6 Z├íkladn├ę kroky na odstr├ínenie va┼íich osobn├Żch inform├íci├ş online

D├ítov├ę sprostredkovanie je prosperuj├║cim glob├ílnym odvetv├şm. A to je presne d├┤vod, pre─Źo u┼ż nie je ─żahk├ę odstr├íni┼ą va┼íe osobn├ę inform├ície online.

Nakupovanie a predaj ├║dajov od kohoko─żvek s najmen┼íou online stopou je v s├║─Źasnosti be┼żn├Ż jav. A tieto spolo─Źnosti zar├íbaj├║ mili├│ny dol├írov na ┼ąa┼żbe, organizovan├ş a predaji ├║dajov tret├şm stran├ím, ktor├ę ich pou┼ż├şvaj├║ z r├┤znych d├┤vodov. M├┤┼żu sa pohybova┼ą od cielenej reklamy obchodn├şkov a┼ż po n├íjdenie dlho straten├ęho pr├şbuzn├ęho na str├ínkach na vyh─żad├ívanie ─żud├ş. Dokonca aj spolo─Źnosti, ako s├║ pois┼ąovacie firmy a ratingov├ę agent├║ry, by mohli z├şska┼ą pomoc od makl├ęrov ├║dajov pri overovan├ş podrobnost├ş z├íkazn├şkov.

To v┼íetko sa v┼íak deje na riziko v├í┼ího s├║kromia. Rastie aj zneu┼ż├şvanie osobn├Żch ├║dajov. ┼ákand├íl Cambridge Analytica napr├şklad uk├ízal, ako zber ├║dajov vyu┼ż├şvaj├║ aj politick├ş aktivisti. A toto je jeden z mnoh├Żch pr├şkladov, ktor├ę svet v posledn├Żch rokoch vid├ş. Ale nielen to, zneu┼ż├şvanie ├║dajov by v├ís mohlo dokonca vystavi┼ą nebezpe─Źenstvu, ak sa dostane do r├║k hackerov, prenasledovate─żov a ─Ćal┼í├şch po─Ź├şta─Źov├Żch zlo─Źincov.

M├íte teda obavy z ve─żk├ęho mno┼żstva osobn├Żch inform├íci├ş, ktor├ę ticho zhroma┼ż─Ćuj├║ r├┤zne pre v├ís nezn├íme spolo─Źnosti? Potom je ─Źas urobi┼ą nejak├║ akciu. Tento sprievodca v├ís prevedie 6 nevyhnutn├ę kroky, ktor├ę mus├şte teraz urobi┼ą, aby ste ochr├ínili svoju identitu. Pom├┤┼żu v├ím odstr├íni┼ą nepotrebn├ę osobn├ę inform├ície a ochr├ínia va┼íe s├║kromie online.

Kroky na odstr├ínenie osobn├Żch ├║dajov online

  1. Odhl├ísi┼ą sa zo str├ínok agreg├ítora ├║dajov

Zjavn├Żm prv├Żm krokom k odstr├íneniu va┼íich osobn├Żch ├║dajov je priamy pr├şstup na str├ínky agreg├ítora ├║dajov.

Mnoho legit├şmnych agreg├ítorov ├║dajov v├ím poskytne mo┼żnos┼ą odstr├íni┼ą va┼íe osobn├ę ├║daje z ich datab├íz. Tieto spolo─Źnosti sa m├┤┼żu pohybova┼ą od str├ínok na vyh─żad├ívanie ─żud├ş, ako s├║ Whitepages a Nuwber, a┼ż po poskytovate─żov ├║dajov pre obchodn├şkov ako Acxiom a KBM Group.

Pon├║kaj├║ r├┤zne mo┼żnosti odmietnutia odstr├ínenia va┼íich osobn├Żch ├║dajov z ich datab├íz. Tieto mo┼żnosti m├┤┼żu zah┼Ľ┼ła┼ą odosielanie e -mailov, telefonovanie a dokonca aj jednoduch├ę kop├şrovanie a vkladanie profilov├Żch str├ínok, ktor├ę chcete vymaza┼ą.

Napr├şklad na Whitepages zadajte svoje meno a kliknut├şm na tla─Źidlo H─żada┼ą vyh─żadajte svoju profilov├║ str├ínku. Potom m├┤┼żete skop├şrova┼ą jeho adresu URL a vlo┼żi┼ą ju na str├ínku Odhl├ísi┼ą sa a kliknut├şm na tla─Źidlo Odhl├ísi┼ą po┼żiada┼ą o jej odstr├ínenie.

  1. Vykonajte online vyh─żad├ívanie

Ka┼żd├í akcia, ktor├║ vykon├íme online, m├┤┼że vytvori┼ą d├ítov├Ż z├íznam. A spr├ívne porozumie┼ą mno┼żstvu inform├íci├ş, ktor├ę zostan├║ ka┼żd├ęmu k dispoz├şcii, m├┤┼że by┼ą ├║navn├í ├║loha. V tomto v├ím m├┤┼że pom├┤c┼ą jednoduch├ę vyh─żad├ívanie v slu┼żbe Google.

M├┤┼że v├ím poskytn├║┼ą nieko─żko prekvapiv├Żch poh─żadov nielen na typ inform├íci├ş, ale aj na to, kde sa tieto ├║daje zobrazuj├║. A ─Źasto to bude na miestach, kde to najmenej ─Źak├íte. M├┤┼żu sa pohybova┼ą od va┼íich profilov soci├ílnych m├ędi├ş a blogov a┼ż po tie dlho opusten├ę profily na zoznamovac├şch serveroch. A vyh─żad├ívanie Google v├ím okam┼żite poskytne zoznam webov├Żch str├ínok, ktor├ę bud├║ obsahova┼ą ak├ęko─żvek odkazy na v├ís.

Bude to dobr├Ż bod na za─Źiatok identifik├ície nepotrebn├Żch alebo citliv├Żch inform├íci├ş, ktor├ę m├í k dispoz├şcii ka┼żd├Ż. Pom├┤┼że v├ím to tie┼ż ur─Źi┼ą ─Ćal┼íie kroky na ochranu s├║kromia online.

  1. Skontrolujte a upravte nastavenia verejn├ęho profilu

Verejn├ę profily s├║ jedn├Żm z najlep┼í├şch zdrojov na zhroma┼ż─Ćovanie osobn├Żch ├║dajov, ku ktor├Żm je inak ┼ąa┼żko pr├şstupn├Ż. Odkia─ż ste i┼íli na dovolenku za svojim ob─ż├║ben├Żm jedlom, denne sa na soci├ílnych sie┼ąach odha─żuje obrovsk├ę mno┼żstvo osobn├Żch inform├íci├ş. Ich hromadenie v├ís m├┤┼że vystavi┼ą riziku poskytnut├şm citliv├Żch a identifikovate─żn├Żch podrobnost├ş.

V┼íetky soci├ílne siete a siete s├║ v┼íak vybaven├ę nastaveniami profilu. M├┤┼żete si teda zvoli┼ą verejn├║ vidite─żnos┼ą svojich osobn├Żch ├║dajov a tie┼ż to, ako a ─Źi by sa mali zdie─ża┼ą s tret├şmi stranami.

Preto najsk├┤r identifikujte v┼íetky online profily, ktor├ę obaja akt├şvne aktualizujete a od ktor├Żch ste upustili bez pravideln├ęho pou┼ż├şvania. Potom starostlivo skontrolujte a upravte vidite─żnos┼ą svojho profilu, zdie─żanie ├║dajov a nastavenia ochrany osobn├Żch ├║dajov. Obozn├ímte sa tie┼ż s ich z├ísadami ochrany osobn├Żch ├║dajov, ktor├ę m├┤┼żu odhali┼ą, ako zaobch├ídzaj├║ s va┼íimi osobn├Żmi ├║dajmi.

Zapnut├ę Facebooknapr├şklad mo┼żnosti ochrany osobn├Żch ├║dajov n├íjdete v ─Źasti Nastavenia v hlavnej ponuke. To poskytuje r├┤zne mo┼żnosti na ochranu v├í┼ího s├║kromia. M├┤┼żete napr├şklad zabr├íni┼ą in├Żm pou┼ż├şva┼ą va┼íu e -mailov├║ adresu a telef├│nne ─Ź├şslo na vyh─żad├ívanie v├í┼ího profilu. M├┤┼żete tie┼ż vybra┼ą, kto m├┤┼że zobrazova┼ą v├í┼í zoznam priate─żov, a ─Ćalej m├┤┼że zabr├íni┼ą prepojeniu vyh─żad├ívac├şch n├ístrojov s va┼íim Facebook profil.

Navy┼íe je zapnut├í ponuka Nastavenia Facebook v├ím umo┼ż┼łuje spravova┼ą va┼íe inform├ície a zobrazova┼ą va┼íeFacebook ─Źinnos┼ą ÔÇť. Vz┼ąahuje sa to na in├ę webov├ę str├ínky, ktor├ę sleduj├║ a zdie─żaj├║ va┼íe osobn├ę ├║daje Facebook. To mu umo┼ż┼łuje prisp├┤sobi┼ą si prostredie na svojej platforme. M├┤┼żete sa v┼íak tie┼ż rozhodn├║┼ą deaktivova┼ą to v ─Źasti Nastavenia.

Nezabudnite tie┼ż na to, ak├ę inform├ície zdie─żate na platform├ích soci├ílnych m├ędi├ş. Aj jednoduch├║ fotografiu je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą na z├şskanie cenn├Żch detailov pomocou sp├Ątn├ęho vyh─żad├ívania obr├ízkov. Majte na pam├Ąti, ┼że ─Źoko─żvek zdie─żate, m├┤┼że by┼ą znova zdie─żan├ę a m├┤┼żu ho vidie┼ą mili├│ny ─żud├ş. Mohli by ste tak nevedomky ohrozi┼ą svoje vlastn├ę s├║kromie s nezvratn├Żmi d├┤sledkami.

Navy┼íe, ak m├íte nejak├ę profily, ktor├ę le┼żia ne─Źinne alebo sa pou┼ż├şvaj├║ iba pr├şle┼żitostne, je na─Źase osvoji┼ą si osved─Źen├ę met├│dy starostlivosti o dom├ícnos┼ą. Vyma┼żte v┼íetky osobn├ę inform├ície, ktor├ę ste nahrali, a zatvorte ich. Uchov├ívajte iba profily, ktor├ę nevyhnutne potrebujete.

A ─Ćal┼íou m├║drou praxou je vies┼ą zoznam v┼íetk├Żch str├ínok, s ktor├Żmi zdie─żate svoje ├║daje. M├┤┼żu to by┼ą napr├şklad kr├ítke profily registr├ície, ktor├ę ste nastavili na n├íkup online, alebo dokonca e-mailov├í adresa, ktor├║ ste zadali na prijatie spr├ívy z v├Żskumu.

  1. Najmite si ┼ípecialistu, aby odstr├ínil va┼íe osobn├ę inform├ície online

Existuj├║ r├┤zne spolo─Źnosti, ktor├ę m├┤┼żu za poplatok odstr├íni┼ą va┼íe osobn├ę ├║daje online. Ka┼żd├Żch nieko─żko mesiacov bud├║ vyh─żad├íva┼ą nov├ę aktualiz├ície a bud├║ v├ím odosiela┼ą spr├ívy o odstr├ínen├Żch ├║dajoch.

Spolo─Źnosti ako DeleteMe a PrivacyDuck s├║ ob─ż├║benou vo─żbou. M├┤┼żu odstr├íni┼ą cel├Ż rad ├║dajov, od va┼íich kontaktn├Żch ├║dajov a┼ż po va┼íe fotografie, ktor├ę s├║ rozpt├Żlen├ę na r├┤znych webov├Żch str├ínkach. Ceny t├Żchto slu┼żieb sa m├┤┼żu pohybova┼ą od pribli┼żne 100 dol├írov a┼ż po dokonca viac ako $1, 000 ro─Źne. To v┼íak m├┤┼że by┼ą skvel├ę rie┼íenie, ak v├ís tla─Ź├ş ─Źas a h─żad├íte spo─żahliv├Ż a r├Żchlej┼í├ş sp├┤sob zobrazovania a odstra┼łovania osobn├Żch ├║dajov online.

Existuj├║ aj ┼ípecializovan├ę slu┼żby, ako napr├şklad Unroll Me, ktor├ę v├ím umo┼ż┼łuj├║ identifikova┼ą v┼íetky va┼íe predplatn├ę e -mailov a bezplatne ich odstr├íni┼ą.

  1. D├ívajte pozor na aktivitu svojho prehliada─Źa

S aktivitou v├í┼ího prehliada─Źa m├┤┼żete zdie─ża┼ą ove─ża viac inform├íci├ş, ne┼ż si mysl├şte. Na webov├Żch str├ínkach sa ─Źasto ukladaj├║ s├║bory cookie, ktor├ę im umo┼ż┼łuj├║ kontrolova┼ą va┼íe spr├ívanie pri prehliadan├ş. To im napr├şklad umo┼ż┼łuje prisp├┤sobi┼ą reklamy na z├íklade v├í┼ího predch├ídzaj├║ceho spr├ívania pri online vyh─żad├ívan├ş. A ak sa tieto ├║daje dostan├║ do zl├Żch r├║k, daj├║ sa ─żahko pou┼żi┼ą na to, aby v├ís zacielili na po─Ź├şta─Źov├║ kriminalitu, ako s├║ ├║toky typu phishing.

Existuj├║ v┼íak jednoduch├ę kroky, ktor├Żmi m├┤┼żete zabr├íni┼ą tomu, aby webov├ę str├ínky zhroma┼ż─Ćovali inform├ície za va┼íim chrbtom. M├┤┼żete napr├şklad prehliada┼ą v re┼żime inkognito. To by mohlo zabr├íni┼ą v├Ą─Ź┼íine webov├Żch str├ínok v sledovan├ş a ukladan├ş va┼íich ├║dajov. Vyrovn├ívaciu pam├Ą┼ą m├┤┼żete tie┼ż pravidelne maza┼ą, aby ste sa uistili, ┼że nie s├║ ulo┼żen├ę a na─Ź├ştan├ę webmi, ktor├ę v├ím nie s├║ zn├íme. In┼ítal├ícia renomovan├ęho antiv├şrusov├ęho softv├ęru v├ím m├┤┼że ─Ćalej pom├┤c┼ą zabr├íni┼ą ak├ęmuko─żvek nev├ştan├ęmu pr├şstupu k v├í┼ímu zariadeniu a ├║dajom.

  1. Odstr├í┼łte nepotrebn├ę aplik├ície

Viete o tom, ┼że aplik├ície vo va┼íich mobiln├Żch zariadeniach m├┤┼żu sledova┼ą, uklada┼ą a zdie─ża┼ą va┼íe osobn├ę inform├ície? D├┤le┼żit├Żm znakom, na ktor├Ż by ste si mali da┼ą pozor, je typ povolenia na pr├şstup vy┼żadovan├Ż aplik├íciou pri s┼ąahovan├ş. M├┤┼żu sa pohybova┼ą od va┼íej polohy a zoznamu kontaktov po textov├ę spr├ívy a fotogal├ęriu. Pod─ża spr├ívy z minul├ęho roku m├┤┼żu niektor├ę aplik├ície dokonca nahr├íva┼ą obrazovku v├í┼ího mobiln├ęho telef├│nu a zdie─ża┼ą tieto ├║daje s extern├Żmi stranami.

Uistite sa preto, ┼że ste si pre─Ź├ştali z├ísady ochrany ├║dajov a nastavenia ochrany osobn├Żch ├║dajov stiahnut├Żch aplik├íci├ş. E┼íte lep┼íie je odstr├íni┼ą v┼íetky nepotrebn├ę alebo zriedka pou┼ż├şvan├ę aplik├ície z mobiln├Żch zariaden├ş. Pod─ża v├Żskumu priemern├Ż ─Źlovek tr├ívi 77% ─Źasu iba 3 aplik├ície. Je teda pravdepodobn├ę, ┼że m├íte v telef├│ne ove─ża viac aplik├íci├ş, ako budete kedy potrebova┼ą.

Predt├Żm, ako ich za─Źnete odstra┼łova┼ą, sa v┼íak uistite, ┼że ste vymazali v┼íetky ulo┼żen├ę osobn├ę ├║daje. A kv├┤li svojej bezpe─Źnosti si dvakr├ít rozmyslite, ako si v bud├║cnosti stiahnete ak├ęko─żvek aplik├ície.

Tvrd├í pravda je, ┼że v dne┼ínom vysoko digitalizovanom a prepojenom svete neexistuje ┼żiadny sp├┤sob, ako by niekto mohol zosta┼ą ├║plne anonymn├Ż. Anonymita m├┤┼że v skuto─Źnosti dokonca znamena┼ą znev├Żhodnenie. Starostlivo zvolen├í online prezent├ícia m├┤┼że ma┼ą mnoho v├Żhod a m├┤┼że s va┼íou kari├ęrou urobi┼ą z├ízraky. Je v┼íak va┼íou zodpovednos┼ąou podnikn├║┼ą v┼íetky mo┼żn├ę kroky na ochranu v├í┼ího s├║kromia online. A tento z├ísadn├Ż sprievodca v├ím pom├┤┼że odstr├íni┼ą va┼íe osobn├ę inform├ície online, aby ste to mohli dosiahnu┼ą.

Krátka adresa URL: https://ssf.co/2Gw7sP1