Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

„996“ (72 hodín práce týždenne) technologických tovární v Číne úrady nakoniec považovali za nezákonné


Najvyšší ľudový súd Číny urobil krok smerom k čínskym pracovníkom a zamestnancom tým, že teraz považuje „996“ za nezákonné. Táto prax spočíva v podporovaní pracovných plánov, ktoré sa odvíjajú od nadčasov 9 do rána 9 popoludní, šesť dní v týždni.

Bežná v čínskych technologických továrňach by túto kontroverznú prax mala postupne nahradiť z legislatívneho hľadiska viac regulované nadčasy. Učíme sa najmä z Reuters že Najvyšší súd Číny, ale aj ministerstvo ľudských zdrojov a sociálneho zabezpečenia zverejnili minulý štvrtok v tejto veci nové usmernenia.

Prečítajte si tiež:
Apple : Tim Cook, o 10 rokov neskôr, je to stále “revolúcia”?

Forma morálneho tlaku vyvíjaného na zamestnancov

Ako bolo vysvetlené ReutersAk čínske úrady vychádzali z prípadu doručovacej spoločnosti, aby demonštrovali, že technika 996 je nezákonná, táto technika sa, žiaľ, rozširuje na množstvo štruktúr v Číne, až sa takmer stáva súčasťou mentality. Dozvedáme sa napríklad, že v určitých štruktúrach sú zamestnanci, ktorí súhlasia s podriadením sa takýmto harmonogramom, zostavení ako vzor. Spôsob, ako odpísať aj tých, ktorí ich naopak neradi prijímajú.

Z ľudského hľadiska je 996 veľmi kontroverzný, napriek tomu prospieva čínskej ekonomike a jej konkurencieschopnosti, najmä voči Spojeným štátom, nedávno zdôraznil Brit Michael Moritz, investor rizikového kapitálu pre Sequoia Capital a bývalý člen predstavenstva. . Čínska verejná diskusia, ktorá sa zamerala na túto prax už takmer dva roky, ju však spochybnila. Najmä pokiaľ ide o technologický priemysel.

Prečítajte si tiež:
Čína: nútená práca v službách subdodávateľovApple, AmazonGoogle, Microsoft a Facebook ?

BiteDance ide príkladom

Čínsky gigant ByteDance, materská spoločnosť TikTok, minulý mesiac ešte pred opatreniami úradov naznačil, že prestáva od 1ehm augusta svoju politiku víkendových nadčasov. Rozhodnutie, ktoré prišlo dva týždne po tom, ako jeho rival Kuaishou, tiež špecializovaný na zdieľanie krátkych videí, oznámil podobné opatrenia.

Ak niekoľko veľkých čínskych skupín ukáže cestu a zvyšok čínskeho priemyslu skoncuje s týmito zneužívajúcimi nadčasovými hodinami, je rozumné si myslieť, že výsledná strata produktivity bude prínosom pre čínskych rivalov v oblasti technologickej výroby. Máme na mysli najmä hráčov ako India, Thajsko či Vietnam, ktorí už v posledných rokoch dokázali využiť ekonomické napätie pozorované medzi Spojenými štátmi a Čínou.

zdroj: Reuters