravotn├Żch preukazov v telegrame, v┼íetky boli vytvoren├ę z legit├şmnych s├║kromn├Żch k─ż├║─Źov. In├Ż pou┼ż├şvate─ż tam zverejnil QR pr├şstupov├ę k├│dy prip├şsan├ę dikt├ítorovi a fikt├şvnym postav├ím, ako aj v├Żsledky z├şskan├ę po─Źas ich skenovania. V┼íetky podpisy vyzeraj├║ legit├şmne a poch├ídzaj├║ z r├┤znych eur├│pskych kraj├şn.

Európska únia to vyšetruje

Na podzemn├Żch f├│rach s├║ zverejnen├ę s├║kromn├ę ÔÇőÔÇők─ż├║─Źe a nieko─żko ─żud├ş pon├║ka svoje slu┼żby na vytvorenie platn├Żch falo┼ín├Żch eur├│pskych zdravotn├Żch preukazov. Ak sa zd├í, ┼że v┼íetko nasved─Źuje tomu, ┼że do┼ílo k ├║niku k─ż├║─Źa, zatia─ż nie je mo┼żn├ę presne vedie┼ą, ─Źo sa stalo a do akej miery sa tento jav roz┼í├şril. Pod─ża elektronick├Żch podpisov na falo┼ín├Żch preukazoch by to malo by┼ą ovplyvnen├ę prinajmen┼íom Franc├║zsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Severn├ę Maced├│nsko a Po─żsko, ─Źo nazna─Źuje, ┼że v├Ą─Ź┼íina eur├│pskych kraj├şn by nimi mohla by┼ą tie┼ż.

Sme si vedom├ş ├║dajn├Żch podvodn├Żch manipul├íci├ş s QR k├│dom eur├│pskeho zdravotn├ęho preukazu a videli sme spr├ívy. [ÔÇŽ] Prioritne pozorne sledujeme v├Żvoj tohto incidentu a sme v kontakte s pr├şslu┼ín├Żmi org├ínmi ─Źlensk├Żch ┼ít├ítov, ktor├ę vy┼íetruj├║ a zav├ídzaj├║ n├ípravn├ę opatrenia. ÔÇť, vyhl├ísil hovorca Eur├│pskej ├║nie BleepingComputer.

Najjednoduch┼íie rie┼íenie, ktor├Żm je odvolanie napadnut├Żch s├║kromn├Żch k─ż├║─Źov, by mohlo ma┼ą d├┤sledky pre dr┼żite─żov skuto─Źn├Żch hygienick├Żch preukazov vytvoren├Żch z t├Żchto k─ż├║─Źov. Zd├í sa v┼íak, ┼że v niektor├Żch pr├şpadoch sa rie┼íenie na┼ílo, ke─Ć┼że niektor├ę zdravotn├ę preukazy vytvoren├ę pre Adolfa Hitlera alebo pre fikt├şvne postavy u┼ż ofici├ílne aplik├ície neuzn├ívaj├║.

Na t├║ ist├║ t├ęmu:
Pre─Źo Eur├│psky s├║d pre ─żudsk├ę pr├íva vyhl├ísil 18 000 s┼ąa┼żnost├ş t├Żkaj├║cich sa zdravotn├ęho preukazu vo Franc├║zsku za nepr├şpustn├ę?

zdroj: BleepingComputer